Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Бюджетный кодекс Украины (относительно перераспределения поступлений от акцизного налога с реализации субъектами хозяйствования розничной торговли подакцизных товаров)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.06.2015 № 2115а
Дата рассмотрения: 18.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо перерозподілу надходжень від акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Одним із основних чинників раціонального розподілу та використання бюджетних фондів є децентралізація бюджетної системи, що надасть змогу підвищити ефективність надання суспільних благ та послуг. Процес децентралізації бюджетних відносин, який розпочався у поточному році в Україні, виявив як позитивні, так і ряд негативних наслідків.

Для збалансування доходної та видаткової частин місцевих бюджетів із започаткуванням бюджетної децентралізації починаючи з 2015 року до бюджетів органів місцевого самоврядування надходить новий платіж - акцизний податок із реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

У 2015 році надходження цього платежу планувалося в обсязі близько 8 млрд. грн. і результати виконання перших чотирьох місяців дають підстави вважати такий об'єм збору платежу реальним. Однак регіональний аналіз збору акцизного податку із реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів вказує на те, що у тих населених пунктах, в яких мережа об'єктів роздрібної торгівлі та АЗС розгалужена, надходження значно перевищують заплановані, тоді як в решти, а таких більшість, такі надходження практично відсутні, що призводить до фінансового незабезпечення виконання делегованих державою повноважень органами місцевого самоврядування.

Враховуючи вищенаведене, пропонується внести зміни до Бюджетного кодексу України, передбачивши розподіл надходжень акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів: 40 відсотків - до бюджетів сіл, селищ, міст (районного та обласного значення) та 60 відсотків - до обласного бюджету. Даний перерозподіл надходжень дозволить вирішити низку важливих питань соціально-економічного розвитку загальнообласного значення. Насамперед, з'явиться можливість для здійснення заходів стосовно енергозбереження, ремонту доріг та інше, на які в обласному бюджеті кошти відсутні.

2. Цілі та завдання законопроекту

Ціль законопроекту полягає у перерозподілі надходжень від акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів та врегулюванні процесу виконання місцевих бюджетів.

Завдання цього законопроекту полягає у врегулюванні статей Бюджетного кодексу України для досягнення вказаної цілі.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом пропонується встановити, що до доходів загального фонду бюджету Автономної Республіки Крим та обласних бюджетів належать:

60 відсотків акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що зараховується до бюджетів міст районного значення, сільських, селищних бюджетів.

Разом з цим, встановити, що до доходів загального фонду бюджетів міст районного значення, сільських, селищних бюджетів належать:

40 відсотків акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що сплачується (перераховується) згідно з Податковим кодексом України на територіях міст районного значення, сіл, селищ.

4. Місце Закону в системі чинного законодавства

У даній сфері правового регулювання діє Бюджетний кодекс України.

Реалізація запропонованого проекту потребує внесення змін до Бюджетного кодексу України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону в разі його прийняття не призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту дозволить правильно та раціонально перерозподілити надходження до бюджетів на обласному рівні, що дасть можливість врегулювати процес виконання місцевих бюджетів. Це, в свою чергу, приведе до вирішення низки важливих питань соціально-економічного характеру.

 

Народний депутат України 

Т. Р. Козак

Опрос