Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Бюджетный кодекс Украины относительно целевого направления налога на доход операторов, полученный от деятельности по выпуску и проведению лотерей

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.02.2015 № 2088
Дата рассмотрения: 10.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо цільового спрямування податку на дохід операторів, отриманий від діяльності з випуску та проведення лотерей"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Закон України "Про державні лотереї в Україні" передбачає соціальну спрямованість лотерей. Так, відповідно до зазначеного Закону відрахування від проведення державних лотерей спрямовуються на фінансування культури, спорту, лікування хворих дітей.

Водночас відсутність відповідної норми в Бюджетному кодексі України створює проблеми щодо відрахувань від проведення державних лотерей на зазначені цілі.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" N 71-VIII від 28 грудня 2014 року, який набув чинності з 1 січня 2015 року, було змінено порядок оподаткування доходів, отриманих від діяльності з проведення лотерей. Зокрема, змінами до Податкового кодексу України для суб'єктів, які займаються діяльністю з проведення лотерей, замість відрахувань до Державного бюджету України коштів, отриманих від проведення державних лотерей, запроваджено податок на дохід.

Однак, питання щодо механізму спрямування таких коштів на фінансування соціальної сфери вирішено не було. Разом з тим, враховуючи те, що лотереї самі по собі є соціально шкідливими, необхідно передбачити, щоб за рахунок коштів, отриманих у вигляді податку на дохід операторів, отриманий від діяльності з випуску та проведення лотерей, фінансувались, зокрема, такі сфери як культура, медицина та спорт.

Даним законопроектом пропонується усунути таку законодавчу прогалину і внести відповідні зміни до Бюджетного кодексу України з метою цільового спрямування податку на дохід операторів, отриманий від діяльності з випуску та проведення лотерей на фінансування медицини, культури і спорту.

У багатьох розвинених європейських країнах уже протягом тривалого часу фінансування соціально важливих проектів, культурних та спортивних заходів, медицини та освіти здійснюється за рахунок коштів, отриманих державою від проведення державних лотерей.

Так, наприклад, в Італії отримані від лотерей відрахування спрямовуються на культурні і соціальні проекти, а всі відрахування від лотереї Gioco del lotto перераховуються Міністерству спадщини та культурної діяльності і спрямовуються ним на фінансування визначних проектів.

У Данії за рахунок цих відрахувань фінансується Датське онкологічне об'єднання, діяльність якого спрямована на попередження росту ракових захворювань; благодійні і гуманітарні заходи тощо. Наприклад відрахування компанії Danske Spil складають близько 15 % від обороту та перераховуються декільком міністерствам, які їх перерозподіляють на культурні, спортивні та інші благодійні цілі, визначені парламентом. Серед бенефіціарів цих коштів є Національна федерація датських організацій для інвалідів, Олімпійський комітет Данії та інші.

В Нідерландах всі лотереї фінансують лише благодійні цілі. Всі лотереї мають загальний благодійний фонд розподілу. Наприклад, за рахунок лотереї Nationale Postcode Loterij фінансуються програми захисту природи і навколишнього середовища. За рахунок Sponsor Bingo Loterij фінансується охорона здоров'я та програми соціального захисту населення (боротьбу зі СНІДом), спортивні клуби та асоціації). За рахунок лотереї Bank Giro Loterij фінансуються культурні заходи (діяльність музеїв, театрів, фондів культури). За рахунок інших лотерей фінансуються проекти допомоги інвалідам, школам, організаціям молоді, боротьба з раком. В Нідерландах відрахування від проведення лотерей складають 16 - 21 %.

В Болгарії також відрахування від лотерей спрямовуються на фінансування розвитку культури освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення. В Іспанії за рахунок лотереї ONCE фінансується діяльність товариства сліпих. На благодійність відрахування від проведення лотерей спрямовуються у Чехії, Польщі, Португалії, Угорщині (75 % - спорт; 25 % - інша благодійність).

Цільове фінансування спорту за рахунок коштів, отриманих від лотерей, було поширеним ще за часів СРСР. Так, кошти від проведення державних лотерей надходили на розвиток спорту. При цьому, надходження від "Спортлото" на розвиток спорту дорівнювало обсягу державного фінансування галузі. Зокрема, за рахунок коштів від "Спортлото" в СРСР були проведені олімпійські ігри.

На сьогодні цільове направлення використання коштів на розвиток фізичної культури і спорту є також дуже поширеним у світовій практиці. За рахунок лотерей спорт фінансується в Іспанії, Греції, Франції, багатьох скандинавських країнах.

В Литві 8 % від прибутку відраховується на благодійність і спрямовується на фінансування спортивних напрямків (за рахунок Zargilio Loto), Національного олімпійського комітету (Olifeja).

При цьому, законодавство таких країн передбачає цільове спрямування таких коштів.

Так, наприклад, у Великій Британії Національна лотерея перерахувала 750 млн фунтів стерлінгів для покриття витрат на проведення в Лондоні в 2012 році Олімпійських та Параолімпійських ігор. Вони були отримані зі спеціальних олімпійських лотерей, доходи від яких перераховувалися "на добрі справи" до спеціального фонду - Olympic Lottery Distribution Fund (OLDF).

Такий успішний досвід інших країн щодо цільового спрямування коштів, отриманих державою від діяльності з випуску та проведення державних лотерей може бути використаний і в Україні для організації успішної підтримки медицини, культури та спорту. Особливо корисним вважається запровадження такої практики цільового спрямування коштів, отриманих у вигляді податку з доходу операторів державних лотерей, зважаючи на те, що видатки на соціальну сферу скорочуються в той час, коли існує гостра необхідність її підтримки.

2. Мета та завдання прийняття законопроекту

Метою прийняття вказаного проекту Закону України є усунення існуючої прогалини в законодавстві та передбачення в Бюджетному кодексі України спрямування коштів у вигляді податку на дохід операторів, отриманий від діяльності з випуску та проведення лотерей, до спеціального фонду Державного бюджету України і їх спрямування на фінансування лікування дітей, хворих на онкологічні та онкогематологічні захворювання, фінансування галузі культури та мистецтв, а також розвитку фізичної культури та спорту.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Законопроектом пропонується внести зміни до Бюджетного кодексу України, які передбачають спрямування податку на дохід операторів, отриманий від діяльності з випуску та проведення лотерей, до спеціального фонду Державного бюджету України і їх використання на фінансування лікування дітей, хворих на онкологічні та онкогематологічні захворювання (в розмірі 40 відсотків таких коштів, отриманих до спеціального фонду Державного бюджету України від з 01 січня 2016 року, відповідні кошти за 2015 рік спрямувати на будівництво нового корпусу Національної дитячої спеціалізованої лікарні "Охматдит"); фінансування галузі культури і мистецтва, зокрема на фінансування розвитку національної кінематографії (в розмірі 40 відсотків таких коштів, отриманих до спеціального фонду Державного бюджету України), а також на фінансування розвитку фізичної культури і спорту (в розмірі 20 відсотків).

4. Стан нормативно-правової бази

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють відносини у цій сфері, є Бюджетний кодекс України та Закон України "Про державні лотереї в Україні".

Реалізація положень законопроекту не потребуватиме змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень поданого проекту Закону України не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз результатів

Прийняття і практична реалізація вказаного законопроекту забезпечить однозначне трактування норм щодо цільового спрямування коштів, отриманих державою у вигляді податку на дохід операторів, отриманий від діяльності з випуску та проведення лотерей.

 

Народні депутати України:

М. Княжицький (посв. N 034)

В. Денисенко (посв. N 109)

Опрос