Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О правовом статусе и почтении памяти борцов за независимость Украины в XX веке"

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.06.2015 № 2117а
Дата рассмотрения: 18.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у XX столітті"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Частина перша статті 6 Закону України "Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у XX столітті" суперечить частині 2 статті 58, пункту 22 частини 1 статті 92 Конституції України. Ця норма закону визначає, що особи, які публічно виявляють зневажливе ставлення до осіб, зазначених у статті 1 цього Закону, перешкоджають реалізації прав борців за незалежність України у XX столітті, несуть відповідальність відповідно до законодавства. Відповідно до Рішення Конституційного Суду України N 12-рп/98 від 09 липня 1998 року термін "законодавство" потрібно розуміти так, що ним охоплюються закони України, чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також постанови Верховної Ради України, укази Президента України, декрети і постанови Кабінету Міністрів України, прийняті в межах їх повноважень та відповідно до Конституції України і законів України. Іншими словами, термін "законодавство" включає в себе не тільки закони, але й підзаконні нормативно-правові акти. Водночас, згідно з частиною 2 статті 58 Конституції України ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення. Таким чином, за вчинене діяння особа може бути притягнена до відповідальності, якщо одночасно виконуються дві умови: 1) таке діяння є протиправним на момент його вчинення; 2) протиправність діяння встановлена законом. Також позицію про те, що відповідальність може бути встановлена виключно у законі підтверджує пункт 22 частини першої статті 92 Конституції України відповідно до якого виключно законами України визначаються засади цивільно-правової відповідальності; діяння, які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них. Здійснюючи тлумачення Конституції України, Конституційний суд України також встановив, що ці питання не можуть бути предметом регулювання підзаконних нормативно-правових актів. Отже, для уникнення суперечності із Конституцією термін "законодавство" потрібно замінити терміном "закон".

Водночас, частина друга статті 6 Закону України "Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у XX столітті", встановлюючи протиправність публічного заперечення факту правомірності боротьби за незалежність України у XX столітті, порушує право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань, яка встановлена статтею 34 Конституції України. Як наслідок, необхідно виключити слова "і є протиправним" для узгодження цієї норми із Конституцією.

2. Мета законопроекту

Узгодити норми чинного закону із Конституцією України, а саме із статтею 34, частиною 2 статті 58, пунктом 22 частини 1 статті 92 Конституції України.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Законопроект вносить зміни до статті 6 Закону України "Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у XX столітті", замінюючи слово "законодавство" на слово "закон" та виключаючи слова "і є протиправним".

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами у цій сфері правового регулювання є Конституція України, Закон України "Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у XX столітті".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття та реалізація запропонованого законопроекту не потребуватиме додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту забезпечить узгодження норм статті 6 Закону України "Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у XX столітті" із Конституцією України та дозволить уникнути визнання їх неконституційними.

 

Народні депутати України

Сироїд О. І. 

Насалик І. С.

Матвієнко А. С.

Пололяк І. І.

Тарасюк Б. І.

Кубів С. І.

Тетерук А. А.

Войцеховська С. М.

Співаковський О. В.

Писаренко В. В.

Мушак О. П.

Курячий М. П.

Ксенжук О. С.

Хміль М. М.

Мартиняк С. В.

Васюник І. В.

Амельченко В. В.

Арешонков В. Ю.

Опрос