Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно недопущения требования предварительного согласования сообщений и материалов, распространяемых печатными СМИ)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.02.2015 № 2047
Дата рассмотрения: 07.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо недопущення вимоги попереднього погодження повідомлень і матеріалів, які поширюються друкованими ЗМІ)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Відповідно до частини третьої статті 13 Закону України "Про авторське право і суміжні права", співавторами інтерв'ю є особа, яка дала інтерв'ю, та особа, яка його взяла, а опублікування запису інтерв'ю допускається лише за згодою особи, яка дала інтерв'ю.

Ця норма закону фактично означає, що інтерв'ю не може бути надруковане без згоди особи, яка дала інтерв'ю, на публікацію. Тобто, особа, яка дала інтерв'ю, може погодитись або не погодитись на публікацію інтерв'ю. Однак, згода особи надати інтерв'ю вже є фактично згодою на його опублікування. Тому положення про згоду на опублікування інтерв'ю фактично може розглядатися як цензура і становити необґрунтоване обмеження права на свободу вираження поглядів та свободи журналістської діяльності.

Зазначене положення Закону України "Про авторське право і суміжні права", таким чином, обмежує основоположні права і свободи, що захищаються Конституцією України і Європейською конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

2. Цілі і завдання законопроекту

Законопроект спрямований на забезпечення свободи вираження поглядів та журналістської діяльності.

Завданням законопроекту є удосконалення законодавчої бази та усунення положення, яке становить необґрунтоване обмеження свободи вираження поглядів.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом пропонується внести зміни до Законів України "Про авторське право і суміжні права", "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", "Про телебачення і радіомовлення", "Про інформаційні агентства", що забезпечать системність законодавчого механізму врегулювання правовідносин зі співавторства на інтерв'ю.

Законопроектом пропонується вилучити частину третю статті 13 Закону України "Про авторське право і суміжні права", яка передбачає співавторство на інтерв'ю як інтерв'юера, так і особи, яка надала інтерв'ю, а також опублікування запису інтерв'ю лише за згодою особи, яка дала це інтерв'ю.

Також законопроект пропонує доповнити статтю 2 Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні" новою частиною, згідно якої згода посадової особи органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організацій, які фінансуються за кошти державного чи/або місцевого бюджетів, на інтерв'ю є підставою для публікації засобом масової інформації отриманих за результатами інтерв'ю матеріалів та повідомлень без попереднього погодження. Разом з тим пропонується додати до Закону статтю 37-1 "Право на відповідь", яка визначатиме, що громадянин або юридична особа, стосовно якого (якої) друкованим засобом масової інформації було поширено відомості, які порушують його (її) права і законні інтереси, має право на відповідь у відповідному друкованому засобі масової інформації. Заяву з вимогою відповіді має бути подано до друкованого засобу масової інформації у письмовій формі протягом 14 днів з дня поширення таких відомостей.

Подібні норми пропонують внести і до законів України "Про телебачення і радіомовлення" та "Про інформаційні агентства".

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Законодавство України у сфері регулювання законопроекту включає такі нормативно-правові акти: Конституція України, закони України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", "Про телебачення і радіомовлення", "Про інформаційні агентства", "Про авторське право і суміжні права" та інші.

Реалізація положень запропонованого законопроекту не потребує внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребує виділення додаткових коштів із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття закону

Прийняття законопроекту дозволить захистити журналістів та ЗМІ від цензури із сторони особи, яка дала інтерв'ю, та посилити гарантії забезпечення свободи вираження поглядів.

 

Народні депутати України

Лещенко С. А.

Ар'єв В. І.

Луценко Ю. В.

Добродомов Д. Є.

Медуниця О. В.

Найєм М.

Соболєв Є. В.

Заліщук С. П.

Сюмар В. П.

Войціцька В. М.

Опрос