Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О прокуратуре" (относительно усовершенствования взаимоотношений с институтами гражданского общества)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.06.2015 № 2120а
Дата рассмотрения: 18.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" (щодо удосконалення взаємовідносин з інститутами громадянського суспільства)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проблеми реформування органів прокуратури України є визнаними не лише в Україні, але й міжнародними експертами. Так, Резолюцією Парламентської Асамблеї Ради Європи N 1755 (2010) "Функціонування демократичних інституцій в Україні" нагадує, що Україна при вступі до Ради Європи взяла на себе таке зобов'язання: "роль та функції прокуратури будуть змінені, що трансформує цю інституцію на орган, який відповідає стандартам Ради Європи".

Після цього співдоповідачі Ради Європи неодноразово закликали український Уряд сприяти ухваленню Парламентом відповідного закону, який би забезпечував дієвість та прозорість структури.

На виконання зобов'язань перед міжнародною спільнотою та громадськістю Держави, Верховною Радою України 14 жовтня 2014 року, після консультацій з Венеціанською комісією прийнято Закон України N 1697-VII "Про прокуратуру".

Проте, набрання чинності вказаного Закону відтерміновується, а процес реформування, у передбаченому ним порядку, уповільнився.

Лише участь громадськості та авторитетних представників суспільства може сприяти якісному та своєчасному реформуванню прокуратури і утворенню правоохоронного органу за стандартами визнаними у демократичних країнах.

2. Цілі і завдання законопроекту

Головним завданням проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" (щодо удосконалення взаємовідносин з інститутами громадянського суспільства)" є врегулювання питань послідовного якісного формування органів прокуратури в умовах обмежених видатків Державного бюджету України за участі представників громадського суспільства.

Вказане пропонується досягти шляхом удосконалення положень Закону України "Про прокуратуру" в частині визнання Консультативної ради при Генеральній прокуратурі постійно діючим колегіальним консультативним органом, що приймає безпосередню участь у реформуванні органів прокуратури та здійснює громадський контроль за їх діяльністю.

3. Основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується доповнити Закон статтею 80-1 такого змісту:

"Стаття 80-1. Консультативна рада при Генеральній прокуратурі України

1. Консультативна рада є постійно діючим колегіальним консультативним органом при Генеральній прокуратурі України.

2. Завданнями Консультативної ради є сприяння Генеральній прокуратурі України щодо:

1) Утвердження верховенства права, захисту інтересів громадян і держави від неправомірних посягань, прозорості та відкритості діяльності прокуратури, підвищення авторитету прокуратури в суспільстві.

2) Реформування органів прокуратури відповідно до міжнародних та світових стандартів і принципів.

3) Налагодженні ефективних взаємовідносин з інститутами громадянського суспільства, врахування громадської думки при обговоренні, розробленні та впровадженні ініціатив, що стосуються органів прокуратури.

4) Реалізації принципу гласності в діяльності органів прокуратури, зокрема при вирішенні питань щодо підбору кандидатур на прокурорські посади, забезпеченні прозорості та відкритості для суспільства інформації про роботу прокуратури (за винятком інформації з обмеженим доступом).

5) Створення умов, які унеможливлюють використання органів прокуратури для обмеження прав і свобод громадян, а також в інтересах окремих осіб, політичних партій, громадських організацій, попередження корупції та зловживання владою в органах прокуратури та в інших державних органах.

3. При виданні наказів на підставі повноважень, передбачених пунктами 3, 5, 9 частини 1 статті 9 цього Закону Генеральний прокурор України враховує рекомендації Консультативної ради.

4. Положення та склад Консультативної ради оформлює своїм наказом Генеральний прокурор України".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання, та місце законопроекту в системі законодавства

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Закони України "Про прокуратуру" 2014 року.

5. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних наслідків прийняття законопроекту

Прийняття цього Закону забезпечить якісне прозоре ґрунтовне реформування органів прокуратури передбаченого Законом України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року під контролем і за участі громадського суспільства країни.

6. Обґрунтування очікуваних правових наслідків прийняття законопроекту

Прийнявши законопроект, Україна виконає свої зобов'язання, що випливають з її членства в Раді Європи, та удосконалить процедуру реформування органів прокуратури передбаченого Законом України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року.

7. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття Закону не потребує додаткових та інших витрат з Державного бюджету України.

 

Народні депутати України

О. І. Осуховський

В. З. Парасюк

О. С. Барна

П. М. Кишкар

М. М. Найем

Опрос