Идет загрузка документа (15 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно льготного проезда инвалидов и отдельных категорий социально незащищенных детей

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.02.2015 № 2069-1
Дата рассмотрения: 11.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо пільгового проїзду інвалідів та окремих категорій соціально незахищених дітей"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Згідно з пунктом 11 Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014 р. N 76 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" норми цього Закону в частині вилучення пільгового проїзду окремих соціально незахищених категорій громадян набувають чинності з 1 червня 2015 року, крім норм щодо забезпечення пільговим проїздом інвалідів I та II групи, дітей-інвалідів, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, учнів із малозабезпечених сімей та осіб, які їх супроводжують і які супроводжують інваліда І групи, учасників бойових дій.

Зазначені норми мають неоднозначне розуміння в частині дати набуття ними чинності. Це призвело до того, що станом на 10 лютого 2015 року на сайтах Верховної Ради України та ТОВ "Ліга Закон" редакція статті 38-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" вже відображена з урахуванням змін, внесених Законом України від 28.12.2014 р. N 76 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України". Натомість дати набуття чинності іншими нормами вказаного Закону стосовно вилучення пільгового проїзду для інших соціально незахищених категорій громадян на згаданих сайтах у деяких випадках різняться.

Крім того Законом України від 28.12.2014 р. N 76 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" осіб з інвалідністю взагалі позбавлено права на безплатний проїзд усіма видами приміського транспорту.

Це не відповідає домовленостям, які були досягнуті різними політичними силами та озвучені до голосування Закону України від 28.12.2014 р. N 76 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України". Так, відповідно до стенограми засідання Верховної Ради України від 28 грудня 2014 р. Прем'єр-міністром України А. П. Яценюком було сказано: "Далі, що стосується пільгового проїзду, то після консультацій ми залишили наступний варіант: до 1 червня 2015 року пільговий проїзд залишається БЕЗ ЗМІН, з 1 червня 2015 року ця пільга надається - увага! - інвалідам I і II групи, дітям-інвалідам, дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, учням із малозабезпечених сімей та осіб, які їх супроводжують і які супроводжують інвалідів I групи, і учасникам бойових дій".

Саме завдяки таким домовленостям народні депутати України проголосували за цей Закон.

Ситуація із неоднозначним розумінням вищевказаних норм законодавства та позбавленням великої чисельності громадян права на безплатний проїзд викликає соціальну напругу, у тому числі оскільки осіб з інвалідністю позбавлено права на безплатний проїзд усіма видами приміського транспорту, а осіб з інвалідністю III групи - ще й міським транспортом.

2. Мета і завдання законопроекту

Метою прийняття зазначеного проекту Закону є приведення законодавства про пільговий проїзд окремих категорій громадян до однозначного розуміння з урахуванням домовленостей, які були досягнуті різними політичними силами та озвучені до голосування Закону України від 28.12.2014 р. N 76 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України".

Таким чином буде встановлено, що окремі категорії громадян (учасники війни; особи, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; ветерани праці; особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; діти війни; жертви нацистських переслідувань; дружини (чоловіки) померлих жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге; діти, зазначені у пунктах 1 - 6 статті 27 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та їх батьки; учні, слухачі, вихованці, студенти тощо) користуються правом на пільговий проїзд без змін (тобто всіма пільгами на проїзд, які у них були до прийняття Закону України від 28.12.2014 р. N 76 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України") до 1 червня 2015 року, а після зазначеної дати - з урахуванням досягнутих домовленостей (відповідне право залишиться у інвалідів I і II групи, дітей-інвалідів, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, учнів із малозабезпечених сімей та осіб, які їх супроводжують і які супроводжують інвалідів І групи, дітей-інвалідів, а також у учнів, слухачів, вихованців, студентів тощо, якщо їх їм передбачать органи місцевого самоврядування).

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується чітко визначити, що до 1 червня 2015 року залишаються без змін (такими, якими вони були до прийняття Закону України від 28.12.2014 р. N 76 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України") норми законодавства щодо пільгового проїзду окремих категорій громадян (учасників війни; осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; ветеранів праці; осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; дітей війни; жертв нацистських переслідувань; дружин (чоловіків) померлих жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге; дітей, зазначених у пунктах 1 - 6 статті 27 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та їх батьків; учнів, слухачів, вихованців, студентів тощо), а після 1 червня 2015 року право на пільговий поїзд:

- втратять: учасники війни; особи, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; ветерани праці; особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; діти війни; жертви нацистських переслідувань; дружини (чоловіки) померлих жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге; діти, зазначені у пунктах 1 - 6 статті 27 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та їх батьки;

- можуть забезпечувати органи місцевого самоврядування для учнів, вихованців, студентів та педагогічних працівників (при цьому тільки до місця навчання і додому);

- у пасажирському міському транспорті (крім таксі), а також всіма видами приміського транспорту залишиться у інвалідів I та II групи, дітей-інвалідів та осіб, які супроводжують інвалідів I групи або дітей-інвалідів (не більше однієї особи, яка супроводжує інваліда I групи або дитину-інваліда);

- усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання буде надано у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, учням із малозабезпечених сімей та особам, які їх супроводжують.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Правовідносини, які пропонується врегулювати цим законопроектом, на сьогодні регулюються Конституцією України, законами України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", "Про охорону дитинства", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про загальну середню освіту", "Про позашкільну освіту", "Про освіту", "Про професійно-технічну освіту", "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", "Про соціальний захист дітей війни", "Про жертви нацистських переслідувань".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект акта не потребує додаткового фінансування ні з державного, ні з місцевого бюджетів, оскільки забезпечує виправлення технічної помилки, яка сталася під час доопрацювання з урахуванням результатів обговорення проекту Закону України від 28.12.2014 р. N 76 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України".

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Реалізація цього Закону України дозволить привести законодавство про пільговий проїзд окремих категорій громадян до однозначного розуміння з урахуванням домовленостей, які були досягнуті різними політичними силами та озвучені до голосування Закону України від 28.12.2014 р. N 76 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України".

Таким чином, наприклад, інваліди, діти-інваліди та особи, які супроводжують інвалідів I групи або дітей-інвалідів (не більше однієї особи, яка супроводжує інваліда або дитину-інваліда), зможуть безкоштовно користуватися міським і приміським транспортом до 1 червня 2015 року, а після зазначеної дати відповідні пільги матимуть лише інваліди I та II групи, діти-інваліди та особи, які супроводжують інвалідів I групи або дітей-інвалідів (не більше однієї особи, яка супроводжує інваліда I групи або дитину-інваліда).

Окрім того дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, учням із малозабезпечених сімей та особам, які їх супроводжують, відновиться право на безоплатний проїзд у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання.

 

Народні депутати України

Опрос