Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Бюджетный кодекс Украины (относительно обеспечения бюджетной автономии и финансовой самостоятельности местных бюджетов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.02.2015 № 2053
Дата рассмотрения: 06.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін Бюджетного кодексу України щодо забезпечення бюджетної автономії та фінансової самостійності місцевих бюджетів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Забезпечення бюджетної автономії та фінансової самостійності місцевих бюджетів є одним із фундаментальних принципів системи державного управління розвинених країн. Біля її витоків лежить гіпотеза теорії менеджменту про те, що звуження кола завдань призводить до підвищення якості їх виконання та покращення результатів роботи.

На основі цього припущення центральні уряди розвинених країн намагаються максимально розвантажити себе від локальних функцій, які ефективніше можуть виконувати органи місцевого самоврядування, сконцентрувавшись на реалізації загальнонаціональних завдань. Як правило, центральна влада в розвинених країнах залишила за собою такі функції як національна оборона, макроекономічна політика, грошово-кредитна сфера, судова система, управління транспортними комунікаціями державного значення.

У свою чергу освіта, медицина, комунальне господарство та комунальні комунікації, пожежна безпека, благоустрій, охорона правопорядку? передані на місцевий рівень.

Закономірно, що реальна децентралізація державного управління (відповідно і витратних зобов'язань) завжди супроводжується переданням органам місцевого самоврядування еквівалентних фінансових джерел. Передача повноважень без адекватного розширення їх фінансової бази загрожує перетворенням органів місцевого самоврядування в інститути, що займаються пасивною реалізацією політики центральної влади.

За відсутності коштів вони не мають власних ресурсів для розвитку керованих адміністративно-територіальних одиниць, і таким чином знімають із себе відповідальність за їх соціально-економічне становище.

28 грудня 2014 року було прийнято Закон України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" N 79-VIII. Цим Законом була змінена стаття 64 Бюджетного кодексу України, якою визначається склад доходів місцевих бюджетів.

Так, у відповідності до пункту 30 частини першої статті 64 визначено, що до доходів загального фонду місцевих бюджетів належить:

рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення;

рентна плата за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин;

рентна плата за спеціальне використання води водних об'єктів місцевого значення;

рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів у частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування).

Такі платежі зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування за місцезнаходженням (місцем розташування) відповідних природних ресурсів, а щодо водних об'єктів - за місцем податкової реєстрації платника рентної плати.

28 грудня 2014 року також було прийнято Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" N 71-VIII. Даним Законом проведено податкову реформу. У зв'язку з цим плату за користування надрами віднесли до рентної плати, але без поділу корисних копалин на загальнодержавного та місцевого значення.

У зв'язку з законодавчими змінами податкової реформи всі місцеві корисні копалини віднесені до копалин загальнодержавного значення.

В результаті таких змін місцеві бюджети не отримують достатні кошти необхідні для виконання покладених на них функцій.

Необхідність прийняття акта зумовлена потребою удосконалення бюджетного законодавства в рамках проведення реформи місцевого самоврядування і територіальної організації влади.

2. Мета і цілі прийняття законопроекту.

Запропонований проект Закону має на меті удосконалення бюджетного законодавства та збільшення обсягів надходжень до місцевих бюджетів.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту.

Проектом пропонується до складу доходів бюджетів міст районного значення, сільських, селищних бюджетів зараховувати 25 відсотків рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (крім рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату).

4. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діє Бюджетний кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету, а навпаки призведе до збільшення надходжень до місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття проекту Закону

Реалізація проекту Закону надасть можливість залучити до місцевих бюджетів додаткові надходження в рамках проведення реформи місцевого самоврядування і територіальної організації влади.

 

Народний депутат України 

Д. В. Лубінець

Опрос