Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 10-1 Закона Украины "О социальной и правовой защите военнослужащих и членов их семей" (относительно обеспечения дополнительных отпусков защитников Отечества в особых обстоятельствах)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.02.2015 № 2037
Дата рассмотрения: 05.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (щодо забезпечення додаткових відпусток захисників Вітчизни в особливих обставинах)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України розроблено відповідно до положень статті 17 Конституції України, у якій зазначено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Закладені в проекті норми передбачають законодавче врегулювання гарантій державної підтримки військовослужбовців та членів їх сімей, гарантують захист їх соціальних прав.

Положення законопроекту орієнтовані на досягнення соціальної справедливості щодо відновлення права військовослужбовців на отримання оплачуваних відпусток за сімейними обставинами, зокрема. Перелік підстав надання військовослужбовцю відпустки із збереженням грошового забезпечення є вичерпним та передбачає надзвичайні обставини (тяжкий стан здоров'я або смерть рідних по крові або по шлюбу осіб, пожежа або інше стихійне лихо, яке спіткало сім'ю військовослужбовця), де присутність військовослужбовця є необхідною, та подія, коли присутність військовослужбовця обов'язкова - укладення ним шлюбу.

Запропоновані норми законопроекту не є новелою. Так, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і деяких інших осіб" від 3 листопада 2006 року N 328-V внесено зміни до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", в результаті чого стаття 10-1 була доповнена відповідними нормами, які звузили права військовослужбовців в частині отримання ними права на оплачувані відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин, що суперечить статті 22 Конституції України.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою прийняття акта є відновлення права військовослужбовців на оплачувані відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин шляхом внесення відповідних змін до чинного законодавства, а також посилення соціального захисту військовослужбовців, зокрема у підтримці молодої сім'ї при укладанні шлюбу, а також у разі виникнення складних сімейних обставин

Статтею 17 Конституції України визначений обов'язок держави забезпечити соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Разом з тим, статтею 22 Конституції України визначено неприпустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів. Крім того, з огляду на відмінний від інших громадян статус військовослужбовця "у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації" (статті 1 - 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Прийняття цього проекту закону не потребує внесення змін до інших Законів України.

Законом передбачається створення правових передумов для:

- підвищення престижності військової служби;

- введення в дію ефективного механізму запобігання корупції;

- підвищення рівня соціального та матеріального захисту військовослужбовців.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Закони України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованих змін до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" не потребує додаткових витрат з державного бюджету, оскільки фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з реалізацією Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України (у тому числі, на грошове забезпечення) на відповідний рік для Міністерства оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття Закону сприятиме посиленню соціального захисту зазначених категорій осіб і суттєво не вплине на загальну соціально-економічну ситуацію в державі.

 

Народні депутати України

А. Ф. Шипко

О. М. Біловол

Б. А. Філатов

Опрос