Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Государственном бюджете Украины на 2015 год" относительно сохранения статуса государственных специализированных медико-санитарных частей

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.02.2015 № 2108
Дата рассмотрения: 11.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" щодо збереження статусу державних спеціалізованих медико-санітарних частин"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Прийнятим Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" (Додаток 10) змінюється загальнодержавний статус спеціалізованих медико-санітарних частин ядерно-енергетичного комплексу в Україні (далі - СМСЧ) шляхом передачі їх фінансування з державного бюджету на місцеві бюджети.

Передача зазначених закладів з державної форми власності у комунальну спричинить непередбачувані негативні наслідки у роботі галузі, що забезпечує понад 50 відсотків потреб країни в електричний енергії.

Слід зазначити, спеціалізовані медико-санітарні частини є складними медичними комплексами, що здійснюють спеціалізоване медичне забезпечення працівників саме підприємств ядерно-енергетичного комплексу, тому мають загальнодержавне значення та особливий режим роботи.

Відповідно до Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" зазначені СМСЧ відносяться до спеціальної соціальної інфраструктури населених пунктів, де проживають працівники ядерно-енергетичних об'єктів.

У свій час ці заклади створювались як частина єдиної системи радіаційної безпеки та захисту на об'єктах ядерно-енергетичного циклу, фахове призначення яких - здійснення медичного забезпечення працівників підприємств ядерної енергетики та промисловості, членів їх сімей, а також медичного моніторингу стану здоров'я персоналу режимних об'єктів з особливо шкідливими умовами праці.

В Україні діють 5 атомних електростанцій з 15 енергетичними ядерними реакторами, 2 дослідних ядерних реактори та більше 8 тис. підприємств і організацій, які використовують у виробництві, науково-дослідній роботі та медичній практиці різноманітні радіоактивні речовини, а також зберігають і переробляють радіоактивні відходи.

З усіх можливих аварій на радіаційно-небезпечних об'єктах найбільш небезпечними є радіаційні аварії на атомних електростанціях з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище. Саме тому, у містах, в яких розташовані ядерні реактори, були створені спеціалізовані медичні установи, які не тільки забезпечують профілактичне радіаційне обслуговування працівників АЕС у безаварійний час, а й зможуть надати першу медичну допомогу населенню при надзвичайних ситуаціях.

Зазначені медичні заклади мають для цього підготовлених спеціалістів, проводять обов'язкові попередні та періодичні медичні огляди, якість яких підтверджується стабільними показниками рівня загальної захворюваності населення, відсутністю професійної захворюваності серед працівників підприємств, що працюють на радіаційно-небезпечних об'єктах.

У разі передачі зазначених СМСЧ на фінансування з місцевих бюджетів, виникне реальна загроза їх функціонуванню з наступних причин:

- місцеві бюджети не готові до додаткового фінансового навантаження;

- відбудеться звуження функцій СМСЧ до рівня звичайних територіальних закладів і, як наслідок, різке скорочення ліжкового фонду;

- руйнування кадрової інфраструктури досвідчених, висококваліфікованих фахівців, що призведе до скорочення медичного персоналу та втрати спеціалізації.

2. Цілі та завдання проекту

Законопроектом передбачається продовжити фінансування спеціалізованих медико-санітарних частин NN 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 13, 16, 17, 19 за бюджетною програмою "Спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога, що надається загальнодержавними закладами охорони здоров'я" та залишити заклади у безпосередньому підпорядкуванні МОЗ України.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Законопроектом пропонується виключити із Додатка 10 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" 11 спеціалізованих медико-санітарних частин, що обслуговують працівників підприємств ядерно-енергетичного комплексу та населення, що проживає поряд з радіаційно-небезпечними об'єктами.

Законопроектом також передбачається збільшення фінансування програми Міністерства охорони здоров'я КПКВК 2301110 "Спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога, що надається загальнодержавними закладами охорони здоров'я" на утримання даних медико-санітарні частин шляхом виключення відповідних коштів із медичної субвенції у містах, де розташовані зазначені СМСЧ.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правову базу в даній сфері складає Бюджетний кодекс України, Закон України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових коштів з державного або місцевих бюджетів, оскільки здійснюється за рахунок перерозподілу видатків із міжбюджетних трансфертів (медична субвенція) на реалізацію бюджетної програми "Спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога, що надається загальнодержавними закладами охорони здоров'я".

Згідно діючого Закону наповнення медичної субвенції у містах-супутниках атомних електростанцій відбувається за рахунок вилучення коштів із місцевих бюджетів до державного бюджету (реверсна дотація). Так, наприклад, у місті Енергодар Запорізької області, у 2015 році реверсна дотація становить 53,58 млн. грн., а медичну субвенцію встановлено в обсязі 35 млн. грн. при реальній потребі (рівень 2014 року) - 56,3 млн. грн. Тобто фактично, держава вилучає кошти з місцевих бюджетів і лише їх частину повертає назад у вигляді медичної субвенції, розмір якої не забезпечує навіть виплату заробітної плати медичному персоналу СМСЧ. Така сама ж ситуація і в інших містах-супутниках АЕС.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту та його реалізація надасть змогу зберегти спеціалізацію медико-санітарних частин ядерно-енергетичного комплексу, що призведе до якісного медичного обслуговування працівників та населення, що проживає поряд з радіаційно-небезпечними об'єктами, та слугуватиме збереженню енергетичної безпеки України.

 

Народні депутати України:

Шинькович А. В.

Бандуров В. В.

Андрієвський Д. Й.

Дубінін О. І.

Яніцький В. П.

Лівик О. П.

Опрос