Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О морских портах Украины" (относительно повышения эффективности функционирования морских портов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.02.2015 № 2028-1
Дата рассмотрения: 19.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про морські порти України" (щодо підвищення ефективності функціонування морських портів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про морські порти України" (щодо підвищення ефективності функціонування морських портів)" розроблено з метою підвищення ефективності функціонування морських торговельних портів України та забезпечення реального механізму виконання вимог пункту 5 частини 1 ст. 4 Закону України "Про морські порти України" щодо розмежування функцій забезпечення безпеки мореплавства та нагляду (контролю) за безпекою мореплавства.

Державне підприємство "Адміністрація морських портів України" було створене в червні 2013 року на виконання вимог Закону України "Про морські порти України" за рахунок майна 20-ти державних підприємств, з яких 18 - морські торговельні порти.

За час свого існування Адміністрація морських портів України не виправдала очікувань бізнес-середовища (ціллю було заявлено залучення інвестицій в галузь), не було проведено реального реформування галузі, від державного підприємства не відділено невластиві йому функції державного нагляду і контролю, що реалізуються службами капітанів морських портів (всупереч п. 4 і 5 частини 1 ст. 4 Закону України "Про морські порти України"), не створено реєстр морських портів (всупереч статті 6 Закону "Про морські порти України"), не видано обов'язкові постанови по морських портах (всупереч статті 17 Закону "Про морські порти України"), не видано зводи звичаїв морських портів (всупереч статті 9 Закону "Про морські порти України").

Основним джерелом доходів Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" є пасивні доходи у формі портових зборів, які розподіляються і використовуються державним підприємством без урахування потреб та інтересів регіонів, що забезпечують діяльність філій Адміністрації і портових операторів, та без додержання закріплених законом засад захисту економічної конкуренції (всупереч п. 3 частини 1 статті 4 Закону "Про морські порти України").

Протягом 2012 року всі 18 морських торговельних портів України (включно з Кримськими) переробили 150985,34 тис. тонн. вантажів, а в 2013 році (коли було створено АМПУ) - 148178,03 тис. тонн. Зменшення склало 2807,31 тис. тонн. або 1,86 %.

Чистий прибуток 18 морських торговельних портів та ДП "Дельта-лоцман" у 2012 році склав близько 1,81 млрд. грн.

У 2013 році чистий прибуток Адміністрації морських портів України і державних портових операторів склав 1,17 млрд. грн., що на 0,64 млрд. грн. менше від фактичного показника 2012 року (дані після півроку роботи Адміністрації, яку створено в червні 2013 року).

Показники прибутковості Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" не виправдовують доцільності його подальшого існування і свідчать про істотне погіршення результатів діяльності порівняно з показниками 20-ти державних підприємств-правопопередників.

Таким чином, Адміністрацію морських портів України доцільно реорганізувати, виділивши з неї територіально відокремлені структурні підрозділи в окремі державні підприємства, а служби капітанів морських портів включити до складу відповідного органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері безпеки на морському та річковому транспорті, передбачивши їх фінансування за рахунок адміністративного збору, котрий має всі ознаки податку і в повному обсязі надходить до загального фонду державного бюджету.

2. Мета та завдання прийнятого законопроекту

Метою розробки законопроекту є підвищення ефективності функціонування морських торговельних портів України та забезпечення реального механізму виконання вимог пункту 5 частини 1 ст. 4 Закону України "Про морські порти України" щодо розмежування функцій забезпечення безпеки мореплавства та нагляду (контролю) за безпекою мореплавства.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Проектом передбачено розмежування функцій забезпечення безпеки мореплавства та нагляду (контролю) за безпекою мореплавства шляхом реорганізації Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" за допомогою його поділу і створення в кожному морському торговельному порту державного підприємства - адміністрації морського порту, яка буде забезпечувати безпеку мореплавства, і служб капітана відповідного морського порту, котрі будуть відповідати за нагляд (контроль) за безпекою мореплавства і будуть включені до складу центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

4. Стан нормативно-правової бази

У даній сфері суспільних відносин діють Кодекс торговельного мореплавства України, Закон України "Про морські порти України" та Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону України не потребує додаткових фінансових витрат із державного бюджету.

6. Прогноз результатів

Прийняття цього Закону сприятиме вирішенню питання підвищення ефективності функціонування морських торговельних портів України та забезпечення реального механізму виконання вимог пункту 5 частини 1 ст. 4 Закону України "Про морські порти України" щодо розмежування функцій забезпечення безпеки мореплавства та нагляду (контролю) за безпекою мореплавства.

 

Народний депутат України

А. О. Вадатурський

Опрос