Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 182 Уголовного процессуального кодекса Украины (относительно подтверждения легальности происхождения средств, внесенных в качестве залога)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.02.2015 № 2086
Дата рассмотрения: 09.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про внесення змін до статті 182 Кримінального процесуального кодексу України (щодо підтвердження легальності походження коштів, внесених у якості застави)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Одним із запобіжних заходів в кримінальному провадженні є застава.

Застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у дохід держави в разі невиконання цих обов'язків. Можливість застосування застави щодо особи, стосовно якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, може бути визначена в ухвалі слідчого судді чи суду.

Однак, у законодавчій процедурі застосування застави, відсутні механізми, які виключали б можливість внесення, як застави, коштів, отриманих злочинним шляхом.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є удосконалення механізму застосування запобіжного заходу у кримінальному провадженні у вигляді застави, зокрема, щодо підтвердження легальності походження внесених коштів.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Проектом Закону пропонується запровадити обов'язковість документального підтвердження підозрюваним, обвинуваченим або заставодавцем легальності походження коштів, внесених у якості застави. Зокрема, підозрюваний, обвинувачений, заставодавець зобов'язаний надати слідчому судді, суду лист-клопотання, в якому зазначити джерела походження коштів, внесених у якості застави, та надати документи, які підтверджують легальність походження коштів. Легальність походження коштів, які передаються у якості застави, підтверджується:

- з боку фізичних осіб - декларацією про прибутки за минулий рік, за її відсутності - довідкою про заробітну плату за минулий рік або іншим документом;

- з боку юридичних осіб - декларацією про прибутки за минулий квартал або іншим документом та довідкою про наявність відповідної суми грошей на розрахунковому рахунку на день, що передує дню прийняття рішення про застосування запобіжного заходу у вигляді застави.

Слідчий суддя, суд не пізніше трьох днів з дня отримання документів, які підтверджують легальність походження коштів застави зобов'язані провести перевірку повноти, достатності, достовірності поданих документів та винести ухвалу про виконання або невиконання обов'язку підозрюваного, обвинуваченого або заставодавця щодо підтвердження легальності походження коштів. Ухвала про невиконання обов'язку підозрюваного, обвинуваченого або заставодавця щодо підтвердження легальності походження коштів є підставою звернення застави в дохід держави та зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Кримінальний процесуальний кодекс України.

Прийняття проекту не потребує внесення змін до чинного законодавства України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Запобігання корупції

У законопроекті відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

7. Прогноз результатів

Наслідком прийняття законопроекту стане удосконалення механізму внесення застави у кримінальному провадженні.

 

Народний депутат України

С. М. Каплін

Опрос