Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О мерах по экономической стабилизации Государственного акционерного общества "Чорноморнафтогаз" в связи со временной оккупацией территории Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.06.2015 № 2060а
Дата рассмотрения: 11.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про заходи економічної стабілізації Державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз" у зв'язку з тимчасовою окупацією території України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" (далі - Товариство) було одним з найбільших підприємств паливно-енергетичного комплексу, основним бюджетоутворюючим підприємством та найбільшим платником податків регіону, що забезпечувало розробку шельфу Чорного та Азовського морів та видобувало близько 2 млрд. м3 природного газу.

17.03.2014 року нелегітимною Верховною радою АР Крим прийнято постанову про "націоналізацію" усього майна Товариства на території Криму.

Вся первинна бухгалтерська документація, податкова, фінансова документація Товариства захоплена у Криму.

Починаючи з 27.02.2014 року Товариство перебуває під дією форс-мажору по виконанню податкових зобов'язань, що підтверджується сертифікатом Торгово-промислової палати України від 03.12.2014 року N 5592/05-4.

У сертифікаті зазначено, що Товариство втратило можливість здійснювати свою господарську діяльність за звичайних умов та дотримання законодавчих актів України, які стосуються справляння і сплати податків та обов'язкових платежів.

При цьому, за даними органів ДФС податковий борг Товариства по зобов'язаннях, які виникли до дати початку тимчасової окупації, встановленої законом, складає близько 113 млн. грн.

Товариством в період з 26.08.2009 року по 18.04.2012 року укладені договори на отримання безвідсоткової позики від Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України". Позика була надана для придбання активів, які на даний час знаходяться на окупованій території АР Крим. Тобто, фактично Товариство не користувалось у 2014 року отриманими коштами, а також втратило доступ до майна, яке було придбано за ці кошти. Відповідно, Товариство не могло з дати незаконного захоплення отримувати прибуток від використання цього майна

Сума податку на прибуток за 2014 рік у разі нарахування умовних відсотків за 2014 рік становитиме орієнтовно 7 млн. грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 року N 83 Товариство внесено до переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави.

Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз" включено до переліку підприємств, майно яких було "націоналізовано" нелегітимною Верховною Радою Республіки Крим. Зазначений перелік 20.11.2014 року було направлено до Європейського суду з прав людини разом з доповненням до міждержавної заяви "Україна проти Росії". Всі відновлені правовстановлюючі документи, в тому числі і дублікати спеціальних дозволів на користування надрами, передані Товариством, як докази, до Міністерства юстиції України.

На сьогодні до Товариства пред'явлено претензій, вимог та позовних заяв від кредиторів на загальну суму, що становить приблизно 500 млн. гривень.

На даний час Товариство володіє трьома проблемними активами, які знаходяться не на території АР Крим це: Стрілкове газове родовище, що знаходиться поблизу с. Стрілкове Генічеського району Херсонської області (майно у спільній діяльності, по законності укладення договору йдуть суди з ПрАТ "Пласт"), краново-монтажне судно "Титан-2", яке знаходиться у Мексиці під превентивним арештом Генпрокуратури Мексики, судно забезпечення "Атрек", що знаходиться в Бразилії.

Рахунки Товариства постійно арештовані. При цьому, рішення суду, по яких йде примусове виконання стосуються періоду, як до анексії Криму, так і після.

Якщо Товариство поверне контроль хоча б за одним захопленим родовищем, почне отримувати прибуток від продажу газу Стрілкового родовища та/або поверне частину втрачених активів, впровадження мораторію дозволить стабілізувати фінансове становище, що, в подальшому дасть можливість розрахуватись з кредиторами (а саме: примусові стягнення не будуть здійснюватись, не будуть накладатись арешти на рахунки, а арешти накладені до прийняття закону будуть зняті).

Наразі, Товариство не може вести поточну роботу з повернення активів з-за кордону, оскільки не може самостійно оплачувати жодних послуг та навіть відряджень працівників.

Невжиття заходів фінансової стабілізації призведе до обов'язку ліквідації Товариства (ч. 3 ст. 155 Цивільного кодексу України) з причин невідповідності вимогам щодо розміру власного капіталу.

Наслідком цього буде неможливість захистити майнові інтереси України у міжнародних судових юрисдикціях.

Проект Закону України "Про заходи економічної стабілізації Державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз" у зв'язку з тимчасовою окупацією території України" розроблено у зв'язку з об'єктивною необхідністю відновлення його повноцінної роботи, як стратегічного підприємства та недопущення втрати активів.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Законопроект розроблений з метою створення умов для відновлення виробничої діяльності, припиненої внаслідок тимчасової окупації території України, фінансової стабілізації, забезпечення енергетичної безпеки держави.

Прийняття законопроекту дозволить відновити та оптимізувати роботу Товариства, послабить податковий тягар, створить умови для відновлення втраченої ресурсної бази.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Законопроектом пропонується встановити до 1 січня 2017 року мораторій на стягнення заборгованості з Товариства.

Протягом дії мораторію підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень стосовно підприємства, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", а також передбачені законодавством заходи по виконанню рішень, які здійснюються органами доходів і зборів, банками та іншими фінансовими установами. У зв'язку з цим пропонується внести відповідні зміни до Закону України "Про виконавче провадження"

Дію закону запропоновано розповсюдити на виконавчі провадження, відкриті до набрання ним чинності з метою зняття накладених раніше арештів та розблокування роботи.

Також пропонується:

установити, що перевірки підприємства контролюючими органами (крім перевірок, пов'язаних з отриманням бюджетного відшкодування) здійснюються у період до 1 січня 2017 року виключно за заявкою підприємства щодо його перевірки;

списати податковий борг за будь-якими податками (зборами, обов'язковими платежами), що виникли у період з 1 січня 2014 року до дати початку тимчасової окупації, визначеної законом.

установити, що умовні проценти на суми поворотної фінансової допомоги, що залишається неповерненою підприємством, за 2014 рік не нараховуються.

4. Стан нормативно-правової бази

Основу нормативно-правової бази у даній сфері становлять Податковий кодекс України, Закон України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", Закон України "Про виконавче провадження", Закон України "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття запропонованого проекту Закону:

запровадить заходи, що забезпечать економічну стабілізацію Товариства, створить передумови для відновлення виробничої діяльності, що позитивно вплине на забезпечення енергетичної безпеки держави;

створить передумови для проведення ефективної роботи по поверненню контролю над активами, втрата яких пов'язана з тимчасовою окупацією частини території України, а також дозволить ефективно захистити права держави у міжнародних юрисдикціях.

 

Народний депутат України 

М. В. Мартиненко

Опрос