Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс Украины об административных правонарушениях относительно установления ответственности за самовольное размещение временных сооружений

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.02.2015 № 2106
Дата рассмотрения: 11.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за самовільне розміщення тимчасових споруд"

1. Обгрунтування необхідності прийняття законопроекту

Підставою розроблення законопроекту є ситуація, що склалася у сфері благоустрою територій населених пунктів.

На сьогодні питання розміщення тимчасових споруд регулюється статтею 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", згідно з якою розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

На виконання цієї норми наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України своїм 21.10.2011 N 244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.

Пунктом 2.31 Розділу II цього Порядку передбачається, що розміщення тимчасових споруд самовільно забороняється.

Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються засади цивільно-правової відповідальності; діяння, які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них.

Разом з тим, законами України не встановлено відповідальності за самовільне розміщення тимчасових споруд.

Безкарність та безвідповідальність за самовільне розміщення тимчасових споруд призводить до псування об'єктів благоустрою та втрат місцевих бюджетів, а також неповаги до держави.

Аналіз такої ситуації дозволяє зробити висновок про недосконалість системи реагування на правопорушення та свідчить про очевидну необхідність встановлення адміністративної відповідальності за самовільне розміщення тимчасових споруд.

При цьому відповідальність повинна відповідати сучасним реаліям і підвищувати повагу до законодавства в суспільстві.

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою законопроекту є встановлення адміністративної відповідальності за самовільне розміщення тимчасових споруд.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

У законопроекті пропонується доповнити Кодекс України про адміністративні правопорушення новою статтею 152-2, в якій передбачено, що самовільне, тобто таке, що порушує встановлений законодавством порядок розміщення на території населених пунктів, а також за їх межами, тимчасових споруд тягне за собою накладення штрафу від 300 (5100 грн.) до 500 (8500 грн.) неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією тимчасових споруд.

Ті самі дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення - тягнуть за собою накладення штрафу від 500 (8500 грн.) до 600 (10 200 грн.) неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією тимчасових споруд.

Законопроектом передбачається, що систематичне вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті - тягне за собою накладення штрафу у розмірі від 600 (10200 грн.) до 900 (15300 грн.) неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією тимчасових споруд.

Запропоновані розміри штрафу у законопроекті наближені до максимальних розмірів, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.

На сьогодні максимальна межа розміру штрафу, передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення, становить 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, наприклад: в статтях 41, 42, 44-2, 96-1, 162-3, 163, 163-7, 163-10, 164-14 встановлена максимальна межа становить від 1000 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; в статтях 122-5, 162-2, 164-15, 165-1, 166-8, 166-18 - від 2000 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; в статтях 162-1, 166-18, 188-36 - від 3000 до 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також пропонується встановити, що адміністративні комісії при виконавчих органах міських рад розглядатимуть справи за вчинення такого порушення, а посадові особи, уповноважені на те виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад, складатимуть протоколи про адміністративне правопорушення, передбаченого новою статтею 152-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Конституція України

Кодекс України про адміністративні правопорушення

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту Закону України не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття цього законопроекту сприятиме підвищенню рівня свідомості фізичних осіб, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, дозволить посилити вплив держави на осіб, що вчиняють ці правопорушення, посилити виховну роль Кодексу України про адміністративні правопорушення та значно покращити благоустрій населених пунктів.

 

Народний депутат України Є. П. Фірсов (посв. N 118)

Народний депутат України С. О. Алєксєєв (посв. N 119)

Народний депутат України Н. В. Новак (посв. N 80)

Опрос