Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об обеспечении права на справедливый суд" относительно определения стажа работы на должности судьи

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.06.2015 № 2092а
Дата рассмотрения: 17.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" щодо визначення стажу роботи на посаді судді"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону України про внесення змін до Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" розроблено у зв'язку з необхідністю удосконалення положень законодавства у частині визначення стажу роботи судді, що дозволить у більш ефективній мірі реалізувати право суддів на державні гарантії їх соціального захисту.

Частиною першою статті 8 Конституції України встановлено, що в Україні визнається діє принцип верховенства. Одним із необхідних компонентів принципу верховенства права є принцип правової визначеності. Згідно з цим принципом обмеження основних прав людини та громадянина допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями.

Згідно з частиною другою статті 1 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон) судову владу реалізовують професійні судді та, у визначених законом випадках, народні засідателі і присяжні шляхом здійснення правосуддя в рамках відповідних судових процедур.

Частиною другою статті 127 Конституції України та статтею 54 Закону встановлено обмеження щодо реалізації особою, яка є суддею, таких гарантованих Конституцією України прав, як: право обіймати будь-які інші, крім посади судді, оплачувані посади, виконувати іншу оплачувану роботу, крім наукової, викладацької та творчої. Також суддя не має права поєднувати свою діяльність із підприємницькою або адвокатською, не може належати до політичної партії чи професійної спілки, виявляти прихильність до них, брати участь у політичних акціях, мітингах, страйках. Відповідно держава встановлює для суддів компенсаційні трудові та соціальні гарантії.

З урахуванням викладеного, невключення до Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" норми щодо визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим законом, є обмеженням соціальних гарантій суддів та суперечить принципу правової визначеності.

2. Мета законопроекту

Метою цього законопроекту є удосконалення положень законодавства у частині визначення стажу роботи судді, що дозволить у більш ефективній мірі реалізувати право суддів на державні гарантії їх соціального захисту.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" передбачивши, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Закони України "Про забезпечення права на справедливий суд", "Про судоустрій і статус суддів".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень цього законопроекту не потребує додаткових видатків із Державного бюджету України. Забезпечення його виконання, в разі його прийняття, здійснюватиметься в межах відповідних бюджетних видатків, передбачених Законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття цього законопроекту сприятиме забезпеченню права на справедливий суд, відновленню довіри громадян до судової системи, посиленню авторитету судової влади, удосконаленню роботи судової системи та функціонуванню її органів.

 

Народний депутат України 

Р. П. Князевич

Опрос