Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О гражданстве Украины" (относительно двойного гражданства)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.02.2015 № 2074
Дата рассмотрения: 09.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про громадянство України" (щодо подвійного громадянства)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

У статті 4 Конституції України закріплено, що в Україні існує єдине громадянство.

Водночас законодавство України не заперечує можливості набуття громадянства (підданства) іншої держави, що може бути викликано різними життєвими обставинами без втрати громадянства України.

Подвійне громадянство означає одночасне перебування особи в громадянстві двох і навіть більше держав. Воно може виникнути при народженні дитини від батьків, держава якої сповідує "право крові", на території держави, що сповідує "право ґрунту", при шлюбі з іноземцем, при усиновленні, при набутті нового громадянства, коли це не тягне за собою втрату старого, тощо.

У світі немає одностайного підходу до цього питання. Наприклад, громадянин США може стати громадянином іншої країни і при цьому зберегти своє американське громадянство, якщо інша країна не зобов'язує його відмовитися від громадянства США. До речі, в американському законодавстві немає поняття "подвійне громадянство", але державний департамент в інтересах розширення міжнародної співпраці не звертає уваги на те, що багато нових американців, які подорожують світом, також не відмовилися від старої батьківщини. Втім, в американському паспорті прямо вказано, що "його власник не визнає більше жодного громадянства".

Якщо ж говорити про Європу, то одні країни ЄС відкидають його, натомість інші дозволяють. Так, Ірландія визнає подвійне громадянство, Австрія - ні. У Туреччині та Греції подвійне громадянство законом дозволено, тоді як Норвегія та Швеція його категорично забороняють. В Іспанії дозволено мати подвійне громадянство лише певних країн.

В реаліях сьогодення подвійне громадянство України є дуже важливим фактором і має велике значення. У подвійного громадянства для громадян України є маса практичних переваг, особливо для тих, які постійно проживають і працюють за кордоном та які відповідно хочуть і повинні мати соціальну безпеку, стабільну роботу, освіту, а також відчуття приналежності до країни проживання. В цьому випадку подвійне громадянство є "квитком" до кращої роботи, освіти, збільшення заробітків тощо (наприклад, у Великобританії, Франції і США вища освіта для громадян або безкоштовна або коштує менше для громадян країни).

При цьому ідея запровадження подвійного громадянства є актуальною не лише для Україні, але й для деяких країн Європи, де це є способом зберегти чисельність титульної нації у громадянстві, коли співгромадяни масово виїжджають до більш заможних країн у пошуках роботи, тому посилення зв'язків із закордонними українцями діаспори надає змогу додаткового залучення інвестицій для якнайшвидшого проведення економічних реформ в нашій державі, економічної розбудови України.

Сьогодні якщо в державі приживають переважно емігранти, як, наприклад, в Ізраїлі, то подвійне громадянство там навіть схвалюють, оскільки воно сприяє формуванню державних стратегій та залученню додаткових інвестицій для держави.

У будь-якому випадку, взаємна інтеграція країн неминуча - це світова тенденція, а подвійне громадянство дасть реальну можливість багатьом українцям жити, вчитися і працювати за кордоном, допомагаючи Україні, економічно підтримуючи свою батьківщину, не втрачаючи її громадянства.

Також прийняття проекту дозволить захистити територію України в умовах сьогодення, коли громадяни України, які проживали на території Автономної Республіки Крим, після анексії частини території України були змушені прийняти громадянство Російської Федерації та відмовитись від громадянства України.

2. Цілі і завдання проекту

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про громадянство України" (щодо подвійного громадянства)" має на меті регулювання набуття громадянами України громадянства (підданства) іншої держави без втрати громадянства України, а також набуття іноземцями громадянства України без відмови від громадянства країни походження.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Законопроект передбачає внести зміни до Закону України "Про громадянство України", відповідно до яких принцип єдиного громадянства передбачає, що громадянин України, який має громадянство (підданство) іншої держави, розглядається Україною лише як громадянин України, за винятком випадків, передбачених міжнародними договорами України".

При цьому згідно із проектом набуття громадянином України громадянства (підданства) іншої держави не тягне за собою автоматичного припинення громадянства України. Іноземці, які перебувають у громадянстві (підданстві) іншої держави, мають право, не відмовляючись від громадянства (підданства) держави іншої держави, подати клопотання про прийняття їх до громадянства України. Іноземці, які перебувають у громадянстві (підданстві) кількох держав, можуть (але не обов'язково!) подати зобов'язання припинити громадянство (підданство) цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, можуть (але не обов'язково!) подати декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства.

Також проектом пропонується визначити, що подання декларації про відмову від іноземного громадянства, декларації про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства, зобов'язання припинити іноземне громадянство (підданство) є необов'язковими для набуття громадянства України.

Відповідно до проекту іноземцям, які набули громадянство України і не припинили громадянство (підданство) іншої держави, та громадянам України, які мають громадянство (підданство) іншої держави, спеціально уповноваженим на те органом в паспорті громадянина України ставиться відмітка про належність до громадянства (підданства) іншої держави.

Громадянин України, який набув громадянство (підданство) іншої держави, має право вийти з громадянства України шляхом подання клопотання про вихід з громадянства України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативними актами, що регулюють дану сферу, є Конституція України; Закон України "Про громадянство України".

Прийняття Закону не потребуватиме внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект Закону не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття проекту

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про громадянство України" (щодо подвійного громадянства)" дозволить врегулювати механізм набуття громадянами України громадянства (підданства) іншої держави без втрати громадянства України, а також спрощення набуття іноземцями громадянства України.

 

Народний депутат України

В. З. Рабінович

Опрос