Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно усовершенствования некоторых налоговых норм касательно сельскохозяйственных товаропроизводителей

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.02.2015 № 2128
Дата рассмотрения: 12.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм стосовно сільськогосподарських товаровиробників"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Сучасна ситуація в аграрному секторі України характеризується недостатнім унормуванням багатьох процесів щодо ведення товарного сільськогосподарського виробництва та його оподаткування; зайнятості і самозайнятості в сільській місцевості, орендних відносин, обліку площ, що обробляються, та обсягів виробництва сільськогосподарської продукції тощо.

За даними Державної служби статистики станом на 01 січня 2014 року таких господарств в Україні налічується понад 4,2 млн. В їх користуванні знаходиться більше 6,4 млн. га земель сільськогосподарського призначення, з них для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - 2,8 млн. га. При цьому кількість господарств, які мають у власності сільськогосподарську техніку лише 303,5 тисячі, тобто всього 7,2%. Одночасно, за даними статистики, у 2013 році кожна четверта тонна зернових та зернобобових культур, кожна сьома тонна соняшнику, кожна шоста тонна цукрового буряку вироблялася господарствами населення. При цьому загальний фінансовий результат від землеробства для таких господарств, відповідно до статзвітності, склав майже 73 млрд. грн.

Враховуючи низький рівень власного технічного забезпечення та високі обсяги виробництва, є абсолютно зрозумілим, що тільки із використанням власної праці отримувати такі результати неможливо. Слід також відмітити, що близько третини членів особистих селянських господарств є людьми пенсійного віку.

Таким чином, можна зробити висновок, що насправді значною мірою особисті селянські господарства є лише на обліку, а земля обробляється іншими фізичними та юридичними особами, знаходячись, по-суті, у "тіньовій" оренді. Враховуючи вищенаведене, можна також стверджувати, що виробництво сільськогосподарської продукції у таких господарствах здійснюється переважно для отримання прибутку, а не для задоволення власних потреб громадян, яким надавалися ділянки для особистого господарювання. При цьому бюджети всіх рівнів недоотримають значні суми податку на прибуток, земельного податку тощо.

2. Цілі і завдання прийняття проекту Закону

Прийняття проекту Закону дозволить:

Створити рівні конкурентні умови для всіх учасників аграрного ринку, особливо тих, які використовують земельні ділянки для товарного сільськогосподарського виробництва;

збільшити надходження до місцевих і державного бюджетів;

унеможливити ухиляння від сплати податків, що відбувається під прикриттям "виробництва для власних потреб ";

Впровадження пропонованих законопроектом змін вимагає також перегляду Кабінетом Міністрів України, місцевими адміністраціями своїх нормативних документів та обов'язкового проведення широкої інформаційно-роз'яснювальної роботи.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Проектом вноситься ряд змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм стосовно сільськогосподарських товаровиробників, що дадуть можливість уникнути реалізації "тіньових схем", унормовується ситуація із обробітком земельних ділянок та створюються передумови для приведення господарств до сучасних економічних, ринкових умов.

Для вирішення існуючих проблем пропонується:

Детермінувати податкову ставку залежно від форми ведення господарства для детінізації сільськогосподарського виробництва;

Удосконалити податковий облік сільськогосподарських послуг;

Алгоритм зміни системи оподаткування в разі оскарження дій чи рішень контролюючого органу.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері діють Земельний кодекс, Податковий кодекс, Цивільний кодекс.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного проекту Закону не потребує додаткових коштів. Одночасно реалізація пропонованих змін дозволить збільшити надходження до місцевого і державного бюджетів за рахунок розширення бази оподаткування та виведення з "тіньової" оренди значних площ земельних ділянок.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту дозволить збільшити рівень зайнятості в сільській місцевості, сприятиме більш ефективному використанню угідь, збільшить надходження до бюджетів всіх рівнів, особливо місцевих, що дасть органам місцевого самоврядування належно утримувати об'єкти соціального призначення.

 

Народний депутати України 

В. Нестеренко

Опрос