Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об осуществлении государственных закупок" (относительно усовершенствования системы государственных закупок)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.06.2015 № 2078а
Дата рассмотрения: 15.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про здійснення державних закупівель" (щодо удосконалення системи державних закупівель)

1. Обґрунтування необхідності прийняття закону

Внесення даного законопроекту обумовлене необхідністю вдосконалення законодавства в сфері закупівель. Законопроектом пропонується адаптувати поріг вартості предмета закупівлі для товару (товарів), послуги (послуг), робіт до теперішньої ринкової вартості товарів та послуг, а також зняти навантаження із державних установ, які наразі вимушені проводити в рази більше відкритих торгів, що заважає державним установам виконувати свої безпосередні функції, оскільки постійне проведення торгів вимагає значного людського ресурсу та часових затрат. Згідно із Законом України "Про здійснення державних закупівель" організація тендерів необхідна при закупівлі товарів і послуг за бюджетні кошти на суму від 100 тис. грн, а робіт - 1 млн грн, законопроектом пропонується збільшення порогів до 300 тис. грн і 2 млн. грн відповідно, враховуючи той факт, що курс долара за останній рік зріс майже в 3 рази. А за повідомленням Державної служби статистики, індекс споживчих цін у травні 2015 року порівняно з квітнем становив 102,2 %, за період січень - травень 2015 року - 140,1 %. За період січень 1998 року - травень 2015 року - 910,7 %.

Сьогодні відбувається поступова зміна пріоритетів державної політики щодо інвалідів. Головним і основним напрямком у цій політиці є комплексна (медична, професійна та соціальна) реабілітація інвалідів. На жаль, складна процедура здійснення державних закупівель не дозволяє оперативно придбати та поставити необхідні товари та послуги для реабілітації інвалідів, дітей-інвалідів та інших пільгових категорій населення. З метою створення умов для реалізації державних гарантій по відношенню осіб з інвалідністю законопроектом передбачається спростити процедури закупівлі за державні кошти технічних та інших засобів реабілітації, виробів медичного призначення для інвалідів і дітей-інвалідів.

Законопроектом врегульовується питання щодо недопущення до складу комітету з конкурсних торгів фізичних осіб, яких було притягнуто згідно із Законом до відповідальності за вчинення у сфері державних закупівель корупційного правопорушення або засуджених за злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку.

Стосовно недопущення до участі у процедурі закупівлі "пов'язаних осіб" та осіб, засуджених за злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку, а також осіб (особу), яких було притягнуто згідно із Законом до відповідальності за вчинення у сфері державних закупівель корупційного правопорушення, вноситься норма, згідно якої для забезпечення вимог, передбачених статтею 17, замовник має право вимагати від учасника, учасника попередньої кваліфікації, документи з офіційних джерел.

З метою уникнення зловживань пропонується застосовувати переговорні процедури закупівлі на підставі відповідної довідки Антимонопольного комітету України або відповідного його територіального відділення.

2. Цілі і завдання прийняття закону

Метою законопроекту є збільшення мінімальної вартості предмета закупівлі для товарів, робіт і послуг, що обумовлюється загальним ростом рівня споживчих цін та девальвацією національної валюти, а також запровадити тендерні процедури на товари, роботи та послуги, закупівля яких здійснюється для реабілітації інвалідів, дітей-інвалідів та інших пільгових категорій.

Крім того, законопроектом врегульовуються питання які містять ризик корупційних проявів.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту закону

Пропонується у абзаці першому статті 2 вказати, що даним Законом мінімальна вартість предмета закупівлі для товарів і послуг становить до 300 тисяч гривень, а для робіт - до 2 млн. гривень, у зв'язку з ростом рівня споживчих цін та девальвацією національної валюти.

Також пропонується в частині 3 статті 2 установити, що дія Закону України "Про здійснення державних закупівель" не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є: товари, роботи та послуги, закупівля яких здійснюється для реабілітації інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення.

З метою уникнення зловживань пропонується застосовувати переговорні процедури закупівлі на підставі відповідної довідки Антимонопольного комітету України або відповідного його територіального відділення, пропонується заборонити включення до складу комітету з конкурсних торгів осіб, яких було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення у сфері державних закупівель корупційного правопорушення або засуджених за злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку.

4. Стан нормативно правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Закон України "Про здійснення державних закупівель", закони України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та "Про реабілітацію інвалідів в Україні".

Прийняття запропонованих в даному законопроекті змін не потребуватиме внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття даного законопроекту як закону не потребуватиме додаткових витрат коштів з Державного бюджету України. Забезпечення інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення здійснюється у межах видатків, передбачених на реалізацію бюджетної програми 2507030 "Заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації" на реалізацію напряму по забезпеченню окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття даного законопроекту надасть можливість забезпечити подальше вдосконалення законодавства у сфері державних закупівель, дозволить створити конкурентне середовище при проведенні тендерних процедур, забезпечить раціональне та ефективне використання державних коштів. Ухвалення законопроекту значно спростить процеси, пов'язані із виготовленням реабілітаційних засобів, та створить умови для забезпечення стимулювання розвитку внутрішнього виробництва, а також буде врегульовані питання, які містять ризик корупційних проявів.

 

Народний депутат України 

В. О. Гуляєв

Опрос