Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно отдельных аспектов мобилизации и обеспечения экономической стойкости предприятий реального сектора экономики

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.02.2015 № 2127
Дата рассмотрения: 12.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих аспектів мобілізації та забезпечення економічної стійкості підприємств реального сектору економіки"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Четверта хвиля мобілізації, що відбувається в Україні, різко загострила як стосунки в суспільстві, так і стан в економіці. Тривалий військовий конфлікт, створив передумови для зменшення і так невисокої пропозиції кваліфікованих кадрів для промисловості, сільського господарства та інших галузей на ринку праці.

Внаслідок практичного занепаду в останні роки в сфері мобілізаційної роботи, основними донорами для виконання мобілізаційних планів у забезпеченні призову на даному етапі стали підприємства реального сектору економіки. Оскільки працівники на стабільно працюючих підприємствах не ховаються від призову, військовим комісаріатам простіше розгорнути діяльність саме в такий спосіб.

При цьому чинне законодавство передбачає, можливість для підприємств забронювати необхідних для належного функціонування співробітників, залишаючи їх на підприємстві. Зокрема Законами "Про військовий обов'язок і військову службу" та "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" закладено норми щодо бронювання військовозобов'язаних за підприємствами. Для визначення процедур ведення військового обліку і бронювання кадрів прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 9 червня 1994 року N 377 "Положення про військовий облік військовозобов'язаних і призовників". Проте в умовах тривалого недофінансування не лише армії, а й всієї бюджетної сфери в цілому, питання забезпечення мобілізованих необхідним військовим спорядженням, медикаментами, харчуванням тощо є надзвичайно актуальним.

2. Цілі та завдання Закону

Основними цілями та завданнями законопроекту є:

- зберегти висококваліфікованих працівників на підприємствах реального сектору економіки;

- збільшити надходження до оборонних фондів Міністерства оборони;

- зменшити соціальну напругу на працюючих підприємствах реального сектору та збільшити їх економічну стійкість.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Законопроектом пропонується внести зміни до Законів України "Про військовий обов'язок і військову службу" та "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію ".

Зазначеними змінами додається можливість надати відстрочку від призову особам, що постійно працюють на підприємствах промисловості, сільського господарства транспорту та зв'язку, запроваджується процедура бронювання працівників підприємств реального сектору економіки, шляхом внесення ними мобілізаційної компенсації в сумі 50 мінімальних заробітних плат за одну особу.

При цьому існує потреба відразу передбачити запобіжники, спрямовані на мінімізацію ризиків зловживань. Для цього встановлюються ряд умов, зокрема процедура бронювання шляхом внесення мобілізаційної компенсації не може бути застосована до осіб, що не оформлені на підприємстві на постійній основі та працюють менше одного року. Не може також вносити мобілізаційну компенсацію підприємство, яке знаходиться в стадії банкрутства, ліквідації, санації та/або є економічно неактивним.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Дану сферу регулюють: Закони України "Про військовий обов'язок і військову службу" та "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", постанова Кабінету Міністрів України "Положення про військовий облік військовозобов'язаних і призовників"; наказ Міністерства оборони України "Про затвердження Інструкції з військового обліку військовозобов'язаних і призовників на підприємствах, в установах, організаціях і навчальних закладах".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребує додаткових витрат державного бюджету. При цьому прогнозовано повинні зрости надходження до оборонних фондів, внаслідок перерахунку підприємствами мобілізаційної компенсації. Точний обсяг спрогнозувати неможливо, через брак інформації щодо кількості працівників підприємств реального сектора, що є військовозобов'язаними та можливої кількості осіб, яким буде надана відстрочка.

Проте слід врахувати той факт, що підвищуючи стійкість економічно активних підприємств за рахунок бронювання кваліфікованих працівників, тим самим буде попереджено зменшення надходження податків та обов'язкових платежів та дасть можливість кращого матеріального забезпечення збройних сил України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту істотно не вплине на мобілізаційний процес. В той же час, беззаперечно знизить соціальну напругу на підприємствах промисловості, сільського господарства, транспорту та зв'язку. Реалізація запропонованих змін дозволить також не лише створити для підприємств мотивацію зі збереження кваліфікованого персоналу, а й забезпечити додаткове фінансування оборонних фондів і потреб.

 

Народний депутати України 

В. Нестеренко

Опрос