Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении дополнений в некоторые законодательные акты Украины (относительно государственного регулирования закупочной цены на молоко)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.02.2015 № 2089-1
Дата рассмотрения: 24.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення доповнень до деяких законодавчих актів України (щодо державного регулювання закупівельної ціни на молоко)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Відповідно до статті 48 Конституції України "Кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло".

Протягом майже всіх років незалежності України відбувається поступове, але неухильне скорочення чисельності сільського населення, а відповідно і ресурсних можливостей сільського господарства України. Зазначені тенденції продовжуються ще з радянських часів, коли встановлені державою закупівельні ціни на продукцію сільського господарства, вироблену в колгоспах та індивідуальних селянських господарствах була вкрай низькою, що не сприяло зростанню зацікавленості жителів села у підвищенні врожайності та продуктивності праці. Фактично за радянських часів село субсидувало місто і за рахунок значною мірою визиску села та сільських мешканців з боку держави стало можливим стрімке зростання радянської економіки в 60 - 70 рр. минулого століття.

З набуттям Україною незалежності ситуація значною мірою змінилася. На селі з'явився приватний власник, зацікавлений у збільшенні продуктивності праці на селі, а, відтак, і у збільшенні прибутковості своєї сільськогосподарської діяльності. Однак, закупівельні ціни на продукцію сільського господарства значною мірою залишилися на низькому рівні, не відображаючи повною мірою витрати праці мешканців села на виробництво сільськогосподарської продукції. Особливо кричущою є ситуація з закупівельними цінами на молоко у населення. Заготівельні та переробні підприємства, які спеціалізуються у сфері заготівлі та подальшої переробки молока встановлюють закупівельні ціни на молоко у населення (в залежності від якості та ґатунку молока) в діапазоні від 2 до 4 грн. за 1 літр, причому нижній поріг закупівельної ціни на молоко другого гатунку в деяких регіонах України (напр. окремі райони Тернопільської області) може сягати й 1 грн. 50 коп. за 1 літр молока. Зазначені факти є неприпустимими та свідчать про намагання деяких представників молокопереробної галузі збільшити свої прибутки будь якою ціною, навіть шляхом фактичного розорення та повної демотивації мешканців села до діяльності, пов'язаної з виробництвом молока та молочної сировини. В той же час, роздрібна ціна на молоко у торгівельних мережах України сягає 8 - 10 грн. за 1 літр.

Тому зазначений законопроект покликаний підвищити рівень економічної зацікавленості виробників молока та молочної сировини у подальшому здійсненні своєї діяльності та збільшенні виробництва молока та молочної сировини шляхом встановлення державного регулювання мінімальної закупівельної ціни на молоко.

2. Мета та завдання прийняття законопроекту

Метою прийняття цього законопроекту є підвищення рівня економічної зацікавленості виробників молока та молочної сировини у подальшому здійсненні своєї діяльності та збільшенні виробництва молока та молочної сировини.

Завданням прийняття цього законопроекту є встановлення державного регулювання мінімальних закупівельних цін на молоко необроблене.

3. Загальна характеристика й основні положення законопроекту

Запропонований до розгляду законопроект вносить зміни в Закони України "Про молоко та молочні продукти" та Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України". Запропонований законопроект підвищує рівень економічної зацікавленості виробників молока та молочної сировини у подальшому здійсненні своєї діяльності та збільшенні виробництва молока та молочної сировини.

Закон України "Про молоко та молочні продукти" пропонується доповнити статтею 16-1, якою встановити мінімальні закупівельні ціни на молоко незбиране в таких розмірах:

Для молока ґатунку екстра - 5 грн. 00 коп. за 1 літр молока незбираного;

Для молока вищого ґатунку - 4 грн. 50 коп. за 1 літр молока незбираного;

Для молока першого ґатунку - 4 грн. 25 коп. за 1 літр молока незбираного;

для молока другого ґатунку - 4 грн. 00 коп. за 1 літр молока незбираного.

В статтю 3 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України" до переліку об'єктів державного цінового регулювання видів сільськогосподарської продукції (товарів) пропонується включити молоко незбиране. В пп. 3.3.4 статті 3 Закону пропонується встановити, що підприємства оптової та роздрібної торгівлі, заготівельні та переробні підприємства, проводять розрахунки з постачальниками об'єктів державного цінового регулювання (видів сільськогосподарської продукції та товарів), зазначених у пункті 3.3.1 цього Закону, у строк не більше семи банківських днів з дня отримання виручки від реалізації цих об'єктів.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

На сьогоднішній день правове регулювання у сфері обігу молока та молочної сировини здійснюються Законами України "Про молоко та молочні продукти" та "Про державну підтримку сільського господарства України", а також низкою інших підзаконних нормативно - правових актів.

5. Фінансово-економічне обгрунтування

Прийняття цього проекту Закону не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття проекту Закону України "Про внесення доповнень до деяких законодавчих актів України (щодо державного регулювання закупівельної ціни на молоко)" дозволить підвищити рівень економічної зацікавленості виробників молока та молочної сировини у подальшому здійсненні своєї діяльності та збільшенні виробництва молока та молочної сировини.

Реалізація норм пропонованого проекту Закону України дозволить встановити державне регулювання мінімальних закупівельних цін на молоко необроблене.

 

Народний депутат України 

М. Й. Головко

Опрос