Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 208 Уголовного процессуального кодекса Украины (относительно задержания уполномоченным служебным лицом)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.02.2015 № 2031
Дата рассмотрения: 05.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 208 Кримінального процесуального кодексу України (щодо затримання уповноваженою службовою особою)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

У статті 208 Кримінального процесуального кодексу України зазначається можливість затримання особи уповноваженою службовою особою та визначені підстави такого затримання. Рішення з цих питань приймається особою, якій законом надано право здійснювати затримання. До таких осіб в тому числі віднесено працівників ОВД МВС України, які забезпечують правоохоронну діяльність.

Під час практичного застосування цієї норми виникають суттєві проблеми. У частині першій статті 208 Кримінального процесуального кодексу України зазначено, що уповноважена службова особа має право без ухвали слідчого судді, суду затримати особу, підозрювану у вчиненні злочину, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі, лише у випадках:

1) якщо цю особу застали під час вчинення злочину або замаху на його вчинення;

2) якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидець, в тому числі потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин.

Разом з тим, практична діяльність правоохоронних органів свідчить про те, що в реальних умовах виникає купа проблем, пов'язаних із застосуванням даної норми Закону.

Так, по-перше це пов'язано з тим, що не кожен злочин розкривається і не кожен злочинець затримується негайно після його учинення. У більшості своїй злочинці скриваються з місця злочину і переховуються від органів досудового розслідування і їх встановлення та затримання можливе лише через деякий час.

Разом з тим, якщо на той час не буде ухвали суду на його затримання з метою приводу для обрання запобіжного заходу, у відповідних уповноважених службових осіб будь відсутні підстави для затримання особи та доставляння до відповідного органу досудового розслідування. Це може призвести до подальшого переховування особи та ухилення її від кримінальної відповідальності.

По-друге, згідно чинного Кримінального процесуального кодексу України доказами у кримінальному провадженні є не тільки свідчення безпосереднього очевидця подій, потерпілого, або сукупності очевидних ознак учинення злочину на тілі, одязі особи чи місці події. Такими доказами можуть також бути відповідні документи, показання з чужих слів, відповідні експертизи та докази отримані у ході проведення негласних слідчих (розшукових) дій. Отримати ж ці докази практично неможливо негайно після учинення особою кримінального правопорушення.

Особливо актуальне значення це має на територіях проведення антитерористичної операції та при затриманні осіб, які приймали або приймають участь у незаконних збройних формуваннях. Аналіз практики розслідування таких злочинів свідчить про обмежену можливість правоохоронців отримати дані про участь особи у незаконному збройному формуванні до безпосереднього затримання особи, бо основні докази її протиправної діяльності можна отримати лише на територіях, тимчасово непідконтрольних органами державної влади України, що унеможливлює отримання у суді ухвали на затримання підозрюваного з метою приводу для обрання запобіжного заходу та обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

У зв'язку з цим виникла необхідність на законодавчому рівні врегулювати порядок затримання особи уповноваженою службовою особою.

2. Цілі і завдання прийняття

Прийняття даних до статті 208 Кримінального процесуального кодексу України, особливо актуально на територіях проведення антитерористичної операції, в тому числі які тимчасово не підконтрольні Україні, та при затримання осіб, які приймають або приймали участь у незаконних збройних формуванням, це дозволить більш оперативно та дієво реагувати на протиправні діяння, притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності та до зменшення фактів порушення законних прав та інтересів громадян України.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законом вносяться зміни до статті 208 Кримінального процесуального кодексу України в частині затримання уповноваженою службовою особою. Даним законопроектом пропонується врегулювання порядку затримання особи уповноваженою службовою особою.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Відносини у цій сфері регулюються Конституцією України, Кримінальним кодексом України та Кримінальним процесуальним кодексом України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не впливає на дохідну та видаткову частину Державного бюджету України.

6. Прогноз соціальних наслідків

Прийняття цього проекту Закону України дозволить суттєво підвищити ефективність кримінального провадження, а також забезпечити якісне розслідування злочинів.

 

Народний депутат України

Ю. Г. Гарбуз

Опрос