Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 615 Уголовного процессуального кодекса Украины (относительно особого режима досудебного расследования в условиях военного, чрезвычайного положения и в районе проведения антитеррористической операции)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.02.2015 № 2033
Дата рассмотрения: 05.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 615 Кримінального процесуального кодексу України (щодо особливого режиму досудового розслідування в умовах воєнного, надзвичайного стану та у районі проведення антитерористичної операції)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

У статті 615 Кримінального процесуального кодексу України зазначається особливий режим досудового розслідування в умовах воєнного, надзвичайного стану та у районі проведення антитерористичної операції.

Вивчення практики застосування цієї норми закону в зоні проведення антитерористичної операції свідчить про те, що у зв'язку з її недосконалістю, вона жодного разу не була застосована стосовно осіб, які підозрюються у терористичній діяльності або причетні до незаконних збройних формувань.

Так, згідно даної статті Кримінального процесуального кодексу України на місцевості (адміністративній території), на якій діє правовий режим воєнного, надзвичайного стану, проведення антитерористичної операції, повноваження судді виконує відповідний прокурор лише у разі неможливості виконання у встановлені Законом строки слідчим суддею своїх повноважень.

Однак слід зазначити, що на цей час у зоні проведення антитерористичної операції суди не виконують свої повноваження лише на території, яка не підконтрольна органам державної влади України. Тобто судді усіх інших судів, які розташовані у зоні проведення антитерористичної операції мають в повному обсязі виконувати свої службові обов'язки.

Тобто така редакція статті 615 Кримінального процесуального кодексу України фактично унеможливлює її використання у практичній діяльності правоохоронних органів, пов'язаній з боротьбою з тероризмом та незаконними збройними формуваннями під час проведення антитерористичної операції. Проведення ж досудового розслідування в загальному порядку призводить до втрати доказової бази та як наслідок не притягнення винних осіб до відповідальності. Перш за все це пов'язано з обмеженістю часу для прийняття рішень про тимчасовий доступ до речей і документів, про проведення обшуку та призначення і проведення негласних слідчих (розшукових) дій в умовах воєнного, надзвичайного стану або у районі проведення антитерористичної операції, так як оперативна обстановка змінюється щогодини і неприйняття відповідних заходів може привести до втрати доказової бази та як наслідок до ухиленні винної особи від кримінальної відповідальності.

Інша проблема - це обрання запобіжного особі, яка підозрюється у терористичній діяльності або в участі у незаконних збройних формуваннях.

Фактично, вимоги цієї статті йдуть у розріз з вимогами Закону України "Про боротьбу з тероризмом" статті 15-1 "Особливості превентивного затримання у районі проведення антитерористичної операції осіб, причетних до терористичної діяльності", де зазначено, що рішення про затримання особи до 30 діб за вмотивованим рішенням начальника Головного управління (управління) Служби безпеки України або начальника Головного управління (управління) Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, у відповідній області, містах Києві та Севастополі за згодою прокурора та без ухвали слідчого судді, суду.

2. Цілі і завдання прийняття

Існуюча редакція статті 615 Кримінального процесуального кодексу України фактично унеможливлює її використання у практичній діяльності правоохоронних органів, пов'язаній з боротьбою з тероризмом та незаконними збройними формуваннями під час проведення антитерористичної операції. Проведення ж досудового розслідування в загальному порядку призводить до втрати доказової бази та як наслідок не притягнення винних осіб до відповідальності. Перш за все це пов'язано з обмеженістю часу для прийняття рішень про тимчасовий доступ до речей і документів, про проведення обшуку та призначення і проведення негласних слідчих (розшукових) дій в умовах воєнного, надзвичайного стану або у районі проведення антитерористичної операції, так як оперативна обстановка змінюється щогодини і неприйняття відповідних заходів може привести до втрати доказової бази та як наслідок до ухиленні винної особи від кримінальної відповідальності.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законом вносяться зміни до статті 165 Кримінального процесуального кодексу України "особливий режим досудового розслідування в умовах воєнного, надзвичайного стану або у районі проведення антитерористичної операції".

Внесення запропонованих змін необхідно для приведення у відповідність статті 615 Кримінального процесуального кодексу з вимогами Закону України "Про боротьбу з тероризмом" статті 15-1 "Особливості превентивного затримання у районі проведення антитерористичної операції осіб, причетних до терористичної діяльності".

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Відносини у цій сфері регулюються Конституцією України, Кримінальним кодексом України та Кримінальним процесуальним кодексом України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не впливає на дохідну та видаткову частину Державного бюджету України.

6. Прогноз соціальних наслідків

З прийняттям пропонованого проекту Закону буде усунено суперечності, які зараз містяться у правових нормах, буде усунено необґрунтовані перешкоди при проведенні досудового розслідування кримінальних справ, створено умови ефективного захисту кримінально-правовими засобами порушених прав та свобод громадян, інтересів держави.

 

Народний депутат України

Ю. Г. Гарбуз

Опрос