Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О морских портах Украины" (относительно создания условий для развития портов и устранения злоупотреблений)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.02.2015 № 2028
Дата рассмотрения: 05.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до закону України "Про морські порти України" (щодо створення умов для розвитку портів та усунення зловживань)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо статусу адміністрації морського порту)" розроблено з метою підвищення оперативності прийняття рішень в управлінні портовим господарством та створенні сприятливих умов для залучення приватних інвестицій в об'єкти портової інфраструктури шляхом запровадження ефективної організаційно-правової моделі управління на основі децентралізації та субсидіарності.

На виконання вимог Закону України "Про морські порти України" з метою забезпечення функціонування морських портів, утримання та забезпечення ефективного використання державного майна, у тому числі модернізації, ремонту, реконструкції та будівництва гідротехнічних споруд, інших об'єктів портової інфраструктури, організації та забезпечення безпечної експлуатації об'єктів портової інфраструктури, розташованих у межах території та акваторії морського порту, у червні 2013 року було утворено державне підприємство "Адміністрація морських портів України" з головним офісом у?м. Київ та філіями (без права юридичної особи) в кожному морському порту.

Таким чином, в одному підприємстві, географічно віддаленому від територій та акваторій 18 морських портів (порти Азово-Чорноморського басейну, Придунайського басейну, порти Криму, порти Миколаєва тощо) зосереджений центр прийняття як стратегічних, так і оперативних управлінських рішень, який забезпечується централізованою бухгалтерією, централізованим управлінням основними фондами, централізованим розподілом капітальних вкладень тощо. Однак, така структурна модель управління портовим господарством не дає можливості оперативно приймати рішення на місцях та не створює сприятливих умов для залучення адресних приватних інвестицій в розвиток об'єктів портової інфраструктури, тобто виявилась неефективною у ході реалізації Закону України "Про морські порти України".

Крім того, світова практика свідчить про те, що для забезпечення функціонування конкретного морського порту (портового вузла) створюється окрема портова адміністрація, яка, самостійно здійснюючи свою діяльність, збільшує обсяг капіталізації в інтересах зростання якості послуг, що надаються в даному морському порту. В результаті морський порт є економічно сильнішим, більш інтегрованим в економічні, соціальні і просторові стосунки, більш привабливим та відкритим для залучення приватних інвестицій.

2. Мета і завдання прийняття акта

Метою прийняття законопроекту є підвищення оперативності прийняття рішень в управлінні портовим господарством та створення сприятливих умов для залучення приватних інвестицій в об'єкти портової інфраструктури шляхом запровадження ефективної організаційно-правової моделі управління на основі децентралізації та субсидіарності.

Так, проектом Закону пропонується внести зміни до Закону України "Про морські порти України" щодо статусу адміністрації морського порту, визначивши її державним підприємством, утвореним відповідно до законодавства в кожному морському порту, що забезпечує його функціонування, утримання та використання об'єктів портової інфраструктури державної форми власності, виконання інших покладених на нього завдань.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом передбачено ліквідацію Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" та повернення з балансу зазначеного підприємства на баланси державних підприємств - адміністрацій морських портів, що реорганізовані відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 4 березня 2013 р. N 133-р "Про погодження пропозиції щодо реорганізації державних підприємств морського транспорту", стратегічних об'єктів портової інфраструктури, іншого майна, прав та обов'язків стосовно них за розподільчими балансами складеними станом на 13.06.2013 р., відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України від 19.03.2013 N 163 "Про заходи щодо реорганізації державних підприємств морського транспорту та утворення державного підприємства "Адміністрація морських портів України".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правові акти, що діють у відповідній сфері суспільних відносин:

Кодекс торговельного мореплавства України;

Закон України "Про морські порти України";

розпорядження Кабінету Міністрів України від 4 березня 2013 р. N 133-р "Про погодження пропозиції щодо реорганізації державних підприємств морського транспорту".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових матеріальних та інших витрат із державного та/або місцевих бюджетів. Більше того, завдяки впровадженню Закону значно збільшаться надходження до бюджетів всіх рівнів і зменшиться чисельність зайвого управлінського персоналу, який дублює функції управлінців безпосереднім портовим господарством.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття проекту акта сприятиме відновленню платоспроможності державних морських портів, зняттю соціальної напруги в колективах державних підприємств, дозволить підвищити оперативність прийняття рішень в управлінні портовим господарством з урахуванням регіональних факторів розвитку кожного порту та створити сприятливі умови для залучення адресних приватних інвестицій в об'єкти портової інфраструктури, що, в свою чергу, сприятиме підвищенню конкурентоздатності та потенціалу морських портів в цілому., а також забезпеченню можливості належного виконання нашою державою зобов'язань за міжнародними договорами, стороною яких є Україна.

 

Народний депутат України

Д. Б. Макар'ян

Опрос