Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О порядке продолжения реформирования системы здравоохранения в Винницкой, Днепропетровской, Донецкой областях и городе Киеве

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.02.2015 № 2050
Дата рассмотрения: 06.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про порядок продовження реформування системи охорони здоров'я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Встановлені Законом України "Про порядок проведення реформування системи охорони здоров'я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві" (Відомості Верховної Ради України 2012, N 12-13, ст. 81; із змінами, внесеними законами України від 5 липня 2012 року N 5081-VI та від 10 квітня 2014 року N 1197-VII) завдання реформування не було виконано, зокрема через брак часу для досягнення очікуваних результатів, політичну ситуацію. Необхідно продовжити до 31 грудня 2015 рік реформування системи охорони здоров'я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві та надати можливість завершити та показати нові моделі управління та організації системи охорони здоров'я в пілотних регіонах.

У Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві розпочато з 2011 року впровадження нових для системи охорони здоров'я організаційно-правових та фінансово-економічних механізмів. Метою впровадження таких змін була необхідність підвищення ефективності та доступності медичного обслуговування населення.

За даними Міністерства охорони здоров'я України станом на початок 2014 року в пілотних регіонах повністю сформовано мережу закладів охорони здоров'я, які надають первинну медичну допомогу, підвищено рівень фізичної доступності первинної медичної допомоги для населення. Впроваджено з 2012 року об'єднання фінансових потоків для надання первинної медичної допомоги на районному/міському рівнях, для вторинної, третинної та екстреної допомоги на обласному рівні. З врахуванням окремих зауважень зміни оплати праці в пілотних регіонах мали позитивний характер. Реалізовується новий механізм виплат медичним працівникам первинної ланки, зокрема надбавок за обсяг і якість виконаної роботи.

У регіонах завершено фінансове розмежування закладів охорони здоров'я первинного та вторинного рівнів медичної допомоги, що дало змогу сконцентрувати кошти на фінансування закладів первинної медичної допомоги на рівні районних бюджетів і бюджетів міст обласного значення, та сформовано систему надання первинної медичної допомоги.

Станом на початок 2014 року у пілотних регіонах повністю сформовано мережу закладів охорони здоров'я, які надають первинну медичну допомогу. Усі відкриті центри первинної медичної допомоги мають статус юридичних осіб, реєстраційні посвідчення та ліцензії МОЗ України на медичну практику.

Нажаль, досвід пілотних регіонів не отримав належного поширення через нестабільну політичну ситуацію та події на сході України. Згідно Закону України "Про порядок проведення реформування системи охорони здоров'я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві" після 31 грудня 2014 року заклади охорони здоров'я, що надають первинну та вторинну медичну допомогу, вимушені будуть повернутись у власність громад, що є трудомістким і витратним процесом.

Правовий статус закладів охорони здоров'я був змінений та замінені всі установчі документи з бюджетних закладів охорони здоров'я на некомерційні неприбуткові комунальні підприємства. Зокрема, проведено сесії обласних, міських та районних рад, проведено перереєстрацію закладів охорони здоров'я у державного реєстратора, фондах соціального страхування, податкових органах, органах статистики та державної казначейської служби, здійснено виплати коштів медичним працівникам та керівникам за невикористані відпустки, внесено зміни в статутні документи, отримано нові ліцензії на медичну практику тощо. В разі не прийняття даного закону всі ці дії потрібно буде ще раз провести, що потребуватиме додаткових витрат бюджетних коштів.

2. Цілі та завдання проекту

Метою прийняття Закону України "Про порядок продовження реформування системи охорони здоров'я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві" є продовження реформування, що було розпочато відповідно до Закону України "Про порядок проведення реформування системи охорони здоров'я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві" (Відомості Верховної Ради України 2012, N 12-13, ст. 81; із змінами, внесеними законами України від 5 липня 2012 року N 5081-VI та від 10 квітня 2014 року N 1197-VII), до 31 грудня 2015 року для реалізації у повному обсязі визначених положень.

Крім цього, прийняття законопроекту є необхідним заходом щодо попередження значних ризиків та додаткових навантажень, які виникнуть у протилежному випадку.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

В проекті Закону пропонується продовжити реформування системи охорони здоров'я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві на один календарний рік до 31 грудня 2015 року.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

На сьогодні суспільні відносини, що належать до предмета правового регулювання проекту Закону України "Про порядок продовження реформування системи охорони здоров'я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві", частково врегульовані нормами, що містяться у наступних актах законодавства України: Конституції України; Основах законодавства України про охорону здоров'я, Бюджетному кодексі України, Цивільному кодексі України, Господарському кодексі України, Законах України "Про оплату праці", "Про місцеві державні адміністрації", "Про місцеве самоврядування" в Україні та інших законодавчих та нормативно-правових актах України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Реалізація проекту Закону не потребує додаткових фінансових та матеріальних витрат.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проектів Закону.

Реалізація законопроекту дасть можливість в повному обсязі реалізувати реформування системи охорони здоров'я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві, залучити до проведення реформи медичного обслуговування найбільш підготовлені регіони та відпрацювати оптимальну модель реформування системи охорони здоров'я.

 

Народні депутати України

О. В. Богомолець

О. А. Корчинська

О. С. Мусій

Р. С. Семенуха

І. В. Сисоєнко

Опрос