Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 11 Закона Украины "О защите прав потребителей" (относительно ограничения размера пени и срока начисления неустойки по договорам о предоставлении потребительского кредита)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.06.2015 № 2014а
Дата рассмотрения: 04.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 11 Закону України "Про захист прав споживачів" (щодо обмеження розміру пені та строку нарахування неустойки за договорами про надання споживчого кредиту)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Чинне законодавство обмежує розмір відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань для суб'єктів підприємницької діяльності (Закон України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" від 22.11.96 р. N 543/96-ВР).

Господарський кодекс України у ч. 6 ст. 232 встановлює шестимісячний строк, яким обмежується нарахування штрафних санкцій (неустойка, штраф, пеня) за прострочення виконання зобов'язання.

Натомість законодавство, що регулює відносини між кредитодавцями та споживачами-фізичними особами не встановлює обмежень ані за розміром відповідальності, ані за строком нарахування неустойки.

Пропонується встановити обмеження пені на рівні подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня. На даний час облікова ставка Національного банку України складає 7 % річних. Тобто за один день пеня складатиме:

(7 % х 2) / 365 = 0,038 % / 1 день

Також пропонується обмежити нарахування неустойки (штраф, пеня) за прострочення виконання зобов'язання, що виникло на підставі договору про надання споживчого кредиту, шістьма місяцями від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Оскільки крім пені кредитор за договором про надання споживчого кредиту може встановити інші види неустойок, наприклад, штраф, то пропонується обмежити сукупну суму всіх видів неустойок десятьма відсотками від основної суми кредиту.

Конституційний Суд України у рішенні N 7-рп/2013 від 11.07.2013 р. рекомендував Верховній Раді України законодавчо врегулювати питання щодо встановлення справедливого розміру неустойки за прострочення виконання позичальниками - фізичними особами грошових зобов'язань у відносинах споживчого кредитування.

2. Цілі і завдання проекту Закону

Основною метою законопроекту є захист прав споживачів-фізичних осіб, яки опинились у важкому економічному становищі та не можуть виконувати зобов'язання за договорами про надання споживчого кредиту.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проект Закону України "Про внесення змін до статті 11 Закону України "Про захист прав споживачів" (щодо обмеження розміру пені та строку нарахування неустойки за договорами про надання споживчого кредиту)" складається з двох розділів.

До розділу першого входять зміни до статті 11 Закону України "Про захист прав споживачів".

Розділ другий встановлює порядок набрання чинності цим Законом.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними законодавчими актами, що регулюють суспільні відносини в даній сфері є Цивільний кодекс України та Закон України "Про захист прав споживачів".

Прийняття проекту Закону України не тягне за собою змін в інших законодавчих актах.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття запропонованого законопроекту дозволить унеможливити ситуації, коли внаслідок невиконання зобов'язань за договорами про надання споживчого кредиту невиправдано завищується розмір штрафних санкцій.

 

Народний депутат України 

О. Б. Фельдман

Опрос