Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в пункт 252.20 статьи 252 Налогового кодекса Украины относительно стимулирования добычи природного газа в Украине и создания благоприятных условий для привлечения инвестиций в газодобывающую отрасль

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 12.02.2015 № 2120
Дата рассмотрения: 12.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до пункту 252.20 статті 252 Податкового кодексу України щодо стимулювання видобутку природного газу в Україні та створення сприятливих умов для залучення інвестицій у газовидобувну галузь"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Створення сприятливих податкових умов для компаній, які займаються видобуванням природного газу і залучення нових інвестицій дасть змогу Україні повністю забезпечити населення газом власного видобутку та стати енергонезалежною державою.

Для забезпечення газом потреб населення Україна імпортує понад 8 мільярдів кубометрів на рік. Щоб відмовитись від цього, Уряд розраховує на ще не розроблені поклади українського газу. Проте, як відзначають експерти, близько 70 % розвіданих запасів знаходяться на глибині більше 3000 метрів. Вартість буріння кожної нової свердловини становить від 10 млн. грн. і може сягати до сотні мільйонів гривень, без жодної гарантії на позитивний результат. Державні компанії не в змозі забезпечити даний процес. Тому, до пошуку та видобутку природного газу потрібно залучати інвесторів.

Загальне податкове навантаження на компанії, які видобувають газ в Україні, складає близько 80 %, із них рента - 55 %, а світові стандарти - загальне навантаження - до 40 %, із яких рента - від 5 % до 20 %.

31 липня 2014 року був прийнятий Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів" (N 1621-VII), відповідно до якого тимчасово на період до 1 січня 2015 року було підвищено ренту на видобуток природного газу з 28 % до 55 % для свердловин глибиною до 5000 м і з 15 % до 28 % для більш глибоких свердловин. Підвищуючи рентні ставки, Україна суттєво збільшила податкове навантаження на приватних видобувачів. Такий крок вже має певні негативні наслідки - виросла собівартість газу, знизився дохід компаній, а відповідно знизилися або взагалі нівелювалися інвестиції у розробки, розвідку, геологічне вивчення, видобуток та поточні капітальні ремонти.

28 грудня 2014 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (N 71-VIII), згідно якого вищезгадана рентна плата залишається на постійній основі. Це призвело до того, що сектор видобутку газу втратив інвестиційну привабливість; буріння більшості газових свердловин глибинною більше 3000 м та буріння значної кількості свердловин глибиною понад 5000 м стали економічно необґрунтованими; іноземні компанії відмовляються від українського ринку; падіння видобутку газу оцінюється на рівні 450 млн. м3 у 2015 році. За діючої системи оподаткування в 2015 р. Державний бюджет України недоотримає ренту у розмірі 1,4 млрд. грн., а країна буде вимушена купувати імпортний газ у більших обсягах за валюту, курс якої неможливо спрогнозувати.

Протягом останніх 10 років приватні газовидобувні компанії збільшили видобуток удвічі. У наслідок підвищення оподаткування, з серпня 2014 року приріст видобутку газу скоротився з рекордних 35 % до 10 % в листопаді. Експерти прогнозують, що в 2015 році видобуток газу зазнає 20 % падіння.

За попередніми розрахунками фахівців Міністерства фінансів України відсутність інвестицій у галузь газовидобування зумовить протягом 2 - 3 років зменшення видобутку газу в 1,5 - 3 рази. Крім того, це призведе до дефіциту газу на вітчизняному ринку в обсязі близько 2,6 млрд. куб. метрів на рік, що в свою чергу зумовить необхідність додаткового спрямування від 0,6 до 1,8 млрд. дол. США на рік на його закупівлю.

Для збереження на достатньому рівні інвестиційної привабливості галузі, для розвитку власного видобутку та виходу на повну енергетичну незалежність країни, необхідно залучати у сектор близько $1 млрд. інвестицій щороку на протязі 5 років. Підвищення ставок рентної плати позбавляє країну такої можливості.

Прийняття даного законопроекту дозволить:

- забезпечити рентабельність галузі на економічно обґрунтованому рівні, як це прописано у Коаліційній Угоді: "створення сприятливих умов видобутку вуглеводнів на виснажених родовищах, низькодебітних свердловинах і родовищах зі складними умовами розробки (на глибинах від 3000 до 5000 метрів), що дозволить розробляти комерційно непривабливі за існуючих умов поклади";

- збільшити надходження податків до Державного бюджету України, у 2015 році Держбюджет додатково отримає ренту у розмірі 1,4 млрд. грн.;

- незалежному сектору продовжувати інвестувати в економіку країни, створюючи нові робочі місця, забезпечуючи роботою суміжні галузі економіки;

- збільшити власний видобуток на 600 млн. м3 у 2015 році та не допустити його зменшення на 450 млн. м3, скоротивши залежність від імпортного газу;

- зменшити тиск на валютні резерви країни та обмінний курс гривні.

2. Мета і завдання законопроекту

Мета законопроекту - захист інтересів держави, зменшення імпорту газу з Російської Федерації, наповнення Державного бюджету України, залучення інвестицій в Україну.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проект Закону передбачає зміну ставки ренти на видобуток природного газу.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Податковий кодекс України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2011, N 13-14, N 15-16, N 17, ст. 112).

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту Закону України не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до пункту 252.20 статті 252 Податкового кодексу України щодо стимулювання видобутку природного газу в Україні та створення сприятливих умов для залучення інвестицій у газовидобувну галузь" відновить інвестиційну привабливість галузі, особливо для родовищ зі складними умовами розробки та видобутку природного газу, Державний бюджет додатково отримає надходження від ренти у розмірі 1,4 млрд. грн., зменшаться обсяги закупівлі імпортного газу, оскільки не буде скорочуватися видобуток газу в Україні.

 

Народні депутати України

Опрос