Идет загрузка документа (4 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 59 Закона Украины "О местном самоуправлении в Украине" (относительно поименных голосований)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.06.2015 № 2016а
Дата рассмотрения: 04.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (щодо поіменних голосувань)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Обираючи депутатів місцевих рад, громадяни України мають право знати, як працюють на благо громади їхні представники.

Однак, незважаючи на відкритий характер більшості засідань і голосувань у місцевих радах, виборці, як правило, не можуть отримати інформацію про те, як голосує кожен конкретний депутат.

Переважна більшість голосувань у місцевих радах, на відміну від Верховної Ради, не є поіменними. В протоколах сесій у такому разі відображається лише кількість депутатів, які голосували за, проти чи утримались. Дані про те, як голосував кожен депутат за кожне рішення у більшості місцевих рад не відображаються ні в протоколах, ні на сайтах чи в друкованих виданнях. Як правило, ці дані неможливо отримати навіть за інформаційними запитами, оскільки вони не фіксуються і не зберігаються.

Такий стан справ перетворює відкриті голосування на фікцію, не дає виборцям контролювати дії свого депутата, у тому числі під час голосувань за резонансні майнові, земельні, фінансові питання. Депутати мають можливість уникати політичної відповідальності перед громадою за свої дії.

2. Мета і завдання законопроекту

Законопроект покликаний зробити більшість голосувань у всіх місцевих радах поіменними, а результати голосувань - загальнодоступними, що підвищить відповідальність і якість роботи депутатів місцевих рад.

3. Загальна характеристика законопроекту

Законопроект передбачає внесення змін до статті 59 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні", запроваджуючи такі важливі норми:

рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, для яких чинним законом передбачається таємне голосування (як питання обрання на посади в раді, висловлення недовіри);

результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації";

на офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань;

результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовою базою у даній сфері правового регулювання є Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні", регламенти місцевих рад. Реалізація положень зазначеного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогнозні соціально-економічні та інші наслідки застосування акту

Прийняття законопроекту дозволить зробити голосування в місцевих радах прозорими, забезпечить громадській контроль за голосуванням кожного депутата, що сприятиме підвищенню персональної відповідальності депутатів і покращенню якості роботи місцевого самоврядування.

 

Народні депутати України

Опрос