Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О рекламе" (относительно требований к рекламе потребительского кредитования)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.06.2015 № 2077а
Дата рассмотрения: 15.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про рекламу" (щодо вимог до реклами споживчого кредитування)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Українське законодавство дозволяє здійснювати споживче кредитування будь-якій особі, а не лише фінансовим установам. Це підтвердив у 2012 році Верховний Суд України у своєму рішенні.

Як наслідок, разом із поширенням споживчого кредитування, почала розповсюджуватися й різноманітна реклама відповідних послуг, яка не завжди відповідає критеріям "сумлінної реклами". Поширеним явищем є спроби рекламодавців надати неповну інформацію про вартість кредитів, "замовчати" у рекламному повідомленні усілякі додаткові умови та ін. У підсумку, непоодинокими є випадки, коли споживач відверто вводиться у оману подібною несумлінною рекламою, що завдає збитків не лише позичальникам, але й добросовісним кредитодавцям.

Чинне законодавство України не встановлює окремих правил для реклами споживчого кредитування. Натомість європейським законодавством це питання ретельно врегульовано. Тож, враховуючи необхідність приведення законодавства України у відповідність до законодавства Європейського Союзу (Закон України "Про Концепцію Загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу" від 21.11.2002 р. N 228-IV; Закон України "Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу" від 18.03.2004 р. N 1629-IV), а також Директиву 2008/48/ЄС Європейського парламенту та Ради від 23 квітня 2008 року про кредитні угоди для споживачів та про скасування Директиви Ради 87/102/ЄЕС, законопроектом пропонується встановити вимоги до реклами договорів про надання споживчих кредитів.

Зокрема, законопроектом пропонується зробити обов'язковою для надання у рекламних оголошеннях споживчого кредитування наступну інформацію:

· Щодо типу відсоткової ставки, фіксованої, змінюваної або обидві з них, разом з докладною інформацією про будь-які збори та послуги (реєстратора, нотаріуса, страховика, оцінювача тощо) пов'язані з одержанням кредиту та укладенням договору про надання споживчого кредиту, що включаються до загальних витрат споживача на кредит;

· Щодо загальної суми кредиту;

· Щодо річної відсоткової ставки за кредитом;

· Щодо строку кредитування;

· Щодо ціни за умови сплати готівковими коштами та суми будь-якого авансового платежу, у випадку кредиту у формі відстроченої сплати за певні товари або послуги;

· Щодо загальної суми, сплачуваної споживачем та суми окремих платежів.

Якщо ж укладення договору про надання додаткових послуг є обов'язковим для отримання кредиту на рекламованих умовах, та коли витрати на такі послуги не можуть бути встановлені заздалегідь, то про зобов'язання щодо укладення відповідного договору має вказуватись в чіткий, зрозумілий та ясний спосіб.

2. Цілі і завдання проекту Закону

Основною метою законопроекту є захист прав споживачів-фізичних осіб при укладенні договорів про надання споживчого кредиту.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про рекламу" (щодо вимог до реклами споживчого кредитування)" складається з двох розділів.

До розділу першого входять доповнення Закону України "Про рекламу" статтею 24-2.

Розділ другий встановлює порядок набрання чинності цим Законом.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними законодавчими актами, що регулюють суспільні відносини в даній сфері є Закон України "Про рекламу", Цивільний кодекс України, Закон України "Про захист прав споживачів".

Прийняття проекту Закону України не тягне за собою змін в інших законодавчих актах.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття запропонованого законопроекту сприятиме найбільш повному інформуванню споживачів щодо умов договорів про надання споживчих кредитів, пропозиція щодо укладення яких міститься у рекламі.

 

Народний депутат України 

О. Б. Фельдман

Опрос