Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно рентной платы за пользование недрами

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 12.02.2015 № 2006-4
Дата рассмотрения: 12.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо рентної плати за користування надрами)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Прийняття зазначеного законопроекту обумовлено ситуацією, що склалася в сфері видобутку газу природного, за якої провадження відповідної діяльності, насамперед суб'єктами господарювання недержавної форми власності є апріорі збитковим. Подальше зволікання з її впорядкуванням призведе до суттєвого згортання обсягів видобутку газу природного в Україні, погіршення стану енергетичної безпеки, а в підсумку сповільнить створення необхідного підгрунтя для забезпечення ефективного соціально-економічного розвитку країни. За попередніми розрахунками фахівців Міністерства фінансів відсутність інвестицій у галузь газовидобування зумовить протягом 2 - 3 років зменшення видобутку газу в 1,5 - 3 рази. Крім того, зазначене призведе до дефіциту газу на вітчизняному ринку в обсязі близько 2,6 млрд куб метрів на рік, що в свою чергу зумовить необхідність додаткового спрямування від 0,6 до 1,8 млрд долл. США на рік на його закупівлю. За умови врахування рекомендацій МВФ щодо повернення діючих у січні-липні 2014 р. ставок рентної плати за користування надрами для видобування газу в розмірі 28 %, обсяги його видобутку недержавними компаніями та компаніями, діючими за договорами про спільну діяльність збільшувалися б щороку в обсязі не менше ніж 1 млрд куб метрів. У цьому зв'язку законопроектом передбачено внесення змін до окремих положень Податкового кодексу, а саме повернення до економічно прийнятних ставок рентної плати для користувачів надр під час видобування газу природного.

Будь-яке збільшення плати за користування надрами за природний газ зробить буріння більшості газових свердловин глибинною більше 5000 м та буріння значної кількості свердловин глибиною нижче 3000 м економічно необґрунтованими. Під тиском нових податків власний видобуток нафти і газу буде знижуватись.

2. Цілі та завдання проекту

Внесення змін, передбачене законопроектом, спрямовано на активізацію процесу надходжень до державного бюджету за користування надрами під час видобування газу природного суб'єктами господарювання, створення для них передумов для економічно мотивованого провадження відповідної діяльності.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Для досягнення зазначеної мети законопроектом пропонується зменшити ставки плати за користування надрами для природного газу, який реалізується не для потреб населення: а саме для газу з покладів до 5000 м - з 55 % до 28 %, для газу з покладів понад 5000 м - з 28 % до 15 %.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Податковий кодекс України та Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні".

Прийняття проекту не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

За діючої системи оподаткування в 2015 р. бюджет недоотримає ренту у розмірі 1,3 млрд. грн, а країна буде вимушена купувати імпортний газ у більших обсягах у наслідок скорочення видобутку на 1 млрд. м3 у 2015 році.

Реалізація зазначеного акта надасть можливість отримання додаткових надходжень до зведеного бюджету.

6. Прогноз результатів

Реалізація заходів, передбачених законопроектом, забезпечить активізацію надходжень до державного бюджету, збереження та нарощення кількості робочих місць, недопущення соціальної напруги в регіонах.

 

Народний депутат України

А. В. Артеменко

Опрос