Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно ставок рентной платы за пользование недрами для добычи полезных ископаемых

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.02.2015 № 2006-3
Дата рассмотрения: 10.02.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Українська металургія, яка є одним з локомотивів української економіки, переживає важкі часи. Світові ціни на залізну руду в 2014 році знизилися вдвічі - зі $ 136 за тонну у січні до менш $ 70 за тонну в листопаді. А прогнози на 2015 рік від світових кредитних рейтингових агенцій знижені з $85 до $65 за тонну.

В українській економіці ГМК був і залишається ключовим сектором, який тісно пов'язаний з іншими галузями економіки і забезпечує їх благополуччя. Якщо ціни на руду в 2015 році зупиняться на прогнозованому низькому рівні, то ціла підгалузь ГМК в Україні опиниться за межами рентабельності і під загрозою зупинення.

Необхідно зазначити, що на сьогодні в галузі працює понад 500 тисяч чоловік, а разом із суміжниками під загрозою втратити роботу опиниться понад 1 млн. працівників.

В Україні рентабельність металургів значно поступається показникам інших країн. Частково це обумовлено тиском на собівартість з боку природних монополій. Величезний вплив на собівартість підприємств ГМК надає зростання цін на природний газ, електроенергію та залізничні тарифи (останні черговий раз були підвищені на 30 % з 01 лютого 2015 року).

До того ж, за останній рік значно збільшився податковий тиск на добувні компанії, тричі вносились зміни до Податкового кодексу України.

Так, в березні 2014 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", яким зокрема передбачено збільшення ренти за використання корисних копалин. Зі слів Прем'єр-міністра, який представляв законопроект в два рази, однак з урахуванням розширення бази оподаткування та встановлення ставки в розмірі 5 % за фактом це призвело до збільшення платежів в другому кварталі 2014 року - в 4 - 5 разів.

Другий раз податкове законодавство змінили в липні 2014 року, коли незважаючи на обґрунтовані заперечення підприємств металургійної промисловості ставка податку по залізній руді була підвищена до 8 %.

Останні зміни наприкінці 2014 року передбачають закріплення на постійній основі ставки 8 % для залізних руд (що більш ніж в півтора рази більше, ніж ставки по іншим корисним копалинам).

Через непослідовність, несистемність та раптовість змін відсутня можливість навіть короткострокового фінансового та податкового планування, що в умовах економічної кризи та інфляції вкрай загрозливо для промисловості в цілому та для металургії зокрема. Крім цього, прийняті раніше зміни щодо стягування ренти за використання корисних копалин ставлять українські підприємства у неконкурентні умови відразу за двома напрямками:

- по-перше, як вже згадувалось, ставка ренти в Україні вже була збільшена у 4 - 5 разів;

- по-друге, базою нарахування такого податку наприклад в Російській Федерації (основний конкурент) є вартість безпосередньо самої копалини (руда ДО послуг зі збагачення і транспортування), в той час як в Україні базою оподаткування визначена вартість товарного концентрату (тобто включаються послуги на збагачення, перевезення, сушку і т. п.), що має на увазі відмінність в базі розрахунку більш ніж в 2.5 рази.

Посилаючись на досвід інших країн, які нібито отримують значно більшу плату за користування надрами не варто випускати з уваги різні умови видобутку та якості первинної сировини. Наприклад, в Австралії більшість прибуткових родовищ знаходяться близько до поверхні землі. Залізні руди всіх родовищ основного залізорудного басейну Хамерслі розробляються відкритим способом і не вимагають збагачення, що дозволяє підтримувати високу рентабельність залізорудного виробництва і зберігати стабільний ринок збуту. В Бразилії основні розроблювані родовища залізної руди (понад 95 % національного видобутку) розташовані в т.зв. залізорудному чотирикутнику в районі м. Белу-Орізонті (штат Мінас-Жерайс). Видобувні руди представлені гематитом (66 - 68 % Fe) і ітабірітом (45 - 50 % Fe). Міцність руд невисока, дозволяє, як правило, обходитися без буропідривних робіт.

Враховуючи вищенаведене, є усі передумови для зниження податкового тиску на компанії, які добувають сировину для металургії.

2. Мета і шляхи її досягнення

Пропонується встановити ставку рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин - залізної руди на рівні 5 %.

3. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання основним нормативно-правовим актом є Податковий кодекс України.

Реалізація положень законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

5. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття проекту Закону дозволить вдосконалити рентний підхід стосовно визначення розміру плати за користування надрами, встановити економічну справедливість при оподаткуванні видобутих корисних копалин (мінеральної сировини).

 

Народний депутат України

Д. Ю. Шпенов

Опрос