ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про невідкладні заходи по збереженню та розвитку вітчизняного авіабудування в період впливу на економіку держави негативних кризових факторів"
1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту
Головним підприємством авіаційної промисловості України є ДП "АНТОНОВ" яке виробляє продукцію як оборонного так і цивільного призначення.
ДП "АНТОНОВ", історія якого нараховує більше 60 років, нині є одним з небагатьох підприємств, що реалізують повний цикл створення сучасного літального апарата - від передпроектних наукових досліджень до будівництва, випробувань, сертифікації, серійного виробництва й післяпродажного обслуговування.
Колектив підприємства є автором більше ста типів і модифікацій пасажирських, транспортних і спеціалізованих літаків, розтиражованих у кількості більше 22 100 екземплярів. Особливу гордість авіаконструкторів становлять вантажні гіганти "Руслан" і "Мрія", що є візитною карткою фірми. На їхньому рахунку 270 світових рекордів. Усього ж літаки "Антонов" установили більше 500 рекордів
На сьогоднішній день почастішали випадки рейдерских захоплень державного майна підприємств, і як це не прикро - були спроби заволодіння державним майном ДП "АНТОНОВ". Крім того, останнім часом збільшилась кількість різноманітних перевірок державних контролюючих органів, які відволікають колектив від свого основного завдання - виконання державних замовлень продукції оборонного призначення.
2. Цілі і завдання законопроекту
Проект Закону розроблено з метою створення режиму максимального сприяння з боку держави для підприємств і організацій, які здійснюють свою господарську діяльність в галузі авіабудування та безпосередньо займаються виконанням державного оборонного замовлення.
3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту
Законопроектом пропонується на час проведення АТО і виходу України з глибокої економічної кризи заборонити внесення змін до існуючої структури цілісних майнових комплексів, втручатися в існуючу організаційну структуру управління, проводити перевірки діяльності стабільно працюючих прибуткових підприємств і організацій авіабудування які безпосередньо займаються виконанням замовлень по зміцненню обороноздатності України.
В цей період діє особливий порядок здійснення планових і позапланових перевірок господарсько-фінансової діяльності таких підприємств і організацій.
Крім того, Кабінет Міністрів України повинен протягом місяця прийняти концепцію загальнодержавної програми розвитку авіаційної промисловості України на період до 2025 року з подальшим розробленням цієї програми.
4. Стан нормативно-правової бази
Нормативною базою в даній сфері правового регулювання є Конституція України, Повітряний кодекс України, Закони України "Про оборону України", "Про державне оборонне замовлення", "Про Раду національної безпеки та оборони України" та інш.
5. Фінансово-економічне обґрунтування
Реалізація положень законопроекту не потребує видатків з державного бюджету України.
6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття
Прийняття запропонованих змін призведе до своєчасного та безперебійного виконання підприємствами (організаціями) авіабудівної галузі державного оборонного замовлення і як наслідок, - зміцнить обороноздатність нашої держави та прискорить перемогу над агресором.
Народні депутати України
Є. В. Балицький
О. С. Пономарьов
С. В. Валентиров
Ю. В. Мамчур