Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О статусе и социальной защите граждан, пострадавших в результате Чернобыльской катастрофы" (относительно питания детей пострадавших в результате Чернобыльской катастрофы)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.02.2015 № 2060
Дата рассмотрения: 06.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (щодо харчування дітей, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

26 квітня 1986 року відбулася аварія на Чорнобильській АЕС, екологічні, соціальні та економічні наслідки якої Україна долає й нині. Життя та праця жителів радіоактивно забруднених територій від згаданої катастрофи регламентуються Законами України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Прийняття Верховною Радою України Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (N 76-VIII від 29.12.2014), згідно якого у 42 закони внесені зміни щодо реформування пенсійної та пільгової систем, не обійшли стороною і два вищевказаних "чорнобильських" закони.

Зокрема, скасовано абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", чим відмінено 4 зону - "зона посиленого радіоекологічного контролю". Також, виключені статті 2 та 23 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", такими змінами було виключено з тексту закону території, що зазнала радіоактивного забруднення та скасовано 4 категорію постраждалих від наслідків аварії на ЧАЕС та відмінено надані пільги та компенсації, відповідно.

На засіданні Верховної Ради України, 29 грудня 2014 року, під час консультацій та обговорення законопроекту (рестр. N 1577), дійшли до консенсусу, що харчування учнів у навчальних закладах, які розташовані у 4 зоні посиленого радіоекологічного контролю, буде таким, яке є на даний час, про що під стенограму заявив Прем'єр-міністр України А. П. Яценюк. І саме з такими правками законопроект був прийнятий Верховною Радою України.

Пункт 11 частини 1 ст. 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який регламентує харчування учнів усіх категорій, залишився без змін. Проте, у пункті 11 наявне посилання на статтю 2 цього ж закону, що визначає території радіоактивного забруднення, яка у свою чергу була виключена Законом України N 76-VIII від 28.12.2014, в результаті чого дана норма була фактично зневільована за якою - безоплатне харчування залишилося лише для дітей, які є інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи. Тому, з метою однозначного тлумачення норми є нагальність у внесені змін.

На сьогодні, в Україні проживає понад 450 тисяч дітей потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, 233 тисячі дітей у 2014 році отримували безоплатне харчування у 12 областях - Вінницькій, Волинській, Житомирській, Івано-Франківській, Київській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій та Чернігівській.

Незважаючи на те, що після аварії на Чорнобильській АЕС пройшло майже 29 років, наслідки її не зникли, а продовжують завдавати шкоди населенню, яке проживає на радіоактивно забруднених територіях, територія зони відчуження є великим та постійним джерелом надходження радіонуклідів у суміжні з зоною райони (адміністративно зона відчуження знаходиться у складі Іванківського району Київської області). Усі роки у районах розвиваються негативні демографічні тенденції, спостерігається зниження народжуваності, збільшення смертності, прогресуюче зростання рівня захворюваності населення.

У таких умовах збереження харчування учнів середніх загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних закладів освіти, студентів коледжів та технікумів (училищ), яким були надані гарантовані державою пільги та компенсації на безоплатне харчування, до набрання чинності Закону України "Про внесення та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 N 76-VIII, є суспільно важливим.

Державою мають бути належно забезпечені всі гарантії, пов'язані зі шкодою, завданою особам наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки відповідно до статті 50 Конституції України передбачається право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Також, статтею 58 Конституції України, гарантується, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Прийняття законопроекту сприятиме зняттю соціальної напруги серед постраждалих громадян внаслідок аварії на ЧАЕС та забезпеченню безоплатним харчуванням потерпілих дітей, які навчаються в навчальних закладах.

2. Мета законопроекту та шляхи її досягнення

Проект Закону спрямований на захист соціальних прав дітей, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема на відновлення безоплатного харчування в навчальних закладах.

3. Загальна характеристика й основні положення проекту закону

Проект Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (щодо харчування дітей потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи) передбачає:

- замінити словосполучення пункту 11 частини першої ст. 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з "… (пункти 2, 3, 4 статті 2 цього Закону) … " на "... (пункти 2, 3 частини 2 статті 2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи") … ";

- доповнити пункт 11 частини першої ст. 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" другим абзацом такого змісту: "Учні середніх загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних закладів освіти, студенти коледжів та технікумів (училищ), яким були надані гарантовані державою пільги та компенсації на безоплатне харчування, до набрання чинності Закону України "Про внесення та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 N 76-VIII, забезпечуються таким у порядку встановленому цим Законом".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання, що відносяться до предмета правового регулювання законопроекту, регламентуються Конституцією України, Законами України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Прийняття поданого законопроекту не потребує внесення змін до інших Законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація даного законопроекту потребує додаткових видатків з Державного бюджету України у сумі близько 210 млн. гривень.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття проекту закону

Прийняття законопроекту усуне колізію, яка була допущена при внесенні змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та дозволить відновити безоплатне харчування потерпілих дітей, постраждалих від аварії на ЧАЕС, у середніх загальноосвітніх школах, професійно-технічних закладах освіти, коледжах і технікумах (училищах), а також зняти соціальну напругу серед постраждалих громадян внаслідок Чорнобильської катастрофи.

 

Міністр фінансів України

Я. Москаленко

Опрос