Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об основах национальной безопасности Украины"

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.02.2015 № 2071
Дата рассмотрения: 09.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про основи національної безпеки України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

У зв'язку з грубим втручанням Російської Федерації у внутрішню та зовнішню політику суверенної і незалежної України порушено ст. 2 Конституції України щодо цілісності і недоторканності території України в межах існуючого кордону та анексовано Кримську автономію і Севастополь. Подальша ескалація конфлікту призвела до розв'язання терористичних дій незаконних збройних формувань в східних регіонах України. Створення угруповань військ РФ на кордоні з Україною, обстріл ними ЗСУ з території РФ, участь окремих підрозділів ЗС РФ у бойових діях на боці сепаратистів свідчать про нарощування військової агресії проти України, високу ймовірність подальшого вторгнення ЗС РФ на територію України та розгортання повномасштабних бойових дій.

Міжнародні політичні та економічні заходи, направлені на припинення агресії Росії проти України, а також спроби умиротворити кремлівське керівництво не зупинили агресора. Російська Федерація створила потужне угруповання військ на тимчасово окупованій території АРК та продовжує забезпечувати озброєнням і військовою технікою незаконні збройні формування в східних регіонах України.

У зверненні Президента України до парламенту із посланням "Про внутрішнє та зовнішнє становище України" від 27.11.2014 р. наголошується, що головними викликами і головними загрозами, які стоять перед нашою Україною сьогодні є - "нехтування нормами міжнародного права з боку однієї з найбільших країн світу, криза глобальної та європейської систем безпеки, відсутність надійних гарантій зовнішньої безпеки, що не дає нам змоги повною мірою розраховувати на існуючі міжнародно-правові інструменти для захисту наших українських національних інтересів". Щодо військової загрози зі Сходу Президент України наголосив: - "На жаль, ця загроза проглядається на дуже далекосяжну історичну перспективу і постійно потребуватиме великих зусиль та колосальних ресурсів".

Разом з тим існуюче законодавство у сфері національної безпеки і оборони України є таким, що не в повній мірі відповідає сучасним воєнно-політичним умовам, не забезпечує захисту суверенітету і територіальної цілісності України, а відтак потребує негайного уточнення. Так Закон України "Про основи національної безпеки України" в існуючій редакції зокрема містить перелік загроз у воєнній сфері, які не є пріоритетними у сучасних умовах, а відтак й не вірно визначає основні напрями державної політики у цій сфері.

З огляду на те, що законодавство у сфері національної безпеки і оборони є основою для проведення стратегічного планування застосування ЗСУ та інших військових формувань, розробки планів їх реформування і розвитку, а також виконання інших заходів оборонного планування, пропонуємо в Законі України "Про основи національної безпеки України" визначити реальні, виявлені на теперішній час загрози в першу чергу у воєнній сфері та у сфері безпеки державного кордону. Відповідно до уточненого переліку загроз у ст. 8 цього Закону необхідно чітко визначити основні напрями державної політики з питань національної безпеки у вищезазначених сферах.

Таким чином, у зв'язку з наведеними вище причинами, виникла необхідність у підготовці проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України про основи національної безпеки України".

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою розробленого проекту Закону України є удосконалення законодавства у сфері національної безпеки і оборони України, приведення його у відповідність до сучасних воєнно-політичних умов та забезпечення захисту суверенітету і територіальної цілісності України.

Прийняття цього проекту Закону України зобов'яже органи державного управління, відповідальні за оборону держави, провести нове оборонне планування та розробити нові плани застосування Збройних Сил України та інших військових формувань, активізувати свою роботу у відповідності до реальних загроз у воєнній сфері.

Проектом Закону України пропонується внести зміни до: Закону України "Про основи національної безпеки України".

3. Правові аспекти

У даній сфері суспільних відносин діють Конституція України, Закон України "Про основи національної безпеки України", інші законодавчі акти України.

Реалізація Закону України не потребуватиме внесення змін до чинних чи розроблення нових нормативно-правових актів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття та реалізація Закону України не потребує матеріальних та інших витрат.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону України погоджено без зауважень Міністерством юстиції України, Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України …..

Міністерство фінансів України не висловило своєї позиції у визначений строк, і відповідно до § 39 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 N 950 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.11.2011 N 1156), проект Закону України вважається погодженим без зауважень.

6. Регіональний аспект

Проект Закону України не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону України відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект Закону України розміщено у підрозділі Законотворча діяльність в комітетах Верховної Ради України. Комітет з питань національної безпеки і оборони офіційного веб-сайту Верховної Ради України.

Положення проекту Закону України обговорювалися:

18.12.2014 під час Громадського обговорення, організованого Комітетом Верховної Ради України з питань національної безпеки та оборони (м. Київ);

22.12.2014 під час засідання громадської ради при Міністерстві оборони України за участю незалежних експертів - представників громадської організації "Асоціація розвитку та безпеки" було рекомендовано доопрацювати проект Закону України з урахуванням висловлених пропозицій і зауважень.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону України не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект Закону України не є регуляторним актом.

11. Прогноз результатів

Прийняття Закону України сприятиме підвищенню обороноздатності України.

 

Народний депутат України

П. М. Кишкар

Опрос