Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 2 Закона Украины "Об индексации денежных доходов населения" (относительно полной индексации минимальной пенсии)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.02.2015 № 2090
Дата рассмотрения: 10.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (щодо повної індексації мінімальної пенсії)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Питання індексації пенсії врегульовано Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. N 1078.

Згідно зазначених нормативних документів індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі і пенсії.

Індексація визначається для кожного пенсіонера індивідуально, залежно від місяця підвищення пенсії внаслідок проведених перерахунків, розміру такого підвищення, а також інших обставин.

Пенсії для непрацюючих індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Станом на 1 січня 2015 року - це 949 грн. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, індексації не підлягає.

Це означає, що якщо однією із складових пенсійної виплати є доплати до пенсії, то пенсія індексації не підлягає.

Необхідність внесення зазначених змін зумовлена вкрай низьким соціальним забезпеченням пенсіонерів, які отримують найнижчу пенсію, а також різницею між мінімальною проіндексованою пенсією та проіндексованою мінімальною пенсією складеної за рахунок щомісячної державної адресної допомоги до пенсії у сумі, що не вистачає до прожиткового мінімуму. За чинним законодавством індексація мінімальної пенсії здійснюється не в повному розмірі, а саме, не індексується щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до прожиткового мінімуму.

Тобто, якщо пенсіонеру встановлена пенсія у розмірі 950 грн. такий пенсіонер отримає повну індексацію на весь розмір пенсії, однак якщо іншому пенсіонеру, при виході на пенсію, встановлено останню у розмірі 650 грн. він буде отримувати щомісячну державну адресну допомоги до пенсії у сумі, що не вистачає до прожиткового мінімум, у нашому випадку, 299 грн., яка не буде проіндексована. Тобто, індексація буде здійснюватись лише на суму 650 грн.

Розмір мінімальної пенсії на рівні 949 грн. в умовах реального формування цін на товари та послуги необхідного споживчого мінімуму не дає можливості для нормального життя пенсіонеру з мінімальною пенсією, а примушує лише до виживання, тому індексація лише частини такої жалюгідно мінімальної пенсії видається недопустимим.

Отже, з метою покращення життя найбільш незахищених пенсіонерів в умовах тотального подорожчання, необхідно встановити індексацію усією мінімальної пенсії враховуючи її складові.

Змінами до ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" пропонується підвищити виплати по мінімальній пенсії за рахунок індексації щомісячної державної адресної допомоги до пенсії у сумі, що не вистачає до прожиткового мінімуму.

2. Мета і завдання законопроекту

Законопроект має за мету підвищити виплату мінімального розміру пенсійного забезпечення для найбільш незахищених верст населення. Завданнями законопроекту є посилення соціальної захищеності пенсіонерів з найменшою пенсією, які потребують захисту та піклування з боку держави, а також утвердження соціальної справедливості.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

У зазначеному законопроекті пропонується встановити індексацію щомісячної державної адресної допомоги до пенсії у сумі, що не вистачає до прожиткового мінімуму.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Правовідносини, які пропонується врегулювати цим законопроектом на сьогодні регулюються Конституцією України, Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та підзаконними нормативно-правовими документами.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону, у разі його прийняття, призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України на друге півріччя 2015 р. та в подальшому. Додаткові видатки можуть складати близько 200 млн. грн.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття зазначеного законопроекту сприяє забезпеченню принципів соціальної справедливості.

 

Народні депутати України:

Єремеєв І. М.

Бандуров В. В.

Івахів С. П.

Лабазюк С. П.

Ланьо М. І.

Мартиняк С. В.

Пономарьов А. С.

Поплавський М. М.

Развадовський В. Й.

Фурсін І. Г.

Шаповалов Ю. А.

Опрос