Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О местном самоуправлении в Украине" (относительно формирования и утверждения структуры и штатов органов местного самоуправления)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.06.2015 № 2012а
Дата рассмотрения: 04.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (щодо формування та затвердження структури та штатів органів місцевого самоврядування)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Основним Законом України, а саме приписами статей 5, 7 та 13 Конституції України, гарантується:

народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування;

в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування;

від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Проте, чинне законодавство України, зокрема, окремі приписи статей 10, 26, 42, 43 та 58 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", фактично обмежують органи місцевого самоврядування в формуванні структури та штатів виконавчих органів рад, апарату ради та її виконавчого комітету.

До 2007 року формування структури та штатів органів місцевого самоврядування здійснювалось та затверджувалось відповідною радою, однак Законом України від 28.12.2007 р. N 107-VI були внесені зміни до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якими вищезазначені функції було делеговано Кабінету Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року N 10-рп/2008 зміни, внесені Законом України від 28.12.2007 р. N 107-VI, було визнано неконституційними та такими, що втратили чинність.

Таким чином, на сьогоднішній день приписи статей 10, 26, 42, 43 та 58 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" щодо процедури затвердження структури та штатів органів місцевого самоврядування є неконституційними.

Законопроектом пропонується привести вищезазначені приписи Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" у відповідність до Конституції України.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є оптимізація процесів здійснення місцевого самоврядування, шляхом децентралізації влади та розширення повноважень органів місцевого самоврядування.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом впроваджується механізм формування та затвердження чисельності працівників виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, виключно органами місцевого самоврядування.

4. Правові аспекти

Порушені у законопроекті питання регулюються Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" та іншими нормативно правовими актами.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація внесених змін до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", в разі його прийняття не потребуватиме додаткових витрат із Державного бюджету України. Передбачається, що виконання положень законопроекту буде реалізовано в межах фінансування, визначеного Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", відповідним органам.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Реалізація проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сприятиме подальшому розвитку громадянського суспільства в Україні шляхом децентралізації влади та зміцнення гарантій діяльності органів місцевого самоврядування.

 

Народний депутат України 

С. О. Тарута

Опрос