Идет загрузка документа (12 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 201 Уголовного кодекса Украины (относительно ответственности за незаконное перемещение через таможенную границу Украины и за незаконное приобретение, сбыт или использование специальных технических средств негласного получения информации)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 12.02.2015 № 2125
Дата рассмотрения: 11.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 201 Кримінального кодексу України (щодо відповідальності за незаконне переміщення через митний кордон України та за незаконне придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття нормативно-правового акта

Останнім часом журналісти та громадські активісти стали все активніше виявляти факти корупції і хабарництва серед посадовців та працівників правоохоронних органів. В якості доказів при цьому використовувалися результати прихованої відеозйомки, зробленої зазвичай за допомогою різноманітних побутових пристроїв подвійного призначення (брелоків, авторучок, окулярів, тощо) з вбудованою мініатюрною відеокамерою.

Така діяльність зустріла рішучий опір з боку влади, внаслідок чого в 2010 р. було істотно посилено кримінальну відповідальність за незаконне придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації (передбачене статтею 359 КК України), а також за їх незаконне переміщення через митний кордон України (стаття 201 КК України). Одночасно розпочалися масові переслідування журналістів та громадських активістів, що виявляли корупціонерів та хабарників і подавали відповідні заяви про злочин до міліції, або викладали відеозаписи цих злочинів у мережі Інтернет. Проти них порушували кримінальні справи (за ст. 359 ККУ), вдома і на роботі проводили обшуки з метою виявлення "спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації" та (або) зроблених з їхньою допомогою компрометуючих відеозаписів.

Кримінальне переслідування за цією ж статтею Кримінального кодексу (за придбання "спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації") розпочалося проти осіб, що купували різноманітні побутові пристрої (брелоки, авторучки, окуляри, тощо) з вбудованими відеокамерами, що знаходилися у вільному продажу в Інтернет-магазинах, розташованих на території України.

Одночасно розпочалося порушення кримінальних справ за звинуваченням у контрабанді за ст. 201 КК України проти громадян, які відкрито купували в іноземних Інтернет-магазинах різноманітні побутові пристрої (брелоки, авторучки, окуляри, тощо) з вбудованими відеокамерами, хоча такі пристрої проходили через митницю, відкрито перетинаючи кордон у звичайних поштових відправленнях.

Враховуючи неприховану упередженість працівників СБУ у переслідуванні осіб, що намагалися сприяти у розкритті корупційних злочинів, замість того, щоб порушувати кримінальні справи проти виявлених корупціонерів, СБУ, яка займалася розкриттям так званих злочинів, пов'язаних з використанням брелоків з вбудованими відеокамерами, в народі навіть стали називати "Службою Брелоків України".

Безперечно, незаконне використання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, має в кожному випадку одержувати відповідну оцінку і кваліфікацію. Але для цього необхідно визначити, що саме відноситься до спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації.

Причому, ця інформація має бути оприлюднена, оскільки відповідно до ст. 57 Конституції України, кожному гарантується право знати свої права і обов'язки. В тому числі це стосується і права знати, які саме об'єкти заборонені у цивільному обігу.

Згідно частини 2 статті 178 Цивільного кодексу України, види об'єктів цивільних прав, перебування яких у цивільному обороті не допускається (об'єкти, вилучені з цивільного обороту), мають бути прямо встановлені у законі.

Єдиним законодавчим актом, в якому йдеться про спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації, є Постанова Верховної Ради N 2471-XII від 17.06.92 р. "Про право власності на окремі види майна", якою затверджено перелік видів майна, що не може перебувати у власності громадян, громадських об'єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав на території України. Зокрема, до цього переліку внесено і спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації. В той же час, у жодному нормативно-правовому акті відсутнє роз'яснення терміну "спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації", а також не наведено перелік таких засобів, внаслідок чого людина, купуючи аудіо- чи відеотехніку, не має можливості дізнатися про те, чи вона купує спеціальний технічний засіб негласного отримання інформації, чи ні.

Така правова невизначеність призводить до випадків затримання співробітниками СБУ та притягнення до кримінальної відповідальності законослухняних осіб, що набувають право власності чи здійснюють це право щодо різноманітних побутових предметів та дитячих іграшок з вбудованими відеокамерами чи звукозаписуючими пристроями (таких, як "радіоняня"; нашийники для тварин з передавачами; брелоки, авторучки та окуляри з вмонтованою мініатюрною відеокамерою, тощо), що є у вільному продажу, як в Україні, так і в інших країнах, в тому числі і у Інтернет-магазинах, і які кваліфікуються СБУ як спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації.

При цьому найбільших утисків зазнають ті громадяни, що намагаються за допомогою таких пристроїв виявити серед посадових осіб хабарників і корупціонерів, з метою оприлюднення цієї інформації для унеможливлення уникнення відповідальності зазначених осіб.

Таким чином, чинна редакція статей 201 та 359 КК України звужує права людини та громадянина і на сьогодні вкрай необхідною є потреба у приведенні положень вітчизняного законодавства, що встановлює кримінальну відповідальність за незаконне використання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, у відповідність до Конституції і європейських стандартів з метою захисту громадян від зловживань з боку працівників правоохоронних органів та суду, спрямованих на недопущення збирання інформації про протиправні вчинки посадових осіб; сприяння виявленню фактів корупції і притягненню винних у цьому до відповідальності.

2. Мета і завдання прийняття законопроекту

Законопроект розроблено з метою захисту законних інтересів та прав громадян щодо вільного збирання, зберігання, використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб, передбачених статтею 34 Конституції України, з метою недопущення притягнення громадян до кримінальної відповідальності за статтями Кримінального кодексу України, які не мають чіткого визначення об'єкту протиправних діянь, та з метою сприяння виявленню фактів корупції та хабарництва серед посадовців та працівників правоохоронних органів.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроект передбачає дати законодавче визначення поняття "спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації" для цілей статей 201 та 359 Кримінального кодексу України і зобов'язує Кабінет Міністрів України встановити перелік таких засобів та унеможливлює кримінальну відповідальність за придбання пристроїв, які за законом не відносяться до спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації.

Основними положеннями проекту передбачено чітке визначення випадків, в яких можуть застосуватися санкції, передбачені ст. ст. 201 та 359 Кримінального кодексу України щодо відповідальності за переміщення через кордон, незаконне придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації.

4. Стан нормативно-правової бази.

Нормативною базою в даній сфері правового регулювання є Конституція України, Цивільний кодекс України, Кримінальний кодекс України, Постанова Верховної Ради України "Про право власності на окремі види майна".

Законопроект після його прийняття потребує прийняття постанови Кабінету Міністрів України з переліком устаткування, апаратури, приладів, пристроїв, обладнання та інші виробів, що відносяться до спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття зазначеного проекту сприятиме захисту прав та законних інтересів громадян; дозволить захистити їх від зловживань з боку працівників правоохоронних органів та суду, спрямованих на недопущення збирання інформації про протиправні вчинки посадових осіб; сприятиме виявленню фактів корупції і притягненню винних у цьому до відповідальності.

 

Народний депутат України

М. В. Гаврилюк 

Опрос