Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Хозяйственный процессуальный кодекс Украины и Гражданский процессуальный кодекс Украины (относительно обеспечения процессуальных прав физических и юридических лиц, находящихся на территории проведения антитеррористической операции)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.06.2015 № 2127а
Дата рассмотрения: 19.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України та Цивільного процесуального кодексу України (щодо забезпечення процесуальних прав фізичних та юридичних осіб, що перебувають на території проведення антитерористичної операції"

1.Обгрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Актуальність прийняття законопроекту обумовлена недосконалістю існуючого законодавства України в частині регулювання питань дотримання процесуальних прав осіб, які перебувають на тимчасово окупованих територіях та у зоні проведення антитерористичної операції. У зв'язку що тим, що на території проведення антитерористичної операції неможливо забезпечити належне повідомлення фізичних та юридичних осіб про дату, час та місце слухання справи у судах (в тому числі засобами поштового зв'язку, телеграфу, факсу), у зв'язку з тим, що доставляння офіційних видань, через які також здійснюється офіційне повідомлення сторін про судові виклики, у даних районах також унеможливлене, право таких осіб на участь у судовому засіданні та захист своїх законних прав та інтересів суттєво порушується. Так само знижується можливість реалізації їх процесуальних прав безпосередньо у судовому засіданні. Це ставить таких осіб у завідомо нерівне становище порівняно з особами, що знаходяться поза межами території АТО, які мають можливість повноцінно користуватись своїми процесуальними правами. Це призводить до порушення базового конституційного принципу рівності перед законом та судом, а також порушує принцип змагальності під час відправлення судочинства.

З огляду на це пропонуються зміни до Цивільного процесуального та Господарського процесуального кодексів України, які з одного боку дозволяють використання альтернативних способів повідомлення (через уповноваженого представника, філію, інші підрозділи) а з іншого боку забезпечують неможливість вирішення судового спору за відсутності осіб, що перебувають у зоні АТО та не мають можливості бути належним чином повідомлені про слухання справи.

2. Мета і завдання прийняття проекту Закону

Завданням законопроекту є забезпечення дотримання процесуальних прав осіб під час судового провадження у цивільних та господарських спорах, забезпечення конституційного принципу рівності громадян перед законом та судом, забезпечення дотримання принципу змагальності у цивільному та господарському процесах.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проектом пропонується удосконалити процедуру повідомлення сторін у цивільних та господарських справах про наявність судового провадження, та запровадити механізм зупинення провадження у справі, якщо таке повідомлення є тимчасово неможливим через надзвичайні обставини, що є наслідком діяльності терористичних угрупувань та проведення антитерористичної операції.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання, які входять до предмету регулювання законопроекту, регулюються положеннями Цивільного процесуального кодексу України та Господарського процесуального кодексу України.

Прийняття цього законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 році", а його реалізація не потребуватиме збільшення видатків державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття цього законопроекту та його подальша реалізація обумовить дотримання процесуальних прав фізичних та юридичних осіб, які з незалежних від них причин через особливі обставини, що викликані діями терористичних угрупувань та проведення антитерористичної операції, позбавлені можливості бути проінформованими про наявність судових проваджень, до яких вони залучені в якості сторін.

 

Народний депутат України 

К. В. Жеваго

Опрос