Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 282 Налогового кодекса Украины (относительно льгот по уплате налога заведениями культуры, науки, образования, здравоохранения, социальной защиты, физической культуры и спорта)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.02.2015 № 2094
Дата рассмотрения: 10.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 282 Податкового кодексу України (щодо пільг щодо сплати податку закладами культури, науки, освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, фізичної культури та спорту)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Законом України N 71-VIII від 28.12.2014 р. статтю 282 Податкового кодексу України викладено в новій редакції, згідно з якою державні вищі навчальні заклади, що фінансуються за рахунок державного бюджету, втратили право на пільги з плати на землю, а саме звільнення від сплати податку.

Зміни внесені до статті 282 Податкового кодексу України призвели до того що перерахування сум плати за землю до місцевого бюджету, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, тобто являє собою фактично міжбюджетний трансферт. В свою чергу згідно Бюджетного Кодексу України бюджетне призначення міжбюджетних трансфертів визначається законом про Державний бюджет України, а не Податковим кодексом.

Адміністрування плати на землю не лише не наповнює доходну частину місцевого бюджету, але й потребує додаткових видатків державного бюджету.

Також, запровадження плати на землю для державних вищих навчальних закладів призводить до значного зростання витрат, пов'язаних із основною діяльність, від сотень тисяч гривень до кількох мільйонів, залежно від площі закріплених земельних ділянок, які забезпечують здійснення навчального процесу.

Тому, запровадження плати на землю змушує вищі навчальні заклади суттєво підвищити собівартість надання освітньої послуги, що в свою чергу обмежує доступ до освіти громадян, яким Конституцією України гарантовано право на освіту та її доступність.

Оскільки встановлення розміру ставки податку та пільг щодо його сплати віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування, що є по суті суб'єктивним фактором, існує реальна загроза знищення системи вищої освіти.

Таким чином, встановлення для державних вищих навчальних закладів плати на землю унеможливлює збалансування доходів та витрат державного бюджету і створює передумови для знищення національної системи вищих навчальних закладів.

Внесення законопроекту дозволить забезпечити збереження національної системи вищих навчальних закладів, як системи підготовки кваліфікованих управлінських кадрів середньої ланки.

2. Мета і завдання законопроекту

Законопроект розроблено з метою збереження національної системи вищих навчальних закладів.

Завданням законопроекту є вирішення проблеми оптимального оподаткування вищих навчальних закладів I - II рівнів акредитації як основної складової підготовки кваліфікованих управлінських кадрів середньої ланки.

3. Загальна характеристика законопроекту

У проекті пропонується: внести зміни до статті 282 Податкового кодексу України щодо звільнення від справляння плати за землю вищих навчальних закладів I - II рівнів акредитації, як підготовки основної ланки вищої освіти з підготовки кваліфікованих управлінських кадрів середньої ланки:

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовою базою у даній сфері правового регулювання є Податковий кодекс України.

Реалізація положень зазначеного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законопроектів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогнозні соціально-економічні та інші наслідки застосування акту

Прийняття законопроекту забезпечить зниження стимулювання розвитку вищих навчальних закладів I - II рівнів акредитації, як основної складової підготовки кваліфікованих управлінських кадрів середньої ланки та дозволить реалізувати на належному рівні конституційне право громадян на освіту.

 

Народний депутат України

О. О. Марченко (посв. N 294)

Опрос