Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Бюджетный кодекс Украины относительно обеспечения функционирования реабилитационных учреждений для инвалидов и детей-инвалидов

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.06.2015 № 2041а
Дата рассмотрения: 08.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення функціонування реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Законопроект розроблено за ініціативою Мінсоцполітики.

Проектом акта пропонується ліквідувати статуси "всеукраїнський, державний, міжрегіональний", найменування типів реабілітаційних установ "центри професійної реабілітації, центри соціальної реабілітації" та закріпити уніфіковане формулювання "реабілітаційні установи для інвалідів та дітей-інвалідів".

Це необхідно врегулювати у зв'язку з тим, що у сфері управління Мінсоцполітики та органів соціального захисту населення, окрім центрів соціальної реабілітації дітей-інвалідів та професійної реабілітації інвалідів, діють ще три типи реабілітаційних установ, а саме:

центри змішаного типу для інвалідів та дітей-інвалідів (комплексної реабілітації);

реабілітаційні установи змішаного типу для інвалідів та дітей-інвалідів з розумовою відсталістю;

установи постійного та тимчасового перебування інвалідів з розумовою відсталістю.

На сьогодні чинним Бюджетним кодексом України передбачено фінансування з державного та місцевих бюджетів виключно центрів соціальної реабілітації дітей-інвалідів та центрів професійної реабілітації інвалідів. Таким чином, інші три типи реабілітаційних установ позбавлені щорічного стабільного фінансового забезпечення, що негативно впливає на організацію реабілітаційного процесу, особливо осіб з інтелектуальною недостатністю.

У контексті викладеного треба зазначити, що з метою запровадження децентралізації бюджетних ресурсів і розширення повноважень територіальних громад, що передбачають перерозподіл завдань, повноважень і ресурсів на національному, регіональному та місцевому рівнях, підвищення фінансової самостійності місцевих бюджетів, зміцнення матеріальної та фінансової основи місцевого самоврядування, парламентом прийнято Закон України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28.12.2014 N 79-VIII.

Разом з тим держава має надати місцевим органам влади (шляхом внесення змін до статей 89 та 90 Бюджетного кодексу України) право вибору, які з вищезазначених реабілітаційних установ, з урахуванням потреб регіону, можна утворювати або реорганізовувати на базі діючих установ, а також самостійно вирішувати питання щодо планування розподілу обсягу видатків на фінансування комунальних реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів між місцевими бюджетами та забезпечення реабілітаційними послугами осіб з інвалідністю, які фактично перебувають (проживають) у певній адміністративно-територіальній одиниці.

З огляду на викладене пропонується внести відповідні зміни до статей 87, 89 та 90 Бюджетного кодексу України.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою прийняття акта є забезпечення належного функціонування реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів, а також їх впорядкування та оптимізацію як на державному, так і на регіональному та місцевому рівнях.

3. Правові аспекти

Нормативно-правовими актами в цій сфері правового регулювання є:

Бюджетний кодекс України;

Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні";

Закон України "Про реабілітацію інвалідів в Україні".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законодавчого акта не потребує додаткових коштів з державного і місцевих бюджетів.

В окремих випадках може бути зменшення впливу на видаткову частину бюджету, оскільки законопроект створює умови, що дозволять утворювати дві або більше установ на базі однієї реабілітаційної установи (тобто установи комплексної реабілітації).

5. Позиція заінтересованих органів

На погодження заінтересованим центральним органам виконавчої влади та соціальним партнерам подавався проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо упорядкування та оптимізації системи реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів", який з урахуванням зауважень Міністерства юстиції України розділено на проект Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення функціонування реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів" та проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення функціонування реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів".

Проект акта погоджено без зауважень Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, із зауваженнями, які враховано, - Міністерством юстиції України.

6. Регіональний аспект

Проект акта не стосується розвитку адміністративно-територіальних одиниць, функціонування місцевого самоврядування чи інтересів територіальних громад.

61. Запобігання дискримінації

У проекті акта відсутні положення, що містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

У проекті акта відсутні правила та процедури, що можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

На засіданні Громадської ради при Мінсоцполітики, що відбулося 05 лютого 2015 року під головуванням Міністра соціальної політики України П. Розенка, законопроект обговорений членами цієї ради й висловлено позицію щодо його невідкладного направлення на розгляд Уряду.

9. Позиція соціальних партнерів

На погодження заінтересованим центральним органам виконавчої влади та соціальним партнерам подавався проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо упорядкування та оптимізації системи реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів", який з урахуванням зауважень Міністерства юстиції України розділено на проект Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення функціонування реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів" та проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення функціонування реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів".

Проект акта погоджено без зауважень Спільним представницьким органом сторони роботодавців на національному рівні, Спільним представницьким органом репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні, Всеукраїнською громадською організацією "Коаліція захисту прав інвалідів та осіб із інтелектуальною недостатністю", Всеукраїнською громадською організацією інвалідів "Гармонія" та Всеукраїнським громадським об'єднанням "Національна Асамблея інвалідів України".

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект не є регуляторним актом.

101. Вплив реалізації акта на ринок праці

Проект акта не впливає на ринок праці.

11. Прогноз результатів

Прийняття законодавчого акта дасть змогу створити умови для ефективного функціонування реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів (державного, регіонального та місцевого рівнів), а також забезпечить їх належним фінансуванням.

 

Міністр соціальної
політики України 

П. Розенко

Опрос