Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 15-1 Закона Украины "О борьбе с терроризмом" (относительно особенности превентивного задержания в районе проведения антитеррористической операции лиц, причастных к террористической деятельности)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.02.2015 № 2035
Дата рассмотрения: 05.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 15-1 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" (щодо особливості превентивного затримання у районі проведення антитерористичної операції осіб, причетних до терористичної діяльності)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

У статті 15-1 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" зазначаються особливості превентивного затримання у районі проведення антитерористичної операції осіб, причетних до терористичної діяльності.

Вивчення практики застосування цієї норми закону в зоні проведення антитерористичної операції свідчить про те, що у зв'язку з її недосконалістю, вона жодного разу не була застосована стосовно осіб, які підозрюються у терористичній діяльності або причетні до незаконних збройних формувань.

Так, згідно частиною третьою даної статті підставою для превентивного затримання є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою терористичної діяльності. Разом з тим законодавцем не розкрито поняття, які конкретно дії особи відносити до "терористичної діяльності". Відповідно ж до ст. 615 Кримінального процесуального кодексу України "Особливий режим досудового розслідування в умовах воєнного, надзвичайного стану та у районі проведення антитерористичної операції" визначено перелік злочині, при учиненні яких в умовах воєнного, надзвичайного стану та у районі проведення антитерористичної операції застосовується особливий режим досудового розслідування. До таких злочинів відносяться злочини, передбачені статтями 109 - 1141, 258 - 2585, 260 - 2631, 294, 348, 349, 377 - 379, 437 - 444 Кримінального кодексу України.

Частиною четвертою статті Закону визначено, що затримання здійснюється лише за вмотивованим рішенням начальника Головного управління (управління) Служби безпеки України або начальника Головного управління (управління) Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, у відповідній області, містах Києві та Севастополі за згодою прокурора, разом законодавцем не визначено у вигляді чого має бути рішення та прокурор якого рівня має дати відповідну згоду. Крім того, не визначена можливість прийняття таких рішень особами які на певний час виконують обов'язки перших керівників, що в свою чергу може негативно вплинути на оперативність їх прийняття.

Частиною п'ятою статті Закону визначено, що рішення про превентивне затримання особи, причетної до терористичної діяльності, на строк понад 72 години невідкладно надається затриманій особі, а також негайно направляється до слідчого судді, суду відповідної юрисдикції разом із клопотанням про обрання належного запобіжного заходу стосовно відповідної особи.

Разом з цим, це суперечить вимогам діючої частини другої статті Закону, у якій визначено граничний термін затримання 30 діб. Слідчий суддя, суд, розглядаючи клопотання про обрання запобіжного заходу, на підставі матеріалів кримінального провадження перед усім має оцінити вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення. При цьому, як правило, в умовах проведення антитерористичної операції в районі її проведення дуже складно протягом 72 годин зібрати необхідні докази, які б були достатні для повідомлення особи про підозру у вчиненні кримінального правопорушення та обрання відповідного запобіжного заходу. Затримання ж особи до 30 діб як раз і необхідно для того, щоб у повному обсязі зібрати необхідні докази причетності або непричетності особи до терористичної діяльності і потім, за наявності підстав у період терміну дії превентивного затримання повідомити особу про підозру та звернутись до суду з клопотанням про обрання запобіжного заходу підозрюваному.

У чинній редакції Закону визначено термін закінчення превентивного затримання, разом з тим не визначено, як рахувати строки тримання під вартою особи, у разі обрання слідчим суддею або судом запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, що може привести до порушення Конституційних прав особи, або навпаки - безпідставного звільнення її з-під варти.

2. Цілі і завдання прийняття

Запропоновані зміни вносяться з метою збереження верховенства права, реалізації права на захист, забезпечення рівності перед законом і судом, та мають ціллю більш оперативно та дієво реагувати на протиправні діяння, притягнення тільки винних осіб до кримінальної відповідальності та до зменшення фактів порушення законних прав та інтересів громадян України. Крім того, внесення відповідних змін необхідно для приведення статті 15-1 "Особливості превентивного затримання у районі проведення антитерористичної операції осіб, причетних до терористичної діяльності" у відповідність до вимог сьогодення у боротьбі з тероризмом.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законом вносяться зміни до статті 15-1 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" (щодо особливості превентивного затримання у районі проведення антитерористичної операції осіб, причетних до терористичної діяльності)

Внесеними змінам до діючої норми статті пропонується збільшити термін затримання особи яка підозрюється у терористичній діяльності або причетна до незаконних збройних формувань з 72 годин до 30 діб, що буде достатнім щоб у повному обсязі зібрати необхідні докази причетності або непричетності особи до терористичної діяльності і потім, за наявності підстав у період терміну дії превентивного затримання повідомити особу про підозру та звернутись до суду з клопотанням про обрання запобіжного заходу підозрюваному.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання є: Кримінальний процесуальний кодекс України; Закон України "Про боротьбу з тероризмом".

Прийняття законопроекту не потребує внесення змін до чинних Законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не впливає на дохідну та видаткову частину Державного бюджету України.

6. Прогноз соціальних наслідків

Прийняття цього проекту Закону України дозволить суттєво підвищити ефективність кримінального провадження, а також забезпечити якісне розслідування злочинів. З прийняттям пропонованого проекту Закону буде усунено необґрунтовані перешкоди при проведенні досудового розслідування кримінальних справ, створено умови ефективного захисту кримінально-правовими засобами порушених прав та свобод громадян, інтересів держави.

 

Народний депутат України

Ю. Г. Гарбуз

Опрос