Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Бюджетный кодекс Украины (относительно финансирования временных кассовых разрывов местных бюджетов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.02.2015 № 2062
Дата рассмотрения: 06.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо фінансування тимчасових касових розривів місцевих бюджетів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Змінами до Бюджетного кодексу України, прийнятими Верховною Радою 28 грудня 2014 року, запроваджується нова бюджетна модель, спрямована на відродження інституту місцевого самоврядування з широкими повноваженнями та стимулами до нарощування дохідної бази і пошуку альтернативних джерел наповнення місцевого бюджету (бюджетний менеджмент).

При цьому, 2015 рік є перехідним - від трьох- до двоступеневої моделі, коли почнуть діяти прямі міжбюджетні відносини між об'єднаною територіальною громадою та державним бюджетом України на принципах фінансової децентралізації.

З 2015 року місцевим громадам нарешті дозволено обслуговувати кошти спеціального фонду місцевого бюджету (в частині бюджету розвитку та власних надходжень) в установах банків. Це ресурси, сформовані за рахунок благодійних внесків та коштів за дорученням. Обслуговування ж коштів загального фонду та захищених статей видатків (заробітна плата, енергоносії тощо) залишається виключно в Держказначействі.

Традиційною завжди була і залишається практика так званих короткострокових позик з державного бюджету на покриття тимчасових касових розривів захищених статей місцевих бюджетів. Це дозволяє своєчасно виплачувати заробітну плату працівникам бюджетної сфери, оплачувати енергоносії тощо.

Проте, змінами до Бюджетного кодексу з 01 січня 2015 року набувають чинності норми п. 5 ст. 43 та п. 1 ст. 73, згідно з якими:

- територіальні громади, які свій бюджет розвитку та власні надходження (благодійні внески та кошти за дорученням) вирішили обслуговувати в установах банків - позбавляються права на отримання короткострокових позик на покриття тимчасових касових розривів місцевих бюджетів, пов'язаних із забезпеченням захищених видатків загального фонду.

Це може призвести до хронічних зривів термінів виплати у першу чергу заробітної плати та порушення Закону України "Про оплату праці".

При цьому, територіальним громадам, які залишають обслуговування спеціального фонду свого місцевого бюджету в Держказначействі - залишається право на отримання короткострокових позик на покриття касових розривів загального фонду.

Така ситуація не лише ставить місцеві громади в різні умови, порушує базові принципи функціонування бюджетної системи України (збалансованості, справедливості та неупередженості), а також зводить нанівець задеклароване право для територіальних громад обслуговувати в установах банків кошти спеціального фонду місцевого бюджету (в частині бюджету розвитку та власних надходжень).

2. Мета і шляхи її досягнення

Законопроектом передбачається удосконалення бюджетних правовідносин, зокрема в частині усунення наявних недоліків щодо фінансування тимчасових касових розривів місцевих бюджетів.

Законопроектом пропонується зняти норму вибіркового позбавлення територіальних громад права на отримання короткострокових позик з державного бюджету на покриття тимчасових касових розривів місцевих бюджетів, пов'язаних із забезпеченням захищених видатків загального фонду (заробітна плата, енергоносії тощо), якщо ці територіальні громади вирішили обслуговувати в установах банків кошти свого спеціального фонду (в частині бюджету розвитку та власних надходжень).

3. Правові аспекти

Конституція України, Бюджетний кодекс України, Податковий кодекс України, Закон України "Про місцеве самоврядування", Закон України "Про Державний бюджет України на 2015 рік".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту Закону України не призведе до зниження дохідної частини Державного бюджету України.

Внаслідок реалізації запропонованих положень буде упорядковано процес отримання короткострокових позик з державного бюджету місцевим бюджетам, що позитивно позначиться а стабільності функціонування бюджетної системи України.

5. Прогноз результатів

Прийняття проекту Закону дасть змогу:

- відновити дотримання базових принципів фінансування бюджетної системи України;

- поставити місцеві громади в рівні умови, гарантувати їм право на обслуговування бюджету розвитку та власних надходжень в установах банків без будь-яких утисків з боку Держказначейства;

- забезпечити своєчасну виплату заробітної плати працівникам бюджетної сфери та фінансування інших захищених статей бюджету;

- зміцнити фінансову основу місцевого самоврядування та забезпечити реалізацію програм розширеного відтворення в адміністративно-територіальних утвореннях.

 

Народні депутати України

Давиденко В. М.

Юрчишин П. В.

Насалик І. С.

Козаченко Л. П.

Бакуменко О. Б.

Голуб В. В.

Мушак О. П.

Насіров Р. М.

Опрос