Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно государственного регулирования закупочной цены на молоко и поддержки села

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.02.2015 № 2089
Дата рассмотрения: 10.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державного регулювання закупівельної ціни на молоко та підтримки села"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

На сьогоднішній день, основним видом діяльності переважної більшості сільського населення України - є особисте (підсобне) селянське господарство та дрібне фермерство. Це дозволяє мешканцям села отримувати мінімальні доходи для виживання в умовах катастрофічної ситуації з працевлаштуванням на селі. Важливим напрямком діяльності підсобного селянського господарства та дрібного фермерства є молочне скотарство. Проте, починаючи з 1990 року в Україні спостерігається невпинне скорочення поголів'я ВРХ у тому числі корів. За період з 1990 по 2014 роки поголів'я корів скоротилось у 3,5 рази, зокрема за оперативними, наведеними на сайті державної служби статистики України, тільки за 2014 рік поголів'я скоротилось на 3,2 %. Першопричиною зниження поголів'я корів є низькі закупівельні ціни на молоко.

На сьогоднішній день роздрібні ціни на молоко на прилавках магазинів в 3 - 5 разів перевищують закупівельні ціни, при чому ціна на молоко найпоширенішого другого ґатунку, яке придбане у населення та у сільськогосподарських підприємств відрізняється у 1,5 - 2 рази (за даними інформаційно-аналітичного порталу про молоко і молочне скотарство асоціації виробників молока). В умовах економічної кризи та девальвації національної валюти, закупівельні ціни на молоко залишаються вкрай низькими, а витрати на утримання худоби (ПММ, добрива, корма) постійно зростають. Це призводить до того, що селянин змушений продавати ВРХ, звертатись до центрів соціального захисту за допомогою по безробіттю, або шукати ліпшої долі за кордоном.

Прийняття законопроекту зумовлено необхідністю:

- підтримки українського села та усунення несправедливого розподілу додаткової вартості, коли основний прибуток отримує не виробник, а переробне підприємство наряду з торговими мережами;

- стимулювання інвестиційних заходів переробних підприємств в технологічне переоснащення пунктів приймання молока для зниження витрат на його заготівлю та підвищення якості молока, що заготовлюється;

- зняття напруги у сільській місцевості в умовах зростання безробіття.

2. Мета і завдання прийняття законопроекту

Законопроект розроблено з метою підтримки особистого (підсобного) селянського господарства й усунення несправедливого розподілу додаткової вартості в молочній галузі та зняття напруги в сільській місцевості в умовах зростання безробіття.

Основним завданням законопроекту є встановлення державного регулювання мінімальних закупівельних цін на незбиране сире товарне молоко другого ґатунку.

3. Основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про молоко та молочні продукти" та Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України".

Законопроект передбачає доповнення Закону України "Про молоко та молочні продукти" статтею 16-1, якою Держава встановлює наступні мінімальні закупівельні ціни на незбиране сире товарне молоко у розрахунку за 1 кілограм (без урахування податку на додану вартість):

для молока другого ґатунку - 4 грн. 00 коп.;

Довідково: 1 літр молока - 1,024 - 1,032 кілограми.

В Законі України "Про державну підтримку сільського господарства України" пропонується доповнити перелік об'єктів державного цінового регулювання незбираним сирим товарним молоком, а також в пп. 3.3.4 статті 3 Закону пропонується встановити, що заготівельні та переробні підприємства, підприємства оптової та роздрібної торгівлі проводять розрахунки з постачальниками об'єктів державного цінового регулювання (видів сільськогосподарської продукції та товарів), зазначених у пункті 3.3.1 цього Закону, у строк не більше семи банківських днів з дня отримання виручки від реалізації цих об'єктів.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Закону України "Про молоко та молочні продукти" та Закон України "Про державну підтримку сільського господарства України".

Проект не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових видатків та не вплине на показники Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту матиме наступні наслідки для економіко-правового середовища:

- особисті (підсобні) селянські та малі фермерські господарства отримають справедливу ціну за вироблену продукцію;

- буде усунуто несправедливий розподіл додаткової вартості, коли виробник, приклавши найбільше праці, отримує найменшу частину доданої вартості;

- зняття напруги у сільській місцевості в умовах зростання безробіття.

 

Народний депутат України

А. Євлахов

Опрос