Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О статусе и социальной защите граждан, пострадавших в результате Чернобыльской катастрофы" (относительно социальной защиты пострадавших лиц)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.02.2015 № 2093
Дата рассмотрения: 24.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (щодо соціального захисту постраждалих осіб)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

28 грудня 2014 року Закон України N 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" вніс зміни до статті 2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради Української РСР, 1991 р., N 16, ст. 198; Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 13, ст. 177; 2014 р., N 22, ст. 816):, якими ліквідовано поняття зона посиленого радіоекологічного контролю.

Законом N 76-VIII також внесено зміни до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 13, ст. 178 із наступними змінами). Ці зміни призвели до втрати потерпілими громадянами значної частини пільг, компенсацій та прав. Особливо це стосується громадян віднесених до четвертої категорії, адже скористатися своїми правами вони можуть лише при проживанні на території зони посиленого радіоекологічного контролю. Це ж стосується і дітей. Разом це сотні тисяч потерпілих громадян, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Частина третя статті 65 цього Закону зазначає, що "Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом."

Державою мають бути належно забезпечені всі гарантії, пов'язані зі шкодою, завданою особам наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки відповідно до статті 50 Конституції України передбачається право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Також, статтею 58 Конституції України, гарантується, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Прийняття законопроекту сприятиме зняттю соціальної напруги серед постраждалих громадян внаслідок аварії на ЧАЕС та сприятиме відновленню соціальної справедливості.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Проект Закону розроблено з метою усунення суперечностей між окремими статтями Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та створення умов для реалізації прав громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Досягнути цієї мети можливо при внесення змін до окремих статей Закону.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Згідно положень законопроекту "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" запропоновані уточнюючі зміни до ряду статей, які гарантують пільги постраждалим громадянам та дітям, що проживали на території, яка до 01.01.2015 була віднесена до зони посиленого радіоекологічного контролю. Ці зміни дозволять особам, які мають статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, користуватися пільгами, встановленими Законом.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання, що відносяться до предмету правового регулювання законопроекту, регламентуються Конституцією України, Законом України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. N 51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація даного законопроекту потребує додаткових видатків з Державного бюджету України у розмірі 500 млн. гривень. Звертаємо увагу, що частина норм законопроекту набувають чинності з 01.01.2016 року.

6. Прогноз соціальних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття на основі законопроекту відповідного закону матиме такі наслідки:

створення умов для реалізації конституційного права громадян на користування своїми правами;

забезпечення для потерпілих громадян, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи реального соціального захисту;

зняття соціальної напруги на територіях віднесених до колишньої зони посиленого радіоекологічного контролю.

 

Народні депутати України:

О. О. Марченко

В. Ю. Арешонков

І. М. Єремеєв

Н. Ю. Королевська

Я. М. Москаленко

Опрос