Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно усовершенствования правового режима наследования на временно оккупированной территории Украины и территории осуществления антитеррористической операции

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.02.2015 № 2078
Дата рассмотрения: 09.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо удосконалення правового режиму спадкування на тимчасово окупованій території України та території здійснення антитерористичної операції"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

В умовах окупації території Автономної республіки Крим сусідньою державою та її збройною агресією на території Донецької та Луганської областей України, загальний правовий режим, який надає можливість реалізації прав та свобод людини та громадянина, та діє в нашій країні не може бути реалізовано на зазначених адміністративно-територіальних одиницях.

Закони України "Про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території України" (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2014, N 26, ст. 892) та "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2014, N 44, ст. 2040) встановивши спеціальний правовий режим реалізації прав та свобод людини і громадянина на окремих територіях, не вирішують проблеми, зазначеної у попередньому абзаці, у повному обсязі. Так, нині громадяни, які проживають на території АРК та у зоні АТО не можуть реалізувати своїх спадкових прав на оформлення спадщини.

Основним законодавчим актом у сфері спадкового права є Цивільний кодекс України. Тому, на перший погляд, дане питання має бути вирішене шляхом внесення до нього відповідних змін. Однак враховуючи те, що ЦК України є, так би мовити, економічною конституцією нашої держави, правовим стрижнем регулювання спадкових правовідносин, вміщує фундаментальні норми спадкового права та розрахований на регулювання правовідносин за нормального їх перебігу, котрий неминуче настане на всій території нашої держави, внесення до нього змін є недоцільним. Адже це може призвести до негативних економіко-правових наслідків на територіях, що не є зоною антитерористичної операції, тимчасово окупованими територіями Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Російською Федерацією.

Тому дане питання має бути вирішене шляхом внесення відповідних доповнень до спеціального законодавства, яке встановлює особливі правові режими в АРК та в зоні АТО та норми якого здатні здійснювати свій регулюючий вплив лише в умовах агресії сусідньої держави, деструктивних змін у механізмі захисту та гарантування прав людини і громадянина у нашій державі.

Крім того, зважаючи на геополітичну ситуацію, яка склалася в Україні, прийняття законопроекту сприятиме забезпеченню реалізації прав громадян, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Російською Федерацією, зоні антитерористичної операції або переселилися з зазначених територій щодо реалізації їх майнових та немайнових прав, зокрема щодо оформлення спадкових прав.

2. Актуальність положень законопроекту

Актуальність положень цього акта обумовлюється тим, що законопроект України розроблявся з огляду на існуючий стан суспільних відносин та проблеми та тих викликів і загроз, що унеможливлюють їх звичайний перебіг.

3. Мета та завдання законопроекту

Законопроект спрямований на реалізацію ст. 3 Конституції України, та забезпечення реальної, а не формальної можливості для осіб, які проживають на території АРК та є мешканцями зони АТО чи переселенцями з даних територій реалізації їх спадкових прав шляхом оформлення права на спадщину.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроект являє собою документ, що вміщує норми права, які є доповненням до нині діючих норм Цивільного кодексу України (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2003, N 40, ст. 356), Законів України "Про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території України" (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2014, N 26, ст. 892) та "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2014, N 44, ст. 2040).

Зокрема, законопроектом передбачається доповнити Закони України "Про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території України" (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2014, N 26, ст. 892) та "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2014, N 44, ст. 2040) статтею "Особливості відкриття спадщини", яка має наступний зміст:

1. Місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні цього майна, або вимоги кредиторів. 2. На підставі отриманої першої заяви нотаріусом заводиться спадкова справа.

Також законопроектом передбачається доповнити пунктом 3 статтю 1221 Цивільного кодексу України (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2003, N 40, ст. 356) наступного змісту:

3. Особливості відкриття спадщини, місцем відкриття якої є тимчасово окуповані території чи зона проведення антитерористичної операції, встановлюються законом.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України.

5. Наслідки прийняття законопроекту

Реалізація завдань держави із гарантування її громадянам та особам, що проживають на її території однакових можливостей реалізації охоронюваних законом прав та свобод, зокрема, у рамках спадкових правовідносин.

Надання можливості функціонування у звичайному режимі цивільного обігу країни, зокрема у питанні переходу речових та зобов'язальних прав та обов'язків у рамках спадкових правовідносин, незважаючи на надзвичайні ситуації.

6. Прогноз результатів

Схвалення законопроекту сприятиме забезпечення реалізації прав громадян, у тому числі тих, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, зоні антитерористичної операції або переселених з зазначених територій, щодо реалізації їх майнових та немайнових прав, зокрема стосовно оформлення спадкових прав.

 

Народний депутат України

О. Л. Шевченко

Опрос