Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный процессуальный кодекс Украины (относительно мер обеспечения уголовного производства по временному доступу к вещам и документам и аресту имущества)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.02.2015 № 2034
Дата рассмотрения: 05.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо заходів забезпечення кримінального провадження по тимчасовому доступу до речей і документів та арешту майна)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Законом вносяться зміни до статей 159, 160, 163, 165, 169, 170 Кримінального процесуального кодексу України в частині тимчасового доступу до речей і документів.

У статті 159 Кримінального процесуального кодексу України визначено порядок загального положення тимчасового доступу до речей і документів. Безпосередньо частиною другою цієї статті визначено що тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється лише на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Разом з тим, під час розслідування кримінальних проваджень виникають непоодинокі випадки, які вимагають від органів досудового розслідування вжиття невідкладних заходів по вилученню речей та майна. До таких випадків слід віднести випадки, пов'язані з урятуванням життя людей, запобіганням та припиненням тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Приймаючи до уваги, що такі випадки можуть виникнути у будь-який час доби або неробочий день, тобто коли неможливо отримати ухвалу слідчого судді або суду, доцільно повноваження про тимчасовий доступ до речей та документів надати і органам досудового розслідування з подальшим повідомленням відповідного прокурора та зверненням до слідчого судді або суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів. В цих же випадках слід також передбачити можливість розгляду клопотання слідчого без участі особи, у володінні якої знаходились вилучені речі або документи.

Такі зміни нададуть можливість органам досудового розслідування оперативно та своєчасно реагувати на кримінальні правопорушення та забезпечити збереження доказової бази у кримінальних провадженнях.

Суттєві проблеми виникають у органів досудового розслідування під час виконання ухвали суду про тимчасовий доступ до речей і документів.

Згідно частини п'ятої статті 165 Кримінального процесуального кодексу України виконання ухвали покладено на особу, яка зазначена слідчим суддею, судом в ухвалі про тимчасовий доступ до речей та документів. Як правило в ухвалі зазначаються дані слідчого, який звернувся до суду з відповідним клопотанням.

Між тим у багатьох випадках слідчий, який звернувся з клопотанням до суду, не має можливості виконати своєчасно ухвалу суду, що може призвести до втрати доказів у кримінальному провадженні. У більшості своєї це пов'язано з тимчасовим доступом до речей і документів в іншому місті або області. Доручити ж виконання ухвали суду своєю постановою слідчий не має права, бо тимчасовий доступ до речей і документів не є слідчою дією, а віднесений законодавцем до заходів забезпечення кримінального провадження.

Таким чином, внесення до частини другої статті 165 КПК України відповідних змін суттєво прискорить отримання необхідних доказів у кримінальному провадженні та зменшить затратну частину, пов'язану з відрядженням працівників.

Під час документування злочинної діяльності осіб та у ході розслідування кримінальних проваджень правоохоронцями вилучається майно, яке не вилучено з цивільного обігу, але яке є або предметом злочинної діяльності або завдяки якому учиняються кримінальні правопорушення. Тобто таке майно визначається тимчасово вилученим.

В багатьох випадках на момент вилучення такого майна правоохоронні органи не володіють достатньою інформацією щодо володільця майна, а тим паче не мають достатніх підстав для повідомлення про підозру конкретній особі. Згідно чинного законодавства слідчий протягом доби, але не пізніше наступного робочого дня має звернутись до слідчого судді, суду з клопотанням про накладення арешту на тимчасово вилучене майно.

Разом з тим, частиною першою статті 170 Кримінального процесуального кодексу визначено, що арештом майна є тимчасове позбавлення підозрюваного, обвинуваченого або осіб, які в силу закону несуть цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, у разі якщо до такої юридичної особи може бути застосовано захід кримінально-правового характеру у вигляді конфіскації майна, можливості відчужувати певне його майно за ухвалою слідчого судді або суду до скасування арешту майна у встановленому цим Кодексом порядку.

Тобто законодавець взагалі не визначив порядок накладення арешту на майно особи, яка не має статусу підозрюваного або обвинуваченого, що призводить до відмови слідчого судді, суду у задоволенні клопотання слідчого про накладення арешту на тимчасово вилучене майно, а відповідно і до втрати доказів у кримінальному провадженні.

2. Цілі і завдання прийняття

Внесення запропонованих змін до вищезазначених статей Кримінального процесуального кодексу України дозволить підвищити процесуальну роль слідчого та забезпечити його самостійність у прийнятті процесуальних рішень, виконання окремих процесуальних дій під час проведення перевірки та розслідування справ, затримання правопорушників та закріплення доказової бази у справах.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законом вносяться зміни до статей 159, 160, 163, 165, 169, 170 Кримінального процесуального кодексу України в частині тимчасового доступу до речей і документів.

Запропоновані зміни надають повноваження органам досудового розслідування оперативно та своєчасно реагувати на кримінальні правопорушення та забезпечити збереження доказової бази у кримінальних провадженнях.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Відносини у цій сфері регулюються Конституцією України, Кримінальним Кодексом України та Кримінальним процесуальним кодексом України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не впливає на дохідну та видаткову частину Державного бюджету України.

6. Прогноз соціальних наслідків

Прийняття цього проекту Закону України дозволить суттєво підвищити ефективність кримінального провадження, а також забезпечити якісне розслідування злочинів.

 

Народний депутат України

Ю. Г. Гарбуз

Опрос