Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно ограничения функций государственных контролирующих органов

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.06.2015 № 2121а
Дата рассмотрения: 18.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо обмеження функцій державних контролюючих органів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Законопроекту

Одним з основних завдань Державної служби України з надзвичайних ситуацій є здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки. Наділення ДСНС України даними функціями призвело до безперешкодного процвітання корупції в органах державної влади, зменшення довіри до народної рятувальної служби і масштабних збитків державного бюджету.

Порівняння завдань та функцій державних контролюючих органів по нагляду за дотриманням законодавства у сфері охорони праці, промислової, пожежної та техногенної безпеки (Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки та ДСНС України), аналіз системи нормативних і нормативно-правових актів у цих сферах дали можливість зробити висновок щодо їх дублювання та необхідності реформування цих органів.

Обмеження функцій пожежної інспекції сприятиме розвитку малого та середнього бізнесу та оптимізації структури органу цивільного захисту і, відповідно, зменшенню рівня корупції.

В Україні вже була практика введення мораторію на проведення органами державного нагляду планових та позапланових перевірок суб'єктів підприємництва (Постанова КМУ від 21 травня 2009 року N 502 "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року"). Офіційна кількість пожеж за період дії Постанови не збільшилася, при цьому наглядово-профілактична діяльність у сфері забезпечення пожежної безпеки не здійснювалася. Офіційна статистика пожеж та їх наслідків на об'єктах господарської діяльності, за період дії вищезазначеної Постанови, вказують на відсутність подальшої необхідності безпосереднього державного контролю за пожежною безпекою на зазначених об'єктах.

Ефективним механізмом дотримання вимог пожежної безпеки може бути введення обов'язкового страхування перед третіми особами на випадок виникнення пожежі.

Адже в європейській практиці функцію нагляду за дотриманням вимог пожежної безпеки на об'єктах господарської діяльності не залежно від форм власності виконують акредитовані страхові агентства. Сума страхового платежу суб'єкта господарювання та страхова сума залежатимуть від територіального розташування об'єкта (величини населеного пункту), характеристик продукції виробництва, виробничого та технологічного процесу, виконання суб'єктом господарської діяльності вимог пожежної безпеки, величини об'єкта та відповідності приміщень і територій вимогам пожежної безпеки (Чим кращий стан приміщень і територій - тим менший страховий платіж). При таких обставинах всі сторони договору отримують свої явні переваги: суб'єкт господарювання виконує необхідні вимоги пожежної безпеки та розраховує на відповідну страхову виплату - компенсацію у випадку виникнення пожежі на об'єкті; страхове агентство укладає договір, що передбачає внесення суб'єктом господарювання певного страхового платежу; певні відсотки від кожної суми страхового платежу надходитимуть в державний бюджет.

Необхідність прийняття Закону України "Про обмеження функцій державних контролюючих органів" зумовлена потребою кардинальних змін в системі реформування органів виконавчої влади з метою зменшення державних контролюючих функцій та прагненням України привести національне законодавство до європейських стандартів.

Значна кількість контролюючих органів значно ускладнює умови ведення бізнесу, а присутність безкарної корупції в цих органах залишають питання безпеки останнім фактором регулювання.

Потрібно не покращувати існуючу корупційну систему надання адміністративних послуг, контролю та регулювання, а змінити її на прозору систему забезпечення прав суб'єктів господарювання та стимулювати розвиток бізнесу та виробництва.

2. Цілі й завдання Законопроекту

Законопроект має на меті:

- оптимізацію системи органів виконавчої влади;

- покращення умов для підприємницької діяльності;

- ліквідація корупції в системі цивільного захисту;

- збільшення надходжень в державний бюджет.

Законопроект передбачає передачу функцій моніторингу дотримання нормативних вимог у сфері пожежної безпеки при будівництві та введені в експлуатацію житлових будинків державній архітектурно-будівельній інспекції, яка безпосередньо наділена даними функціями.

Відповідальність за дотримання вимог пожежної безпеки в проектній документації та на стадії усього будівництва покласти на проектувальника та власника.

В умовах економічної кризи прийняття цього законопроекту позитивно вплине на внутрішню економіку, сприятиме розвитку комфортних умов для ведення бізнесу в Україні, а отже, притоку іноземного капіталу.

При цьому проект Закону підтримує програму КМУ щодо скорочення кількості контролюючих органів та сприяє надходженню додаткових коштів в державний бюджет України.

3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основні вимоги в регуляторній сфері встановлені Кодексом цивільного захисту України, затвердженого Законом України від 02.10.2012 N 5403-VI, Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", Законом України від 07.03.1996 N 85/96-ВР "Про страхування" та іншими.

Проект Закону України розроблено відповідно до Конституції України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Угоди додаткових витрат з Державного бюджету України на 2015 та подальші роки не потребує.

Відповідно до положень проекту Закону оцінка протипожежного стану суб'єктів господарювання у володінні яких є потенційно небезпечні об'єкти та об'єкти підвищеної небезпеки проводитиметься центральним органом виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки. Надання такої платної послуги сприятиме надходженню додаткових коштів до державної бюджету, які можна направити на розвиток рятувальної служби.

Разом з цим скорочення кількості інженерно-інспекторського складу органів виконавчої влади призведе до скорочення видатків з держбюджету та можливого подальшого збільшення грошового забезпечення співробітників, які беруть безпосередню участь в ліквідації надзвичайних ситуацій.

5. Прогноз результатів

Прийняття даного Законопроекту позитивно вплине на стан протипожежного захисту, сприятиме безпеці населення та наблизить національне законодавство до європейських стандартів.

Реалізація даного Законопроекту дозволить:

- оптимізувати системи органів виконавчої влади;

- покращити умов для підприємницької діяльності та створити умови для залучення іноземних інвестицій;

- ліквідувати корупції в системі цивільного захисту;

- збільшити надходжень в державний бюджет.

 

Народний депутат України 

В. З. Парасюк

Опрос