Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 26 Закона Украины "О внешкольном образовании" относительно обеспечения права инвалидов на доступ к внешкольному образованию

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.06.2015 № 2073а
Дата рассмотрения: 15.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 26 Закону України "Про позашкільну освіту" щодо забезпечення права інвалідів на доступ до позашкільної освіти"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Відповідно до статті 53 Конституції України держава забезпечує розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

16 грудня 2009 року Верховною Радою України було ратифіковано Конвенцію ООН про права інвалідів (далі - Конвенція). Таким чином, Україна, як держава - учасниця Конвенції визнає право інвалідів на освіту і для цілей реалізації цього права без дискримінації й на підставі рівності можливостей забезпечує інклюзивну освіту на всіх рівнях і навчання інвалідів протягом усього життя.

З цією метою держава повинна створювати можливості для повного розвитку людського потенціалу, особистості, талантів і творчості інвалідів, а також їхніх розумових і фізичних здібностей у найповнішому обсязі.

В чинній редакції статті 26 Закону України "Про позашкільну освіту" право на безоплатну позашкільну освіту надається, зокрема, дітям-інвалідам віком до 18 років.

Зазначена законодавча норма, на відміну від інших законодавчих актів не враховує потреби повнолітніх дітей-інвалідів на отримання безоплатної позашкільної освіти, з числа, осіб, які навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах. Так, на сьогодні чинне законодавство передбачає особливий порядок надання послуг в освітній сфері для осіб віком від 18 до 23 років. Зокрема, це стосується надання пільг для студентів, звільнення їх від оплати за навчання (стаття 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; стаття 19 Закону України "Про охорону дитинства" тощо).

У зв'язку з цим, зазначеним проектом пропонується внести зміни до статті 26 Закону України "Про позашкільну освіту" та розширити перелік осіб, які мають право на безоплатне позашкільне навчання. А саме, надати таке право дітям-інвалідам (в тому числі особам, які навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладах, до закінчення цих навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років).

2. Мета і цілі прийняття законопроекту

Метою прийняття законопроекту є забезпечення більш повного розвитку особистості, талантів і творчості інвалідів, а також їхніх розумових і фізичних здібностей, посилення соціального захисту осіб з особливими потребами.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом пропонується внести зміни до статті 26 Закону України "Про позашкільну освіту" в частині надання права повнолітнім дітям-інвалідам, які навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладах, до закінчення цих навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, здобувати позашкільну освіту безоплатно.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють зазначене питання, є Конституція України та Закон України "Про позашкільну освіту".

Прийняття проекту не потребує внесення змін та доповнень до інших Законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

На момент внесення проект не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття даного законопроекту сприятиме розвитку творчого потенціалу інвалідів, а також їх розумових і фізичних здібностей.

 

Народний депутат України 

В. В. Писаренко

Опрос