Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О запрещении торговли со временно оккупированными территориями Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 12.06.2015 № 2066а
Дата рассмотрения: 12.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про заборону торгівлі з тимчасово окупованими територіями України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Законопроекту

Україна стикнулася з фактом тимчасової окупації частини її територій Російською Федерацією та терористичними угрупуваннями, які підтримуються російськими військовими. Будь-які потуги України мирно повернути окуповані території наразі не досягли своєї мети.

Протягом 2014 та 2015 років Україна на рівні нормативно-правових актів встановила межі окупованих територій, особливості їх правового статусу. Але, на жаль, жодного контролю за цими територіями в України немає.

На тимчасово окупованих територіях процвітає беззаконня, вимагання, шантаж, систематичні порушення прав людини. Вся підприємницька діяльність підпорядкована ватажкам окремих терористичних угрупувань чи владі так званих "ДНР" та "ЛНР". Прості люди отримують крихти від того, що вони виробляють своєю працею, бойовики ж наживаються на торгівлі з Україною та Російською Федерацією.

Вказаний стан речей заохочує терористів продовжувати бойові дії та контролювати все більші території. Отримані ж кошти вони, серед іншого, витрачають на заробітні плати бойовиків та закупівлю зброї, що полегшує завдання Російської Федерації з їх підтримки та спорядження.

Купуючи товари та послуги у суб'єктів господарювання, які зареєстровані чи здійснюють свою діяльність на тимчасово окупованих територіях, Україна сама фінансує своїх противників.

Вказаний стан речей є неприпустимим, а тому вважаємо, що необхідно припинити пряме чи опосередковане фінансування тероризму, шляхом заборони торгівлі з суб'єктами господарювання, які зареєстровані чи здійснюють свою діяльність на тимчасово окупованих територіях.

2. Мета і завдання прийняття Законопроекту

Метою Законопроекту є обмеження фінансування терористичних угрупувань, які контролюють тимчасово окуповані території України.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Законопроектом забороняються:

- будь-які операції з постачання товарів (послуг, робіт), які були ввезені та/або вироблені (отримані) на тимчасово окупованих територіях України;

- укладення правочинів, на підставі яких у фізичних та юридичних осіб виникають грошові зобов'язання перед суб'єктами господарської діяльності, які зареєстровані чи здійснюють свою діяльність на тимчасово окупованих територіях України;

- будь-які операції з постачання товарів (послуг, робіт) на тимчасово окуповані території України.

Зважаючи на важливість певних товарів для функціонування української економіки, Кабінету Міністрів України за поданням Ради національної безпеки і оборони України надається право приймати рішення про надання дозволу на здійснення операцій щодо постачання товарів та укладення правочину щодо купівлі товарів із суб'єктами господарювання у випадку, якщо відсутність таких товарів може призвести до настання надзвичайної ситуації на території України.

Також з метою запобігання техногенних катастроф та ліквідації їх наслідків або для надання першочергової допомоги постраждалому цивільному населенню внаслідок збройної агресії Російської Федерації Кабінету Міністрів України за поданням Ради національної безпеки і оборони України надається право приймати рішення про надання дозволу на постачання товарів (послуг, робіт) на тимчасово окуповані території.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини у даній сфері регулюються Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України.

Реалізація положень законопроекту після його прийняття не потребує узгодження з іншими нормативно-правовими актами.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребуватиме додаткових витрат з державного та місцевих бюджетів.

6. Соціально-економічні та інші наслідки прийняття проекту Закону

Прийняття Законопроекту дозволить посилити тиск на терористичні угрупування, що контролюють тимчасово окуповані території, зменшить можливості для отримання ними фінансових надходжень, спонукатиме до миру та припинення їх діяльності. Крім того, прийняття Законопроекту стримуватиме витік грошових коштів з економіки України та ускладнить можливості для прямого чи опосередкованого фінансування тероризму.

 

Народний депутат України 

Ю. В. Левченко

Опрос