Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании утратившим силу Закона Украины "О добровольном объединении территориальных громад"

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 12.06.2015 № 2067а
Дата рассмотрения: 12.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закон України про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Стаття 140 Конституції України закріпила конституційну правосуб'єктність територіальної громади, визначивши, що саме їй належить право на здійснення місцевого самоврядування, і реалізується воно в самостійному вирішенні громадою питань місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Це конституційне положення вимагає формування та функціонування територіальної громади як дієздатного суб'єкта, соціально та політично активного, спроможного на ефективне управління власними справами.

Закон України "Про добровільне об'єднання територіальних громад", метою якого було створення дієвого механізму формування територіальних громад, спроможних самостійно вирішувати питання розвитку своїх територій, цій меті не відповідає. Так, одним із основних принципів об'єднання територіальних громад, визначеним цим Законом є принцип добровільності, проте Законом та нормативно-правовими актами на його виконання встановлений такий механізм об'єднання, який порушує зазначений принцип.

Так, встановлено, що проект Перспективного плану формування територій громад розробляється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідною обласною державною адміністрацією. А залучення представників органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення та громадськості відповідних адміністративно-територіальних одиниць для розробки даного проекту Перспективного плану відбувається лише "у разі потреби". Наявність чи відсутність такої потреби, в свою чергу, також вирішують відповідно Рада міністрів Автономної Республіки Крим чи обласні державні адміністрації.

Під час роботи з виборцями, зустрічей з сільськими головами, очевидним стає, що існує проблема добровільності об'єднань територіальних громад. Щоб об'єднання було добровільним, населення повинно хотіти такого об'єднання, натомість сільські голови скаржаться, що відчувають тиск з боку виконавчої влади стосовно даного питання.

Фактично об'єднання, що здійснюється за планом, який до того ж розробляється не самими громадами або їхніми представниками в органах місцевого самоврядування, а вищим керівництвом областей a priori є недобровільним. Більше того, не передбачено дієвого механізму виходу територіальних громад зі складу об'єднань, оскільки дане питання вирішується на місцевому референдумі, законодавче регулювання проведення якого є відсутнім.

Таким чином, об'єднання територіальних громад є недобровільним. Фактично це закріпачення селян, які не матимуть реальної змоги вийти із таких об'єднань. Що стосується малих сільрад, то в результаті кожне п'яте село просто буде забуте і знищене. Адже там, де немає сільради - там немає села.

Окрім того, гостро постає питання доступності населення об'єднаних громад до адміністративних, медичних послуг тощо. Такі утворення віддаляють органи місцевого самоврядування від громадян. Внаслідок пропонованого об'єднання територіальних громад обмежується доступ мешканців сіл, селищ до публічних послуг (вчинення нотаріальних дій, реєстрація актів цивільного стану, посвідчення довіреностей, отримання різних довідок, тощо), сільські громади позбавляються самоврядного статусу (центр прийняття рішень переміщується в іншу громаду), права обирати сільського голову як лідера громади. Громада позбавляється цивільної правосуб'єктності щодо належного їй комунального майна, усувається від процесу регулювання земельних відносин. Це відбувається в умовах, коли не завершено інвентаризацію земель, значна частина мешканців сіл не має оформленого права власності на землю і майно, переважна частина сіл, селищ не мають генпланів свого розвитку, не прийняті закони про комунальну власність, про місцевий референдум, про територіальну громаду, про адміністративно-територіальний устрій.

Виходячи із вищенаведених аргументів існує необхідність визнати таким, що втратив чинність, Закон України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" та провести широкі консультації з органами місцевого самоврядування щодо можливих шляхів проведення комплексної, логічної та поступової реформи місцевого самоврядування виходячи з реальних потреб громад.

2. Мета і цілі прийняття законопроекту

Метою запропонованого проекту Закону є визнання втрати чинності Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад".

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Поданим проектом Закону передбачається:

визнати таким, що втратив чинність, Закон України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" від 5 лютого 2015 року N 157-VIII;

доручити Кабінету Міністрів України невідкладно забезпечити скасування підзаконних нормативно-правових актів, прийнятих на виконання Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють зазначене питання, є Конституція України, Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Закон України "Про добровільне об'єднання територіальних громад".

Прийняття проекту не потребує внесення змін та доповнень до інших Законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

На момент внесення проект не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття даного проекту Закону забезпечить можливість проведення комплексної, логічної та поступової реформи децентралізації влади у майбутньому.

 

Народні депутати України

Бондар В. В.

Яценко А. В.

Опрос