Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно особенностей перемещения товаров на временно оккупированную территорию

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.06.2015 № 2100а
Дата рассмотрения: 17.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей переміщення товарів на тимчасово окуповану територію"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей переміщення товарів на тимчасово окуповану територію" (далі - законопроект) розроблено з метою забезпечення виконання Резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 27 березня 2014 р. N 68/262, якою закликано усі держави, міжнародні організації та спеціалізовані установи не визнавати зміну статусу Автономної Республіки Крим і міста Севастополя на основі референдуму, проведеного 16 березня 2014 року про приєднання Криму до Російської Федерації, та утримуватись від будь-яких дій чи кроків, які могли би тлумачитись як визнання такої зміни статусу.

У березні 2014 року Російською Федерацією розпочато агресію проти України, в результаті якої агресором окуповано частину території України, зокрема, територію Автономної Республіки Крим.

В рамках "гібридної війни" та окупації частини території України Російською Федерацією організовано захоплення та узурпацію влади кримінальними елементами на території Автономної Республіки Крим та м.Севастополя.

Маючи на меті створити ілюзію народного волевиявлення щодо схвалення протиправних дій агресора із відторгнення частини території України, Російською Федерацією організовано прийняття кримінальними елементами, що узурпували Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Постанови від імені Верховної Ради Автономної Республіки Крим, датованої 6 березня 2014 р. за N 1702-6/14 "Про проведення загальнокримського референдуму", якою було проголошено увійти до складу Російської Федерації як суб'єкта РФ, та вирішено провести 16 березня 2014 року, так званого, загальнокримського референдуму з питання "возз'єднання" Криму із Росією на правах суб'єкта Російської Федерації.

Рішенням Конституційного Суду України від 14 березня 2014 р. у справі N 1-13/2014 визнано неконституційною Постанову Верховної Ради Автономної Республіки Крим "Про проведення загальнокримського референдуму" від 6 березня 2014 року N 1702-6/14.

Проте 16 березня 2014 року окупантом та підконтрольними йому кримінальними елементами, що узурпували владу, імітовано проведення, так званого, загальнокримського референдуму, за результатами якого від імені Верховної Ради Автономної Республіки Крим 17 березня 2014 р. видано постанову N 1745-6/14, якою проголошено Крим незалежною суверенною державою - Республікою Крим, в якій м.Севастополь має особливий статус, а також направлено звернення до Російською Федерації із пропозицією прийняти Республіку Крим до складу Російської Федерації в якості нового суб'єкта Російської Федерації.

18 березня 2014 р. у м. Москві (Російська Федерація) підписано договір про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим та про утворення в складі Російської Федерації нових суб'єктів.

Таким чином грубо порушено основоположні норми міжнародного права щодо дружніх відносин і співробітництва між країнами та непорушності визнаних кордонів.

Генеральна Асамблея ООН 27 березня 2014 року прийняла Резолюцію N 68/262, якою підтвердила незаконність референдуму, проведеного 16 березня 2014 року в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, та підтвердила відданість суверенітету, політичній незалежності, єдності і територіальній цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах. Також Генеральна асамблея ООН закликала усі держави, міжнародні організації та спеціалізовані установи не визнавати зміну статусу Автономної Республіки Крим і міста Севастополя на основі зазначеного вище референдуму та утримуватись від будь-яких дій чи кроків, які могли би тлумачитись як визнання такої зміни статусу.

Законом України від 15 квітня 2014 р. N "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" визнано тимчасово окупованою територією територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (стаття 3), запроваджено особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території і вчинення правочинів (стаття 4), а також закріплено відсилочну правову норму щодо визначення окремим законом особливостей здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території (стаття 13).

12 серпня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України", положення якого по суті визнають незалежний від України правовий економічний статус окупованої території України, що не відповідає Резолюції Генеральної асамблеї ООН від 27 березня 2014 р. N 68/682.

Відповідно до зазначеного закону здійснюється вільна торгівля резидентів України із суб'єктами господарювання республіки Крим як частини Російської Федерації всупереч інтересам національної безпеки України, її економічних і політичних інтересів.

У зв'язку з цим та з метою приведення законодавства України у відповідність до зазначеної Резолюції Генеральної асамблеї ООН щодо невизнання злочинно зміненого правового статусу Автономної Республіки Крим та м.Севастополя, які належать до території України в межах міжнародно визнаних кордонів, розроблено цей законопроект.

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою законопроекту є приведення законодавства України у відповідність до Резолюції Генеральної асамблеї ООН від 27 березня 2014 р. N 68/262, якою закликано усі держави, міжнародні організації та спеціалізовані установи не визнавати зміну статусу Автономної Республіки Крим і міста Севастополя на основі референдуму, проведеного 16 березня 2014 року про приєднання Криму до Російської Федерації, та утримуватись від будь-яких дій чи кроків, які могли би тлумачитись як визнання такої зміни статусу.

2. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроект передбачає внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України, Закону України "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України", а також Закону України "Про ціни і ціноутворення".

3. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють дану сферу правовідносин, є:

Резолюція Генеральної Асамблеї ООН від 27 березня 2014 р. N 68/262;

Конституція України;

Митний кодекс України;

Закон України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України";

Закону України "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України";

Закон України "Про ціни і ціноутворення".

4. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Реалізація цього законопроекту не вимагає додаткових видатків з бюджету.

5. Очікувані правові та соціально-економічні наслідки прийняття законопроекту

Прийняття та введення в дію законопроекту дозволить привести законодавство України у відповідність до Резолюції Генеральної асамблеї ООН від 27 березня 2014 р. N 68/262.

 

Народні депутати України

Опрос