Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 214 Уголовного процессуального кодекса Украины (относительно необходимости проведения дополнительной проверки заявления, сообщения о совершении уголовного правонарушения)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.02.2015 № 2032
Дата рассмотрения: 05.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 214 Кримінального процесуального кодексу України (щодо необхідності проведення додаткової перевірки заяви, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення до внесення відповідних відомостей до ЄРДР)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

У статті 214 Кримінального процесуального кодексу України визначено порядок розгляду заяв та повідомлень про учинені кримінальні правопорушення та початку досудового розслідування.

У частині першій статті 214 Кримінального процесуального кодексу України зазначено, що слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування. Дана редакція ст. 214 Кримінального процесуального кодексу України фактично унеможливлює проведення повноцінної дослідчої перевірки прийняття виваженого рішення щодо внесення даних про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Разом з тим, додаткова перевірка заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення конче необхідна. Аналіз практики розгляду заяв та повідомлень про кримінальні правопорушення свідчить, що у більшості своїй з заяви, повідомлення або інші матеріали, які надходять до правоохоронних органів, в т.ч. слідчих, не містять достатні підстави для надання відповідної правової кваліфікації діяння та прийняття слідчим рішення про внесення цих даних до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Між тим виділених законодавцем 24 годин для повноцінної перевірки не достатньо. В свою чергу це призводить до передчасного прийняття слідчим рішення про внесення відомостей до ЄРДР та в подальшому закриття провадження або відмови у внесенні відомостей до ЄРДР. А це є порушенням законних прав та інтересів осіб, яких стосуються прийняті рішення. Як свідчить статистика більше 50 % кримінальних проваджень закриваються у зв'язку відсутністю події або складу злочину. Таким чином більшу частину своєї роботи по кримінальним провадженням слідчим присвячено не розкриттю учинених злочинів, в т. ч. тяжких та особливо тяжких, а проведенню фактично попередньої перевірки на предмет наявності ознак кримінального правопорушення. Все це призводить до суттєвого навантаження слідчих, у провадженнях кожного з яких знаходяться сотні кримінальних проваджень. Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

2. Цілі і завдання прийняття

Внесення ж запропонованих змін дозволить розвантажити слідчих та більш зосередити їх увагу на розслідуванні кримінальних проваджень про дійсні правопорушення з метою притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності. В свою чергу це призведе до зменшення фактів порушення законних прав та інтересів громадян України.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законом вносяться зміни до статті 214 Кримінального процесуального кодексу України "початок досудового розслідування".

Запропоновані зміни дадуть можливість проведення повноцінної дослідчої перевірки прийняття виваженого рішення щодо внесення даних про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Відносини у цій сфері регулюються Конституцією України, Кримінальним кодексом України та Кримінальним процесуальним кодексом України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не впливає на дохідну та видаткову частину Державного бюджету України.

6. Прогноз соціальних наслідків

З прийняттям пропонованого проекту Закону буде усунено суперечності, які зараз містяться у правових нормах, буде усунено необґрунтовані перешкоди при проведенні досудового розслідування кримінальних справ.

 

Народний депутат України

Ю. Г. Гарбуз

Опрос